Jávorszky Iván az eseményről rendezett sajtótájékoztatón elmondta, hogy öt kontinens 47 országából érkeznek művek a fesztiválra öt kategóriában: 16 egész estés film, 170 kisjátékfilm, 44 kísérleti-, 59 dokumentumfilm, valamint 13 animációs alkotás.
A hatalmas érdeklődés annak is köszönhető, hogy alig rendeznek a világon olyan fesztivált, amely az operatőr munkáját helyezi fókuszba. Európában jelen pillanatban csupán egyetlen ilyen jellegű seregszemle van, a lengyelországi Bydgoszcz-ban rendezett Camerimage.
A versenyprogram anyagát előzsűri alakítja ki. A díjakról öttagú testület dönt, amelynek elnöke Szabó Gábor Balázs Béla-díjas operatőr, aki Zsigmond Vilmos egyetlen, rendezőként jegyzett filmjét, A tékozló apát fotografálta. A bírálóbizottság munkájában részt vesz Miklós Mari, a Tékozló apa vágója, Pierre Filmon, a Harmadik típusú találkozások Zsigmond Vilmossal című film rendezője, Nigel Walters brit operatőr, valamint Sághy Miklós egyetemi docens, a Filmvilág folyóirat szerzője.
A fesztiválon a Zsigmond Vilmosról elnevezett fődíj mellett kiosztják Szeged város elismerését, a Báron György által vezetett kritikuszsűri szavazatai alapján a filmkritikusok díját, valamint a nézők véleményét tükröző közönségdíjat is.
A négynapos fesztivál alatt kísérőprogramokon is részt vehetnek az érdeklődők. Délelőttönként közönségtalálkozók lesznek, amelyeken filmkritikusok beszélgetnek az alkotókkal, Nigel Walters pedig workshopot tart fiatal kollégái számára.