A jövő tanévben Kolozs megye lesz a házigazdája a vetélkedőnek

KOVÁCS JÚLIA
Megtiszteltetés volt számomra, hogy a rendezvényt Maros megyében, Nyárádszeredában szervezhettük meg, a helyi közösség támogatásával. A verseny ideális környezetet biztosított mind a gyerekeknek, mind pedig a pedagógusoknak az ismerkedésre, szakmai találkozásra, a játékra és kikapcsolódásra.
A megyeközi fordulóra továbbjutó, hat megyét képviselő csapatok között ott voltak a Csiguszok (Benedek Elek Napköziotthon, Sepsiszentgyörgy), a Pillangók (Kájoni János Általános Iskola – Pillangó Óvoda, Csíkcsicsó), a Festéktüsszentők (Evangélikus Óvoda, Nagyvárad), a Méhecskék (Hársfaillat Napköziotthon, Kolozsvár), a Micimackók (Szent György Technológiai Líceum Napköziotthonos Óvodája, Erdőszentgyörgy), és a Gombóc Artúr (Bucuria copiilor Napköziotthon, Medgyes) nevű csapatok, akik méltó módon képviselték intézményeiket és megyéjüket. A gyerekek és felkészítő óvópedagógusaik nagy lelkesedéssel és odaadással készültek a vetélkedőre, amely minden próbájával lehetőséget biztosított arra, hogy kreativitásukat, tudásukat és csapatmunkájukat egyaránt megmutassák. A rendezvény nemcsak a versengésről szólt, hanem a közösségépítésről, csapatépítésről és az összetartozásról is.
A vetélkedő igazi hátterét a házigazdák vendégszeretete és a szorgos háttérmunka biztosította. A rendezvény sikeréhez nagyban hozzájárult a helyszín és a házigazdák kiváló vendégszeretete. A Deák Farkas Általános Iskola és napköziotthonának vezetősége – Dániel Eszter Ilona igazgatónő és Moldovan Judit Izabella aligazgató – valamint az intézmény kisdedóvói, óvodapedagógusai, tanítónői, iskolai alkalmazottai fáradhatatlanul dolgoztak azon, hogy minden részlet tökéletes legyen és a verseny méltó körülmények között valósulhasson meg.
A Kiskurutty Játéktanoda kulcsfontosságú szereplői a játékot levezető játékvezetők voltak, akik igazi játszótársaikká váltak a csapatoknak és megosztott feladatvállalással követték az ötletgazdák által írt, minden részletre kiterjedő forgatókönyvet. A megyeközi forduló játékvezetői Györfi Borbála, a nyárádszeredai Deák Farkas Általános Iskola napköziotthonának óvónője, és Kolozsvári Timea, a márkodi Általános Iskola óvodájának óvónője, akik nemcsak szakmai tudásukkal, hanem a gyermekekhez való kedves és empatikus hozzáállásukkal is emelték a rendezvény színvonalát. Játékvezetésük, magyarázataik, kedves hangjuk és játszókedvük révén irányították, vezették és bátorították a résztvevő csapatokat. Mindig érzékelték, mikor van szükség a gyerekeknek a támogatásra vagy egy kis magyarázatra, és ezekkel a finom, mégis hatékony eszközökkel segítették a kicsiket, hogy minden próbát sikeresen teljesítsenek. A játékvezetők nemcsak a gyerekek vezetésében játszottak kulcsszerepet, hanem abban is, hogy a verseny minden pillanata izgalmas és élménydús maradjon. Az ő munkájuknak köszönhetően minden gyerek olyan élményben részesült, amely nemcsak szórakoztatott, hanem tanított és formálta őket a közösségi és egyéni készségek terén is.
A vetélkedő tematikáját és programját mindig nagy odafigyeléssel és alapos szakmai rálátással tervezik meg az ötletgazdák: Márton Kinga és Kurkó Szilvia, a Kiskurutty Játéktanoda alapító tagjai. Nem volt ez másképp idén sem. Idei tervezésük során figyelembe vették az óvodás korosztály speciális igényeit és fejlődési szakaszait, így az esemény nemcsak szórakoztató, hanem pedagógiai szempontból is gazdag és fejlesztő hatású. Az egyes témák és feladatok megtervezésekor a kreativitás és az élményszerű tanulás állt a középpontban, így a gyermekek számára minden pillanat egy újabb felfedezést és kalandot jelentett.
A Kiskurutty Játéktanoda egy különleges, óvodásoknak szóló, több fejlődési területet érintő interdiszciplináris, holisztikus szemléletű, kompetencia elméletű, társasjátékszerű, projektmódszeren alapuló játékprogram és vetélkedő, amely a tanulást játékkal ötvözve, élményszerűen fejleszti a kisgyermekeket. A játékprogram az elemi osztályos kisiskolásoknak szervezett Kurutty Multidiszciplináris Vetélkedő szerves része, az óvodás korosztálynak szánt ága, ahol minden egyes próbát úgy terveznek meg a szervezők, hogy azok érintsék a koragyermekkori nevelés curriculumának összes területét. A kreatív és komplex kihívások nemcsak szórakoztatóak, hanem a valódi problémamegoldó gondolkodást is ösztönzik, így a gyerekek játék közben tanulnak meg együttműködni, figyelni, gondolkodni és alkotni.
A Játéktanoda jubileumi, X. kiadásának próbái is amellett, hogy szórakoztatóak, sokoldalú fejlődési lehetőséget is biztosítottak a résztvevő óvodások számára. A Csukás István meséiből inspirálódó feladatok a gyerekek számára különleges kihívásokat tartogattak, amelyek szórakoztatóak és tanulságosak voltak egyaránt. Az idei év tematikája a „Cillancs felfedezi a világot”, „Tappancs játszani szeretne” és „A kelekótya kiskakas” című mesék voltak. Ezek a mesék egyrészt a szociális tanulságok megértését, másrészt a gyermekek érzelmi fejlődését is célozták. A mesék segítségével a gyerekek saját érzelmeik felismerését és kifejezését gyakorolhatták, miközben megtanulták mások érzelmeinek megértését és megfelelő reagálását is. Emellett az „én” fogalmának alakulását is támogatták. A mesék arra is ösztönözték a gyermekeket, hogy fejlesszék fantáziájukat, kreativitásukat és problémamegoldó képességüket, miközben a megtapasztalt élmények és a tanult ismeretek gyakorlati alkalmazásával életközeli lehetőségeket biztosítottak számukra.
A három fordulós vetélkedő során, amely helyi/körzeti, megyei és jelen esetben megyeközi szinten zajlott, a gyerekek a fent említett meséken keresztül tanulhatták meg az önállóságot, a kitartást és az együttműködés fontosságát. Az állatszereplők viselkedésének megértésén keresztül a gyerekek nemcsak a barátságkötés és az elfogadás fortélyait sajátították el, hanem a saját érzéseik és gondolataik kifejezésében is fejlődtek. A mesék segítettek nekik abban, hogy jobban megértsék a világot, miközben különböző élethelyzetekben tanulhatták meg a döntéshozatal és a társas viselkedés szabályait. Az óvodásoknak kigondolt játékprogram tehát a szociális készségek fejlesztésére koncentrált, továbbá segíti a gyerekek személyes növekedését, kreativitásuk kibontakoztatását, valamint érzelmi intelligenciájuk fejlődését is.
A Kiskurutty Játéktanoda minden egyes fordulója hozzájárult ahhoz, hogy a gyerekek önbizalommal és pozitív élményekkel gazdagodjanak, miközben szórakozva tanulhatták meg a társas kapcsolatok és az élet alapvető értékeit. A megyeközi forduló valóban egy új szintet képviselt, hiszen a résztvevő csapatok ezúttal más települések és megyék legjobbjai közül kiválasztott csapatokkal mérhették össze tudásukat, kitartásukat, leleményességüket, figyelmüket és ügyességüket, ezen belül önmagukat és csapatszellemüket is.
A feladatok sokszínűsége és összetettsége különleges kihívásokat jelentett a versenyzők számára. A gyerekek logikai feladatokban, ügyességi játékokban és kreatív alkotófeladatokban vettek részt, melyek mind a gyakorlatban és a valós játékhelyzetekben gyakorolt, felhasználható tudásukat, mind pedig a csapatmunkát próbára tették. A verseny kreatív feladatai során a gyerekek különböző művészeti, logikai és tudományos kihívásokkal találkoztak, amelyekhez szükség volt képzelőerőre, együttműködésre és időgazdálkodásra is. A próbák minden szempontból összetettek és sokszínűek voltak, szoros összhangban a mesék karaktereivel és motívumaival.
Az idei Kiskurutty Játéktanoda megyeközi fordulójának egyik leglátványosabb és legkomplexebb eleme az I. összetett próba volt, amelyre a csapatok alapos felkészüléssel érkeztek. A „Kakas a baromfiudvarban” című feladat során a gyerekek egy általuk készített, kreatív és tartalmas óriás leporellót – fotóalbumot – mutattak be a zsűrinek és a közönségnek. A feladat célja az volt, hogy a mesevilágból kiemelt kelekótya kiskakast saját elképzeléseik szerint helyezzék el saját környezetükben, saját életterükben, így a leporelló lapjairól köszönjön vissza. Az előadásokat színesítették a gyerekek által elmondott rímes verssorok, énekek, rajzok, fényképek, kézműves munkák és párbeszédek. A bemutatók során az értékelő bizottságnak figyelembe kellett vennie a következő szempontokat: a tudományos megalapozottságot és annak megfelelő nyelvezetét, a gyakorlati ismeretek hiteles bemutatását, valamint a néprajzi vonatkozású elemek kiemelését, amelyeket szóban és a leporelló képi világán keresztül is megjelenítettek.
A csapatok és a felkészítő óvónők számára a Kiskurutty Játéktanoda ötletgazdái előzetes tájékoztatót küldtek az értékelési szempontokkal kapcsolatban. Fontos kritérium volt továbbá, hogy minden csapattag aktívan részt vegyen a prezentációban, amelynek előadásmódja kifejező és érthető legyen. Az értékelő bizottság nagy érdeklődéssel és elismeréssel hallgatta a bemutatókat, amelyek minden esetben tükrözték a gyerekek és felkészítő pedagógusaik gondos, szeretetteljes munkáját és lelkesedését. Ugyanezen próba részeként a „Baromfiudvar állathangjai” című feladat is nagy figyelmet és pontosságot igényelt. A gyerekeknek különböző állathangokat kellett felismerniük, majd ezeket a feladatlapon megjelenő számképek alapján 1-től 10-ig különböző színű ceruzákkal összekötniük. Ez a kihívás nemcsak a hallásukat, hanem a figyelmüket, a szabályértelmezésüket, közreműködésüket és vizuális memóriájukat is próbára tette, miközben rendkívül izgalmas és szórakoztató élményt nyújtott a gyerekeknek és a közönségnek egyaránt. A próbasorozat zárásaként a gyerekek villámkérdésekre válaszoltak, amelyek a mese tartalmára épültek. Minden csapat kitűnően teljesített, bizonyítva, hogy nemcsak értették, hanem alaposan el is mélyültek a mese világában. A próbák során a nyelvi készségek, az emlékezet, valamint a kommunikációhoz szükséges képességek – például beszédészlelés, beszédértés, beszédprodukció és nonverbális kommunikáció – fejlődése volt a cél. Emellett ez a terület hozzájárult az írás-olvasás előfeltételeinek megteremtéséhez, összhangban az összes többi fejlődési területtel.
A tanulási képességek és attitűdök fejlődését és dimenzióit fejlesztő feladatok és a kognitív fejlődés és a környező világ megismerése fejlődési terület dimenzióit érintő készség-, képességformáló feladatok sem hiányoztak a játékpróbákból. Ezek mindazoknak a képességeknek a fejlődését foglalja magában, amelyek által a gyermek a fizikai jellemzőkön túlmenően megérti a tárgyak, jelenségek, események és személyek közötti összefüggéseket. Ez a terület magában foglalja a logikus gondolkodás és a problémamegoldás képességét, valamint a gyermekek alapvető matematikai és környezetről szerzett elemi ismereteit.
Mivel a Játéktanoda programterve is egy holisztikus szemléletű program, a megyeközi fordulón sem hiányoztak a matematikai ismereteket felelevenítő ellenőrző feladatok sem. A II. összetett próba a gyermekek matematikai gondolkodását, figyelmét és értelmezési képességeit helyezte a középpontba. A „Fészekalja” elnevezésű próba során a gyerekcsapatok egy különleges, játékos feladatlapot kaptak, amely egy mesébe ágyazott matematikai szöveges feladvány formájában tette próbára tudásukat. A történetben szereplő mennyiségekhez kapcsolódóan a gyermekeknek számképeket kellett megfelelő sorrendben felragasztaniuk a tyúkanyó alá, majd kiszámítaniuk, hány csibe kelt ki összesen a tojásokból. Az eredményül kapott mennyiséget – vagyis a 9-et – a kakas alá is rögzíteni kellett egy újabb számkép segítségével. Ezután a gyermekeknek le kellett rajzolniuk a kiscsibéket a kakas elé, és színes ceruzával ki is színezniük azokat. Ez a feladatsor nem csupán a számolási készséget és logikai gondolkodást tette próbára, hanem fejlesztette és megmutatta a gyerekek kreativitását, finommotoros készségeit, valamint figyelmüket és kitartásukat is. A próba másik elemeként a gyermekek memóriajátékban vettek részt, amelynek célja az emlékezőképesség, a szabálykövetés, a logikai gondolkodás, valamint a csapatmunka fejlesztése volt. A játék során tíz háziállat képét rejtették el kirakós kártyák formájában, és 2-2 szemben ülő csapat játszott egymással, a gyerekek ülésrendjének átrendezésével. A szabályok szerint minden csapatjátékosnak lehetősége volt részt venni a játékban, akik egy-egy körben két kártyát fordíthattak fel. Ha a felfordított lapokon egyező képek (állatpárok) szerepeltek, akkor a párt megtarthatták, és az adott csapat következő játékosa újabb fordítással folytathatta a játékot. Ha nem sikerült párt találni, akkor a lehetőséget a szemben ülő csapat kapta meg. A feladat végén a csapatok közösen választottak ki az összegyűjtött állatkártyák közül egy-egy háziállatot, amelynek hasznosságáról rövid beszélgetés keretében osztották meg gondolataikat az értékelő bizottság tagjaival.
Ez a komplex próba az interdiszciplinaritás szellemében született meg, s kiváló lehetőséget biztosított a gyerekek számára arra, hogy játékos formában fejlesszék problémamegoldó gondolkodásukat, kommunikációs készségeiket és közös döntéshozatali képességüket is. A próba nemcsak az észlelésre, memóriára és figyelemre épített, hanem különösen fontos volt benne a csapattagok közötti együttműködés, a közös gondolkodás és a szabályok betartása. A gyermekek aktívan, lelkesen és teljes figyelemmel vettek részt a feladatban, miközben játékos formában fejlődtek olyan kulcskompetenciák, amelyek az óvodáskori tanulás alapját képezik.
A III. összetett próba feladatai a fizikai fejlődés, az egészség és a higiénia területét célozták meg, játékos és élményalapú formában. A próba központi témája a mozgáskoordináció, valamint a nagy- és finommozgások összehangolása volt. A gyermekek egyéni és csapatszinten is bekapcsolódtak különféle feladatokba, például a tojásfestésbe és tojásírásba, ahol hagyományos népi motívumokat kellett felvinniük a tojásokra. Ezek a tevékenységek nemcsak finommotorikus készségeiket fejlesztették, hanem közelebb hozták őket a népi hagyományokhoz is. A gyermekek megismerkedhettek a hagyományos tojásfestés és tojásírás mintáinak nevével, formáival. Először igazi, díszített tojásokon csodálhatták meg a különböző motívumokat, majd saját munkájukban is ezekből inspirálódtak. A középső csoportosok vastag ecsettel és fafestékkel dolgozva, az egész felületet befedve festették ki a fatojásokat. Ezzel párhuzamosan a nagycsoportosok számára részletesebb és összetettebb feladatot állítottak össze: grafitceruzával először három osztóvonalat kellett húzniuk a már befestett tojásokra – mindezt játékvezetői bemutatás és közös megbeszélés előzte meg –, majd a tojásokat egyenlő részekre osztották. Ezután kiválasztottak két hagyományos mintát – a leveles és a kankóspálca motívumot –, amelyeket ceruzával felrajzoltak a fatojásra, majd vékony ecsettel kifestettek. A tojásfestés mellett különféle ügyességi és mozgásos játékokban is részt vettek a gyerekek. Ezek során találkozhattak baromfiudvarhoz kapcsolódó népi mozgásos játékokkal, párbeszédes szerepjátékokkal is, amelyek során a mozgás került előtérbe. A játékok nem csupán a testi ügyesség fejlesztését szolgálták, hanem átvitt értelemben is felhívták a figyelmet a fizikai aktivitás és az egészséges életmód fontosságára. A feladatok sikeres teljesítéséhez elengedhetetlen volt a csapaton belüli együttműködés, a közös megbeszélés és az egymásra való figyelés, ami számos színes, kreatív és szórakoztató megoldást eredményezett. A feladatokat úgy szervezték meg, hogy a csapatokon belül a gyermekek életkori sajátosságaiknak megfelelő kihívásokat kapjanak, így mindenki saját képességeinek megfelelően tudott bekapcsolódni az alkotómunkába. Ez nemcsak a differenciált fejlesztést segítette, hanem az együttműködést és a közös élmény erejét is megerősítette.
A csapatok a versenypróbák során az összegyűjtött pontok alapján fatojásokat gyűjthettek, így a játék végén mindegyik csapat egy különleges „tojáskosárral” büszkélkedhetett, amely a közösen átélt élmények és a befektetett munka jelképe is lett.
A díjazás során minden csapat jelzővel ellátott elismerésben részesült, amely kiemelte egyedi erősségüket és teljesítményüket. Ennek alapján a Pillangó csapat a legjobb állathang-felismerő csapat díját kapta, a Gombóc Artúr csapat lett a legjobb csapatindulóval érkező csapat, a Micimackók csapata nyerte el a legösszetartóbb, legerősebb csapatszellemű csapat címét, a Festéktüsszentők csapata lett a legegyüttérzőbb csapat, a Csiguszok csapata a legönazonosabb csapatként emelkedett ki, míg a Méhecskék csapata a legtöbb pontotszerző csapatként zárta a versenyt.
A Kiskurutty Játéktanoda idei megyeközi fordulója valóban egy különleges esemény volt, amely segítette a gyermekek fejlődését, miközben lehetőséget adott számukra a kreativitás, a csapatmunka, a logikai gondolkodás és a tudás alkalmazására. A vetélkedő nemcsak szórakoztató volt, hanem lehetőséget biztosított arra is, hogy a gyerekek olyan értékekre tegyenek szert, melyek segítik őket a mindennapi életben való boldogulásban. A rendezvény sikeréhez nagyban hozzájárult a helyszín és a házigazdák kiváló vendégszeretete. A házigazdák szeretetteljes, odaadó munkája és a rendezvényt átszövő összetartás különleges hangulatot teremtett az eseménynek. A Balogh Judit módszertankör felelős óvónő csapatába tartozó nyárádmenti és a nyárádszeredai Deák Farkas Általános Iskolához tartozó bölcsőde, óvodák, kisdedóvói, óvónői és az iskola tanítói, tanárai fáradhatatlanul dolgoztak azon, hogy minden jól sikerüljön.
Köszönet a csodás programok szervezéséért: a gyermekprogramokért és minden mosolyért, amely emelte a vetélkedő színvonalát és hangulatossá tette ezt. (Kiskurutty-táncház: Simon Szabolcs néptáncoktató és csapata szervezésében, kézműves foglalkozások, barkácsoló műhelyek a helyi óvónők vezetésével, óvodai pizsamabuli szervezése a vetélkedőre érkező gyerekek számára, városnézés szülőknek, Kátai Judit tanítónő kalauzolásával, ünnepi Kiskurutty torta sütése és közös elfogyasztása, a finom vacsora, reggeli és közös ebéd megszervezése, felszolgálása, igényes díszítése, mely minden helyszínen ránk köszönt, az emlékeket megörökítő pillanatfotózási lehetőség a közös ebéd után, ajándékok és apró figyelmességek kicsiknek és nagyoknak, emlékfüzet indítása, a volt Kiskuruttyosok, jelenleg diákok meghívása és ezek élménybeszámolóinak összegyűjtése, stb.)
A Kurutty Oktatási és Művelődési Egyesület elnöke, Kurkó István, valamint az egyesület elkötelezett tagjai – Márton Kinga, Kurkó Szilvia, Miklós Beáta, Kedves Annamária és Urus Tünde – példaértékű munkát végeztek, gondoskodtak minden gyerek és pedagógus díjáról, besegítettek a játékvezetőknek, biztosítottak minden eszközt a gyerekek tevékenységéhez, gyönyörű, értékes és hasznos könyveket ajándékoztak, emléklapok, oklevelek, igazolások kiosztásáról, bizonyos szállás díjak stb. fedezéséről gondoskodtak.
Hálás köszönetemet fejezem ki a Maros Megyei Tanfelügyelőség vezetőségének – Dărăban Paula-Maria főtanfelügyelő asszonynak és Antal Levente-Mihály főtanfelügyelő-helyettes úrnak –, valamint Nyárádszereda polgármesterének, Tóth Sándor úrnak, akik támogató jelenlétükkel, szakmai és anyagi támogatásukkal jelentősen hozzájárultak rendezvény sikeréhez. Külön köszönettel tartozom az értékelő bizottság tagjainak: – Szőcs Imolának és Márton Adélnak, a Kovászna és Hargita megyei tanfelügyelőségek koragyermekkori nevelésért felelős szaktanfelügyelőinek; – Péter Izabella Hajnalka intézményvezetőnek (Bucuria Copiilor Napköziotthon, Medgyes, Szeben megye); – Szabó Anna Emese óvodavezetőnek (Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum Napköziotthon, Nagyvárad, Bihar megye); – Iankó Hajnalka Enikő óvodapedagógusnak (Napsugár Napköziotthon, Kolozsvár, Kolozs megye); – valamint Miklós Beáta, a Kurutty Oktatási és Művelődési Társaság képviselőjének. Köszönöm a résztvevő megyei tanfelügyelőségek képviselőinek és küldötteinek a jelenlétet és támogatást, akik mind hozzájárultak ahhoz, hogy a játékos, mesébe ágyazott vetélkedő szakszerűen, igazságosan és a gyermekek örömére valósulhasson meg.
Külön elismerés illeti azokat az intézményeket, egyesületeket, oktatási intézményeket, valamint helyi vállalkozásokat és azok munkatársait, akik anyagi és tárgyi támogatásukkal nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a verseny lebonyolításához minden szükséges feltétel biztosított legyen.
A X. Kiskurutty Játéktanoda méltó ünnepe volt a gyermekkor örömének, a közös játéknak és az óvodapedagógia hivatásának. A résztvevők nemcsak versenyeztek, hanem kapcsolatokat építettek, közösen gondolkodtak, alkottak és fejlődtek – és reméljük, hogy mindannyian gazdagabban tértek haza. A gyerekek lelkesedése, őszinte öröme és összetartó csapatmunkája minden egyes próbát emlékezetessé tett. A vetélkedő során a versenyszellem, az összetartozás érzése és a közös munka öröme olyan élményeket teremtett, amelyek nemcsak fejlesztettek, de életre szóló emlékekkel is gazdagítottak minden résztvevőt. Remélem minden csapatnak sikerült sok emlékezetes pillanatot szerezni és ezzel együtt sok fényképen megörökített bizonyítékot is. Nekem csak ennyire futotta, de emlékeimben ennél sokkal több felidéződik. Gratulálok minden kikuruttyos csapatnak! Jó volt veletek a játék!
A jövő tanévben, a Kiskurutty Játéktanoda játékleírása és a körforgásban szervezett megyei fordulók szabályzata alapján, a megyeközi forduló megszervezésének jogát Kolozs megye veszi át. A Kiskurutty Játéktanoda jelképét, Béka Bénit hivatalosan átadtuk a kolozsvári Hársfaillat Napközi, Méhecskék csapatát felkészítő óvónőjének, Gergely Erika Magdolnának. Ez azt jelenti, hogy a következő tanévben Kolozs megyében találkozunk, ahol a megye lesz a Kiskurutty Játéktanoda megyeközi vetélkedőjének házigazdája. Izgatottan várjuk a jövő évi versenykiírást!
Viszontlátásra Kolozs megyében! Hajrá kiskuruttyosok!
A szerző Maros megyei óvodapedagógusokért felelős szaktanfelügyelő