Szabó Gábor zsűrielnök hangsúlyozta, a fesztivál célja az operatőri munka elismerése. A közönségre azonban maga a film hat, a nézőknek, még a zsűri tagjainak is nehéz különválasztaniuk az operatőr által teremtett képi világot az alkotás egészétől. A filmek értékelése során a harmóniát keresték, azokat az alkotásokat választották ki, amelyekben a film és az operatőri munka együtt hozza létre az az értéket, amelyet díjazni szeretnének - tette hozzá. A zsűrielnök emlékeztetett arra, a fesztivál történetében nem először fordul elő, hogy a fődíjat egy rövidfilmnek ítélik oda. Ez azt jelzi, hogy egy kisjátékfilmmel is létrehozható olyan kiemelkedő szakmai teljesítmény, amely méltóvá teszi az alkotást a Zsigmond Vilmos-díjra. José Grimaldo operatőr az Apneában lenyűgöző és bátor képi megoldások sorát alkalmazta, az egyes jelenetek felvételi módja, az élesség és életlenség merész használata, a szokatlan kompozíciók, a képpel való történetmesélés teszi olyan intenzívvé a film hatását – mondta Szabó Gábor.
A legjobb nagyjátékfilm díját Pálos Gergely operatőr kapta a Hatalom című cseh-magyar-szlovák játékfilmért, amelyet Prikler Mátyás rendezett. Az alkotás elnyerte a Magyar Játékfilmrendezők Egyesületének elismerését is. A legjobb rövidfilmnek a zsűri a Tribu című spanyol alkotást választotta, amelynek operatőre Marino Pardo, a rendezője Carlos Gómez-Trigo. A legjobb dokumentumfilmért járó díjat Domokos Balázs operatőr kapta a Nem halok meg című alkotásért, amelyet Dér Aisa rendezett. A Magyar Operatőrök Egyesületének (HCA) díját a Magyar Operatőrök Hete című szekcióban vetített kilenc alkotás közül az Árni című filmért Lehr Juhász Péter nyerte el. A Vermes Dorka rendezővel készített filmért Lehr Juhász Péter átvehette a legjobb fiatal operatőrnek járó elismerést is.
Szeged város díját A boldogság ügynökei című bhutáni-magyar film rendező-operatőrei, Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya kapták. A kritikusok elismerését a Fanni kertje című horvát-magyar-román dokumentumfilmért Somogyvári Gergő rendező-operatőr vehette át. A diákzsűri a Manos ajenas című mexikói kisjátékfilmet találta a legjobbnak, amelyet Melissa Nocetti fotografált, a rendezője Adrián Monroy Molina. Hagyomány, hogy a Zsigmond Vilmos Filmfesztivál szakmai zsűrije életműdíjjal ismeri el valamely hazai operatőr kiemelkedő jelentőségű munkásságát. Idén a zsűri a tavaly nyáron elhunyt Medvigy Gábornak ítélte oda posztumusz az elismerést.