Bemutatjuk jelöltjeinket - László Attila: Feladatomnak tekintem a hiteles, szakszerű tájékoztatást a koronavírus-járványról

Bemutatjuk jelöltjeinket - László Attila: Feladatomnak tekintem a hiteles, szakszerű tájékoztatást a koronavírus-járványról
László Attila harmadik szenátori mandátumára pályázik idén. Az orvos végzettségű Kolozs megyei tisztségviselő az egészségügyi bizottság elnöki tisztségét töltötte be az elmúlt négy évben. 2020 számára is új kihívásnak számít: az RMDSZ szakmai tanácsadójaként hangsúlyos szerepe van a koronavírus okozta járványhelyzet kezelésében.

–  Orvosként feladatomnak tekintettem magyar nyelven hitelesen tájékoztatni az erdélyi magyar közösséget a pandémiával kapcsolatos tudnivalókról. Nyolc hónapja szinte egyetlen nap sem telte el anélkül, hogy interjút ne adtam volna, mindvégig igyekeztem szakszerűen, hitelesen válaszolni a felmerülő kérdésekre. Napi kapcsolatban vagyok az egészségügyi miniszterrel, a stratégiai bizottsággal, rendszeresen konzultálunk azokról az intézkedésekről, törvénymódosításokról, amelyeket az adott helyzet megkíván – nyilatkozta László Attila.

Elmondta: orvosként, politikusként egyaránt azt tartja fontosnak, hogy a segítségre szorulók, az egészségügyi rendszert igénybe vevő betegek megfelelő ellátásban részesülhessenek. Ezért volt fontos megemelni az orvosok bérét is olyan szintre, amely versenyképes lehet a nyugati bérekkel, és ezt a folyamatot kell kiterjeszteni a következő időszakban is, hiszen csak akkor tarthatjuk itt orvosainkat, ha rendes megélhetést, megfelelő munkakörülményeket tudunk biztosítani számukra, fogalmazott.

Hangsúlyozta: ezért volt fontos a rezidensképzés bővítése is.

 – Célunk, hogy megfelelő képzés mellett megfelelő lehetőségeket nyújtsunk a fiatal végzősöknek az érvényesülésre. Fontos lépésnek tartom, hogy sikerült végre bevonni a szakorvosképzésbe a megyei és városi kórházakat is, ilyenformán már nem csak az egyetemi központokban kerülhet sor a rezidens-képzésre. Örömmel tapasztaltuk, hogy csak Csíkszeredában már legalább 110 orvos választotta munkahelyéül, vagy szakorvosi képzés céljából az ottani egészségügyi intézményeket – tette hozzá.

Kérdésünkre, hogy miben látja az elkövetkező időszak legfontosabb feladatait az egészségügyben, a szenátor a decentralizációt nevezte meg.

 – A román egészségügyi rendszer recseg-ropog, az elmúlt harminc évben nem sikerült végrehajtani azt a reformot, nem történtek meg azok a jelentős változások, amelyekre égetően szükség lett volna. Ebben a pillanatban a decentralizáció folytatását tartom a legfontosabb feladatnak, annak minden velejárójával. Megteremteni a lehetőségét arra, hogy a helyi közösségek, a decentralizált intézmények saját maguk dönthessenek arról, milyen fejlesztésekre van szükség, ne kelljen mindenért a bukaresti minisztérium beleegyezésére várni, magyarázta.

Az RMDSZ-nek több mint száz saját kezdeményezése volt az elmúlt négy évben az egészségügyi vonatkozású törvénytervezetek, módosítási indítványok terén.

  –  Nem tévedek, ha azt mondom, mi vagyunk a leghatékonyabb parlamenti párt ilyen szempontból, hiszen kezdeményezéseink nagy részét nem csak elfogadták, hanem alkalmazásra is kerültek. Hogy csak a legfrissebbeket említsem: a prevenciós törvény elfogadása és kiegészítése, vagy a cukorbetegség megelőzését és korai felismerését elősegítő jogszabály, sorolta a szenátor.  (x)

László Attila Kolozsváron született, 1964-ben. A Báthory István Elméleti Líceumban érettségizett 1983-ban, majd 1990-ben vette át orvosi diplomáját a kolozsvári Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen. Gyermekorvosként tevékenykedett, majd cégvezetőként kamatoztatta a menedzserképzés keretén belül megszerzett ismereteit. 2004 és 2008 között kolozsvári önkormányzati tanácsosként, 2005 és 2011 között az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnökeként politikai szerepet vállalt. 2008-tól 2012-ig Kolozsvár alpolgármestere volt. 2012-től szenátor, 2016-2020 között a szenátus egészségügyi bizottságának elnöke.