Beláthatatlan következményei lehetnek a költségcsökkentésnek
„Költségcsökkentő intézkedésekre szükség van, de a kormány által elképzelt változatnak beláthatatlan következményei lehetnek” – fejtette ki véleményét Vákár István a Szabadság megkeresésére.
Elmondta: az önkormányzat jelenleg egyetlen színmagyar intézményt működtet, a néhány alkalmazottat foglalkoztató Művelődés folyóiratot. A tervezet értelmében a Művelődést össze kellene vonni a román kulturális folyóirattal, a szintén kis létszámú Tribunával, de még így is messze 50 alatt van a munkatársak száma. Az önkormányzat fantáziájára van tehát bízva, hogy milyen további intézményekkel „társítja” a két lapot, amelyek az átszervezés által teljesen elvesztik autonómiájukat ennek minden következményével együtt. Azok a magyarországi vagy belföldi támogatások, amelyeket például a Művelődésnek mindeddig sikerült megpályáznia, gyakorlatilag ellehetetlenülnek – mondta az RMDSZ-es alelnök.
Másik példaként a válaszúti Bánffy-kastélyt hozta fel. Az EU-s pénzekből felújítás alatt lévő intézmény működtetését ötszemélyes vezetőtestületre bíznák. Ez szerepel a pályázatban is, amit viszont nem tudnak majd abszolválni, amennyiben a kormány intézkedései életbe lépnek.
Az elmondottakból kiderül: ugyanennyire visszás helyzet alakulhat ki például az olyan intézményeknél, mint a Salvamont, az önkormányzatnak igencsak leleményesnek kell lennie, amikor arról dönt, milyen más intézménnyel vonja össze, és hogyan működteti a továbbiakban ezt a szintén kevesebb mint ötven alkalmazottat foglalkoztató, de létfontosságú intézményt.
Azzal, hogy az önkormányzat bevételeinek legtöbb 7,5 százalékát fordíthatja kultúrára, sportra, egyházakra, szintén elbocsátásokhoz vezet minden területen a falusi harangozótól a szociális intézményekig. Ez utóbbiak esetében a kormány minden gondozottra ezentúl egy gondozót számol, ami bizonyos esetekben megvalósíthatatlan.
„Ez a 7,5 százalék legfeljebb a kolozsvári filharmónia költségeire, az alkalmazottak bérére elég, és akkor hol van még a többi intézmény?” – tette fel a kérdést Vákár István, aki a megyei önkormányzat által fizetett alkalmazottak 15 százalékának az elbocsátásával számol, amennyiben a kormány tervezett intézkedései hatályba lépnek.
Amint arról korábban tudósítottunk, a kormány a kiadások csökkentésével mintegy 6 milliárd lejes megtakarítást akar elérni év végéig. Az RMDSZ azt az álláspontot képviseli: a megszorításokat Bukarestben, a minisztériumokban, és egyéb kormányhivataloknál kellene kezdeni, nem az önkormányzatoknál.
Az „ötletgazda” feltehetően a nagyváradi Ilie Bolojan, a Bihar Megyei Tanács liberális elnöke, akit a sajtó nem véletlenül a „bihari kultúra ellenségének” aposztrofál. Bolojan 2021-ben hirdette meg költséghatékonyság címszó alatt az önkormányzat hatásköre alá tartozó kulturális intézmények összevonását, a szándék nyilvánvaló: ezek elsorvasztása, működésük ellehetetlenítése. Úgy tűnik, erre a mintára készült most a PSD–PNL-kormány kétségbeesett költségcsökkentő koncepciója, amelytől az állami költségvetésben tátongó 58 milliárdos hiány pótlását reméli.