Müpa, operaház, Ghymes, ajándék színházi belépő
A virtuális adventi kalendáriumok szokása már a járvány előtt elkezdte térhódítását, ám a koronavírussal terjedt el és bontakozott csak ki igazán. Két évvel ezelőtt, az első korlátozásokban töltött adventben megtelt a közösségi oldal kultúrintézmények, múzeumok, különféle csoportok karácsonyváró kalendáriumaival, a közvetlen találkozást mellőző ablakvadászatokkal, és ez a szokás azóta is tartja magát.
Mesenaptár a sétatéri színháztól
Hárman nyerhetnek majd páros belépőt a Kolozsvári Állami Magyar Színház előadásainak egyikére az intézmény Facebook-oldalán zajló adventi mesenaptáros, kérdezős játékban. A meséket a színpadról jólismert kedvenc színészeink olvassák fel kicsiknek és nagyoknak. Eddig kilenc mese került fel tíz videóban: Szent Miklós legendáját Román Eszter tolmácsolja, Zágoni Balázs Üzletes meséjét Fogarasi Alpár, Az okos leányt Albert Csilla, Zelk Zoltántól a Mikulás bácsi csizmáját Farkas Loránd (a kiemelt képen), Markus Majaluoma Apa, mikor jön a Mikulás? című meséjét Györgyjakab Enikő és Bodolai Balázs, Varga Csilla és Kicsid Gizella népmeséket olvas fel, Csutak Réka Andersen A fenyőfa, Marosán Csaba pedig Tamási Jégvirág vőlegény című meséjét. Az advent első vasárnapján indult felolvasást követően karácsonyig a színház közösségi oldalára minden délben felkerül egy kérdés az előző esti meséből, amire aznap este 8 óráig várják a válaszokat. A páros belépőn kívül a legszerencsésebbek kolozsvári színészek és más alkotók által dedikált Színházzal a világ körül albumot nyerhetnek, a család legkisebb mesehallgatója meglepetés ajándékcsomagot kap. Akit pedig elbűvöl ez a mesevilág, az bátran keressen az oldalon a korábbi esztendők meséire, a sétatéri teátrum színészei ugyanis 2020 óta felolvasnak adventben.
Ária- és operarészletek az operaházból
Erdélyiek közül talán kevesebben élnek majd a budapesti Magyar Állami Operaház adventi naptárában kínált kedvezményes (akár féláras) jegyvásárlási lehetőségekkel, bár megfontolandó ajánlat azok számára, akik a következő hónapokban amúgy is a magyar fővárosba utaznának. Az intézmény adventi kalendáriuma az itthon maradóknak is igényes ajándékot kínál: december 24-ig minden reggel zenei érdekességet tartogató videóklipet tesz közzé az operaház honlapján és közösségi oldalán. A saját gyártású felvételeken rövid ária- és operarészletek, dalok és hangszeres művek csendülnek fel, például A csalogány és a rózsa (Saint-Saens: Parysatis), Erkel operájából Hunyadi Mátyás áriája vagy Gerhswin Nyáridő című altatódala (Porgy és Bess).
Bőségszaru a Müpában: sztárreceptek, versestek, playlistek
Vasi nagymamájának hatlapos süteményének receptjét osztja meg az olvasókkal Sebestyén Márta népdalénekes, a bárányhúsos káposztáét Grecsó Krisztián író, költő, de chilei ceviché, finn rakott hering és svéd répatorta is szerepel a Müpa aktuális évadának művészei és alkotói által megosztott kedvenc receptek között. Regisztráció nélkül elérhető a Müpa médiatára, olyan produkciókkal, mint Szalóki Ági karácsonyi koncertje, a Pannon Filharmonikusok műsora, Kobajasi Kenicsiró karmester és a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának Dvorak-estje, Beethoven-maraton a Budapesti Fesztiválzenekarral, Beck Zoli (30Y) A nemzedék nélküli ember című, kismonológokkal, jelenetekkel, dalokkal tűzdelt önvallomásos szólóestjét, a Győri balett rövid etűdökből felépülő produkcióját (Liszt- és Wagner-művek, zongora: Balázs János), de a legendás produkciók között találunk például Punnany Massif, Lajkó Félix, Tátrai Band és Margaret Island koncert is. Beszélgetéseket hallgathatunk többek között Fekete Ernővel, Herczku Ágnessel, Gryllus Dániellel, vers-esteket Pilinszky, Kassák, Faludy György életművének rövid ismertetésével és színészek versmondásaival, zenei listákat vendégváráshoz, főzéshez, csomagoláshoz, és saját készítésű dekorációs ötleteket, karácsonyi filmajánlót is találunk az ünnepi tartalmak között. A Müpa Budapest Spotify-csatornán korábbi évek karácsonyi lejátszási listáiból is kedvünkre válogathatunk.
Célt ad a nem oly vonzó téli sétáknak az adventi ablakvadászat, Fotó: Facebook
Adventi ablakvadászat a belvárosban és a Donát negyedben
Felekezeti hovatartozásuktól függetlenül bekapcsolódhatnak a családok a kolozsvári Szent Mihály plébánia adventi ablakvadászatába, amely az adventi időszakban minden este belvárosi sétára hívja az érdeklődőket. A Házsongárd, a Szentegyház utca és a sétatér határolta területen kell estéről estére megkeresni a kidíszített adventi ablakot, amely számmal jelzi majd, hány nap van még karácsonyig. A nagy, élő adventi kalendárium ablakainak megleléséhez WhatsAppon kínálnak útmutatót játékos feladványban. A november végén indult ablakkereső karácsonyvárásnak ugyan versenyjellege is van, de azok is csatlakozhatnak, akik csak néha tudnak egy-egy estére bekapcsolódni. A jelentkezők a családdal közösen megvalósítható egyszerű feladatot is kapnak (jó cselekedet, közös program, beszélgetési téma stb.) a közösen eltöltött minőségi idő elősegítésére. Részletek a plébánia Facebook-oldalán.
A Donát negyedi kisgyerekes családok hasonló kezdeményezésbe fogtak a Kolozsvári bababörze csoportban. A kezdeményező anyukának kislánya miatt támadt az ötlete átvenni a Magyarországon igen elterjedt adventi játékot. A gyorsan sötétedő, hideg téli napokon ugyanis lánya nemigen akarja elhagyni a lakást, kell egy kis érdekesség, hogy sétálni kívánkozzon. Az ablakaikat adventi díszbe öltöztetni hajlandó családok listája el is készült. A lakótelep bekapcsolódó ablakai a teljes adventi időszak alatt feldíszítve-kivilágítva maradnak, hogy azok is megtalálhassák őket, akik később kapcsolódnának az ablakvadászatba. A játékból persze senkit sem zárnak ki, a város bármelyik pontján lakjon is, akinek nem jelent gondot sötétedés után a Donát negyedben sétálni, az megtalálhatja a naptár helyszíneit a fenti privát Facebook-csoporthoz csatlakozva.
Az ablakvadászatnak különféle szintjen vannak, egyes csoportokban/településeken megadott címeket kell felkeresni, máshol furfangos utalások, találós kérdések, versikék megfejtésével derül ki az ablakok helyszíne, és Magyarországon – főleg a kisebb közösségekben, amelynek tagjai jól ismerik egymást – nem ritka, hogy forró teával, süteménnyel várják az ablakvadászokat. Így az is megélheti az ünnep közösségét, az összetartozást, aki magányosan vagy családjától távol él, de már önmagában az ablakok családdal együtt vagy népesebb baráti társasággal történő felkutatása is sok kapcsolódásra, beszélgetésre, közös élményre kínál lehetőséget. Ráadásul lakhelyünk környékét is alaposabban megismerhetjük.
Az adventi időszakban harmadik éve kínálja meg dalaival, verseivel rajongóit közösségi oldalán Szarka Tamás (Ghymes együttes). Naponta újabb bibliai gyöngyszemet, s néhány hozzá fűzött gondolatot ajánl a karácsonyra készülőknek a Kolozsvár-Belvárosi Unitárius Egyházközség szintén Facebook-oldalán, kisgyermekes családoknak éneket, ölbéli játékot, szép gondolatot kínál a Kolozsvári és Szászfenesi Ringató, verseket a budapesti Turay Ida Színház művészei, egyedi tárgyaikat mutatják be múzeumok. Az adventi naptár marketingfogásként is működik: regisztrációval karácsonyra például telefonos vagy társasjátékokat nyerhetünk, miközben napról napra újabb szórakoztató virtuális játékokban veszünk részt. A sort hosszasan folytathatnánk ugyan, de inkább arra biztatunk mindenkit, hogy ha a fentiek közül a kedvére valókat már mind kipipálta, nézzen körül saját virtuális buborékjában további érdekes, hangulatos és szórakoztató adventi tartalmak után.