Az Europa Nostra idei 26 kitüntetettje közül a közönségszavazatok sorrendjében a Hegyi-Karabahból elmenekült örmények kulturális örökségét ápoló, oktatási kategóriában díjazott Terjan Oktatási Központ került a második helyre.
Idén Bukarest látta vendégül az európai örökségvédelem éves szakmai konferenciáját. A négynapos rendezvény keretében az Ateneul Roman koncertteremben hétfőn este adták át az Európai Unió örökségvédelmi kitüntetéseit, az Europa Nostra-díjakat öt különböző kategóriában.
Kilenc díjat az örökségmegóvás és adaptív újrafelhasználás, egy díjat a kutatás, öt díjat az oktatás, képzés, képzésfejlesztés, hetet az örökségvédelem tudatosítása és a polgárok bevonása elismeréseként osztott ki, négyet pedig a kulturális örökség bajnokainak – magánszemélyek és szervezetek sok évtizedes örökségvédelmi munkája elismeréseként – ítélt oda a szakmai zsűri.
Az Európai Bizottság május végén tette közzé az Európai Örökség Díj idei nyerteseinek listáját: akkor derült ki, hogy Kolozsvár 14. századból származó gótikus öröksége, az Európai Unió, valamint a magyar és román állam támogatásával felújított Szent Mihály-templom is megkapta a rangos elismerést.
A Szent Mihály-templomnak adományozott kitüntetést a tulajdonos római katolikus egyház képviseletében László Attila plébános, kolozs-dobokai főesperes vette át a bukaresti gálán.
László Attila az MTI-nek elmondta, az Europa Nostra-oklevél átvétele a felújításon dolgozó népes csapat közös ünnepe. Hozzátette: öröm, hogy megújult a templom, ugyanakkor feladat és kihívás is annak a közösségnek, amelynek éltetnie kell.
A plébános szerint nemcsak a felújításhoz nyújtott támogatásban és annak szakmai elismerésében nyilvánul meg, hogy Európa magának tekinti ezt az értékes örökséget: az utóbbi három hónapban 115 ezer látogató kereste fel az Európa Nostra-díjjal kitüntetett templomot.