Oidipusz-sajtótájékoztatóval indult a hét a Kolozsvári Állami Magyar Színházban. Robert Icke angol szerző darabját Andrei Şerban vitte színre, akinek a Ványa bácsi, a Suttogások és sikolyok, valamint a Hedda Gabler után ez a negyedik rendezése a kolozsvári társulattal – emelte ki a hétfői eseményen Visky András művészeti aligazgató, aki „kortalan rendezőnek” nevezte Şerbant, valamint olyan alkotónak, akinek munkái mindig mérföldkövek egy intézmény életében, inspirációs forrásként szolgálnak és új nézőpontokat mutatnak meg.
A választással kapcsolatban a rendező úgy fogalmazott: ez a dráma azonnal megragadta őt olvasás közben, olyan adaptáció, amely egyszerre hűséges az alapműhöz és új, meglepő részleteket is behoz a történetbe. A kettős szereposztással kapcsolatban Andrei Şerban kiemelte: nincs olyan, hogy ugyanazt a karaktert két színész teljesen ugyanúgy játssza, mint ahogy a műveknek sem csupán egyetlen lehetséges interpretációjuk van. Szerinte minden karaktermegformálás más és más, mindegyikben van valami plusz, amit csak az adott színész képes hozzáadni saját személyiségéből, tehetségéből, energiáiból. Így az előadás végül két szereposztásban készült el.
A hétfői sajtótájékoztató résztvevői. Fotó: Biró István
A rendező azt is kiemelte, mind a vetítés, mind pedig a zene egyfajta kiegészítő funkciót tölt be a produkcióban, az érzelmek felerősítését, nyomatékosítását, könnyebb átélését, megértését szolgálják, de nem kerülnek túlzottan előtérbe.
A világban zajló eseményekre reagálva Andrei Şerban elmondta: olyan korban élünk, amelyben bármi bármikor megtörténhet, minden teljesen kiszámíthatatlan. Szerinte a színház, a színházi közeg és a színészekkel, alkotókkal közös munka képes megadni annak lehetőségét, „hogy elszigeteljük kicsit magunkat a kinti őrülettől”. Úgy fogalmazott: napjaink megrázó történései ébresztőként szolgálhatnak abból a „mély álomból, amelyben élünk”, a kiút pedig az elcsendesedésben, az egymással szembeni felelősségvállalásban, odafigyelésben, a passzivitást felváltó törődésben rejlik. Ehhez kapcsolódóan elmondta, a történetben is a befelé fordulást, az új utak keresését jelenti, amikor Oidipusz megvakítja saját magát.
A témához kapcsolódóan a rendező később azt is kiemelte: az előadás nem kíván a híradó szerepébe lépni, nem reflektál konkrétan napjaink történéseire, a színháznak egyébként sem ez a célja, hanem a valóság egy olyan értelmezésének felkínálása, amely új és meglepő. A sajtótájékoztatón a szereposztás tagjai szinte mindannyian kihívásként, különösen sok odafigyelést igénylő próbafolyamatként jellemezték az elmúlt heteket, valamint többen is megemlítették a rendező kifogyhatatlan energiáját és a legapróbb részletekre is kiterjedő figyelmét.
Andrei Şerban (zöld pulóverben) rendezés közben az előadás egyik próbáján. Fotó: Biró István
Az előadásban Oidipusz karakterét Szűcs Ervin / Bodolai Balázs formálja meg, Jokaszté szerepében Kató Emőke / Györgyjakab Enikő látható, Kreónként Bács Miklós / Farkas Loránd, Meropéként Tordai Tekla / Kicsid Gizella, Tireziászként pedig Viola Gábor / Váta Lóránd lép színpadra. További főbb szerepekben: Antigoné – Tőtszegi Zsuzsa / Román Eszter; Eteoklész – Gedő Zsolt / Kiss Tamás; Polüneikész – Kiss Tamás / Gedő Zsolt; Corin – Dimény Áron / Viola Gábor; Lichas – Román Eszter / Tőtszegi Zsuzsa; Sofőr – Fogarasi Alpár / Buzási András; Fiatal Oidipusz – Gedő Zsolt / Kiss Tamás; Láios – Viola Gábor / Váta Lóránd.
A rendező elmondta, az előadás rockzenét játszó bandával is kiegészül, amelynek tagjai Bajusz Gábor (dobok), Balla Szabolcs (basszusgitár), Dubovan Viktor (billentyűk), Farkas Loránd (ének), Kovács László (gitár) és Viola Gábor (gitár, ének). Az előadást rendezte és a fénytervet készítette Andrei Şerban, dramaturg, a rendező munkatársa Dana Dima, díszlet- és jelmeztervező Carmencita Brojboiu, videó Radu Daniel.
A premier előtti előadások dátuma: március 9., szerda, illetve március 10., csütörtök; a bemutatók dátuma: március 11., péntek, illetve március 12. szombat. Az előadások minden esetben este nyolc órakor kezdődnek a színház nagytermében.
(Borítókép: Pillanat az Oidipusz egyik próbájából. Fotó: Biró István)