Egy év munkája, tizenhét koncert, Bach és barokk – jön a Régizene Fesztivál

Az eseménysorozat idei tematikáját, koncertjeit, kísérőrendezvényeit és egyéb fontos tudnivalóit ismertették FOTÓ: ÁDÁM GYULA, HMKK ARCHÍVUM
A Márton Áron Kulturális Központban tartották a 2025-ös Csíkszeredai Régizene Fesztivál sajtótájékozatóját július 3-án, csütörtökön déli 12 órától a Hargita Megyei Kulturális Központ új székhelyén. Az eseményen Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ menedzsere, a fesztivál igazgatója; Sógor Enikő, Csíkszereda kultúráért felelős alpolgármestere; Filip Ignác, a fesztivál művészeti vezetője és Szabó András, a fesztivál művészeti tanácsadója ismertette az eseménysorozat idei tematikáját, koncertjeit, kísérőrendezvényeit és egyéb fontos tudnivalókat.

Elsőként Ferencz Angéla, a fesztivál igazgatója köszöntötte a jelenlévőket, majd Ványolós Orsolya, a Nagy István Művészeti Középiskola tanárnőjének előadásában Bach E-dúr csembalóversenye hangolta rá a szép számban megjelent sajtósokat a fesztivál zenei világára.

– Ha július, akkor újra régizene fesztivál városunkban. Az egyik legfontosabb feladatomnak tartom, hogy megköszönjem a Hargita Megyei Kulturális Központ csapatának, hogy megint vállalták ezt a feladatot. Az idei régizene fesztivál – ahogyan azt megszokhattuk az elmúlt évtizedek során – nem csupán egy nyári fesztivál, hanem izgalmas találkozóhelye a régizene kedvelőinek és művelőinek egyaránt. Mint ismeretes, a nemzetközi zenei világ Johann Sebastian Bach születésének 340., valamint halálának 275. évfordulójára emlékezik, és külön öröm számunkra, hogy a Csíkszeredai Régizene Fesztivál is hozzáteszi saját, különleges hangját ehhez. Csíkszereda önkormányzata 2005-től társszervezője az eseménynek, de büszkén mondhatom, hogy ez több, mint intézmények közötti együttműködés, hiszen közösen vállalunk felelősséget a régió hagyományainak ápolásáért, valamint a város és a térség kulturális identitásának alakításában – fogalmazott Sógor Enikő, Csíkszereda város alpolgármestere. 

Gazdag és különleges program

Filip Ignác az előző évek hagyományaihoz híven röviden ismertette a programot a sajtó képviselőivel. – Idén 17 koncert szerepel a programban, amelyek közül 12 Johann Sebastian Bach életművéhez kapcsolódik – emelte ki. – Bach hatalmas örökséget hagyott ránk. Művei rendre a tökéletesség határát súrolják, ezért nehéz volt a válogatás a program összeállításakor. A zenekari művek közül külön figyelmet érdemel a Kolozsvári Barokkzenekar ünnepi koncertje, amely a fesztivál július 6-i, vasárnapi megnyitóját követően, 19:30-tól csendül fel a Csíksomlyói Kegytemplom pápai kisbazilikájában. A fesztivál egyik legnagyobb volumenű eseménye kétségkívül Johann Sebastian Bach h-moll miséjének előadása lesz. A grandiózus művet a Barokk Fesztiválzenekar, a brassói Bach-kórus, valamint a csíkszeredai Lux Aurumque Kamarakórus közösen adják elő két helyszínen: július 11-én, pénteken 19 órától a csíkszeredai Szent Ágoston-templomban, valamint július 12-én, szombaton 19 órától a brassói Fekete-templomban. A h-moll mise maga a tökéletesség, a világ zeneirodalmának egyik legnagyobb műveként tartják számon – fogalmazott Filip Ignác, aki a továbbiakban felsorolta a fesztivál egyéb programpontjait.

A Transylvania Barokk Együttes Románia egyik legaktívabb és leghosszabb életű régizenei együttese idén ünnepli megalakulásának 30. évfordulóját. Fellépésük július 5-én, szombaton 19:30-tól lesz a Csíki Moziban. 

A Concerto Spiralis csíkszeredai kötődésű együttes, négy országból érkeznek meghívottjai a július 7-én, hétfőn 18 órától a református templomban kezdődő koncertjükre. Július 8-án, kedden 21 órától a Csíki Moziban lép színpadra Soma Salat-Zakariás és Joan Boronat Sanz, akik Bach három gambaszonátáját adják elő. Ezt követően, július 9-én, szerdán 21 órától ugyanott hallhatjuk a világszerte elismert, Olaszországban élő csembalóművészt, Cipriana Smărăndescut, aki a híres Goldberg-variációkat tolmácsolja. A Sempre meghívottja Mira Glodeanu barokk hegedűs, repertoárjuk főként 18. századi barokk zene, előadásuk július 10-én, csütörtökön 19 órától kezdődik a Csíki Moziban. 

A programban természetesen helyet kaptak olyan előadások is, amelyek nem Bach műveihez kapcsolódnak. Július 6-án, vasárnap 12 órától a Carmina Renascentia koncertezik az unitárius templomban. Július 7-én, hétfőn 21 órától Kónya István lantmuzsikát játszik a Szent Kereszt-templomban. Július 8-án, kedden 18 órától a Codex Régizene Együttes romantikus muzsikát ad elő a Mikó-várban. Július 12-én, szombaton, a reneszánsz gyereknapot követően, 19 órától lép a Mikó-vár színpadára a Musica Historica.

Július 13-án, vasárnap pedig két fiatal együttest is vendégeskedik a fesztiválon: 12 órától a székelyudvarhelyi Dr. Palló Imre Művészeti Líceum volt és jelenlegi diákjaiból álló Allegra Barokk Zenekar lép fel az unitárius templomban; 19:30-tól pedig a sepsiszentgyörgyi Krisztus Király templom Laudate Kamarakórusának előadása hallható a Csíksomlyói kegytemplom pápai kisbazilikájában.

Kihelyezett koncertek lesznek Csíkszépvízen és sok éves kihagyás után Gyergyószárhegyen is. Július 9-én, szerdán 17 órától az érdeklődők Karácsony Noémi és Paul Cristian műsorát hallgathatják meg a csíkszépvízi Szent László-plébániatemplomban, ugyancsak szerdán, 20 órától, a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyban lantmuzsika csendül fel Kónya István előadásában.   

Szabó András, a fesztivál művészeti tanácsadója elmondta: az idei meghívottakkal már a tavalyi fesztivált követően megkezdődtek az egyeztetések, így a rendezvény létrejötte egy teljes évnyi munka eredménye. – Jóleső és gyümölcsöző munkafolyamatot tudhatunk magunk mögött, ami a szervezést illeti – fogalmazott. 

Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ menedzsere, a fesztivál igazgatója a szervezőcsapat több szinten zajló, hatalmas odafigyelést és türelmet igénylő munkáját párhuzamba állította Bach zenéjének zsenialitásával, elismerését és köszönetét fejezve ki ezzel a kollégáinak. 

Egyéb hasznos tudnivalók 

Július 5-én, szombaton, negyven jelentkező diák részvételével kezdődik a Csíkszeredai Régizene Fesztivál hagyományos kísérőrendezvénye, a Régizenei Nyári Egyetem, amely nyolc mesterkurzusával és további szabadon válaszható melléktárgyakkal ad lehetőséget a régizene előadói gyakorlatában, stílusismeretében, zenei retorikájában való elmélyülésre. A Nyári Egyetem kurzuszáró hangversenye július 11-én, pénteken 15 órától lesz a Nagy István Művészeti Középiskola aulájában. 

A fesztivál teljes programja és további részletei három nyelven megtalálhatók a regizene.ro honlapon, továbbá Facebookon események formájában is elérhető. Jegyek és bérletek a Hargita Megyei Kulturális Központ új székhelyén (Márton Áron Kulturális Központ, Mihai Eminescu u. 3/A) válthatók, és a fesztivál ideje alatt a koncertek helyszínén, az előadások előtt egy órával. A belépők ára 15 és 50 lej között váltakozik, a fesztiválbérlet ára 200 lej/fő, diákoknak, egyetemistáknak és nyugdíjasoknak pedig 150 lej/fő. 14 év alatt a belépés díjtalan. 

Szépvízre ingyenes autóbuszjárat indul az Erőss Zsolt Aréna parkolójából, fél órával az esemény előtt. 

A Síppal, dobbal, nádi hegedűvel gyermekfoglalkozáson való részvétel regisztrációhoz kötött, regisztrálni a következő telefonszámon lehet: +40 746 244 235 (Zengő Tér, gyerekfoglalkozás).

A szervezők felhívják a figyelmet, hogy a teljesebb zenei élmény érdekében kedvezőtlen időjárás esetén a szabadtéri koncerteket zárt térbe, a Mikó-várba költöztetik. A döntésről a fesztivál Facebook-oldalán és a Festivapp alkalmazáson keresztül értesítik a közönséget.