Visszapillantás a tájfutó fesztiválra

Visszapillantás a tájfutó fesztiválra
A jó bornak nem kell cégér, azaz a jó terméknek nem kell reklám, mondja a népi bölcsesség. Ezt gondolhatta a Transylvania Open nemzetközi tájfutó verseny rendezősége is, mert sem beharangozót, sem beszámolót nem olvashattunk a múlt heti lapokban. Igaz, hogy egy világbajnokságokkal telitűzdelt fesztiválszezonban nem nagyon van hely a sajtóban a tájfutásról szóló tudósításnak.

LÁSZLÓ F. CSABA, TŐKÉS ÁRPÁD

Pedig Kolozsvárott immár közel ötven éves hagyománya van a nemzetközi tájfutó versenyek rendezésének, 2015-ben az ifjúsági Európa-bajnokságot is itt bonyolították le. A verseny idei kiírása még a város és a megye vezetőinek támogatását is elnyerte, hisz a rendezvényen huszonegy ország sportolói vettek részt s vitték Kolozsvár jó hírét Kanadától Izraelig és Norvégiától Spanyolországig.

A tizenhatodik kiadásához érkezett Transylvania Open fesztivál volt a javából. Ha egy fesztivált az élvezetek halmozásával jellemzünk, akkor az itt résztvevőknek ugyancsak kijutott a jóból. Már csak azért is, mert párhuzamosan több rendezvény is zajlott (Compass Kupa, Román Kupa, Park-bajnokság). Egy tájfutó fesztiválon a zenészek a pályakitűzők, akik érdekes, izgalmas alkotásokkal – tájfutó pályákkal – szórakoztatják a nagyérdeműt – a futókat, az erdőnek nevezett színpadon.

A rendezvény évről-évre növekvő sikerét látva, óhatatlanul felmerül a kérdés: miért jönnek messzi országokból egy itteni tájfutó versenyre? A választ, versenyeink hírneve is, de elsősorban e sportág jellege adja.

A tájfutópálya megtétele élvezet. Szellemi és fizikai kihívás. Minden egyes ellenőrző pont érintése pedig sikerélmény, függetlenül az időeredménytől. Itt a verseny utolsó helyezettjének is sok-sok sikerélményben van része.

Korhatártól függetlenül űzhető, versenysport vagy szabadidős kikapcsolódás gyanánt. Családi sport, közös szórakozás. Ezen a versenyen például a résztvevők közül százhúsz gyerek volt és nyolcvan veterán. Szülők, nagyszülők és unokák együtt vehetnek részt – mindegyikük a saját korcsoportjának megfelelő pályán. Most is rengeteg ilyen esettel találkoztunk.

A versenyterep maga a természet, az erdő, a parkok. Jó levegő, szép tájak, érdekes terepek – és csend, csend melyre rohanó-zajos világunkban annyira vágyunk.

Hát ezért, a kikapcsolódásért, az izgalmas pályákért, a testi-lelki feltöltődésért jönnek messzi országokból is egy-egy jó versenyre.

Néhány statisztikai adat a július 20-23 között lezajlott versenysorozatról:

A 21 ország 73 sportegyesületéből összegyűlt 368 versenyző 19 korcsoportban állt rajthoz (10 évestől 80-ig, előbbiben 14 fiú és 14 lány vett részt, utóbbiban 6-an álltak rajthoz). A legnépesebb részvétel természetesen az országból volt (31 sportklubból), de több egyesület versenyzői jöttek Svédországból, Magyarországról, Angliából és Svájcból is.

A versenypályák ezúttal a Bükk-erdőn kívül a Malom-völgyben és a Monostori-erdőben voltak.

A rendezvényt 41 önkéntes közreműködésével a TranSilva és – egyik nap – a Compass sportegyesület szakemberei szervezték. Gratulálunk!

16. Transylvania Open  és Román Kupa

Nemrég rendezték Románia legrangosabb tájfutó eseményét,  a Transylvania Open nemzetközi tájfutóversenyt. A négynapos sorozat második és harmadik napi összetett eredménye egyben Román Kupa, a szombati versenynap pedig Compass Kupa is.

A küzdelem a Malomvölgyben kezdődött középtávú versennyel, majd a következő két nap a Bükkben folytatódott, végül a Monostoron és a Gálcserben fejeződött be egy sprintversennyel.

A négynapos verseny összetett eredményei alapján a következők győztek (M = férfiak, W = nők, a betű utáni szám pedig a korosztályt jelenti):

M10: Marco Savini (Szászfenesi Dudu SE); M12: David Colcear ( Brassói ESK); M14: Sztojka Milán (Magyarország); M16: Vígh Loránd (Kolozsvári TranSilva); M18: Caune Ilgvars (Lettország); M20: Divin Péter (Nagyváradi Ady Endre Líceum); M21E: Ivajlo Kamenarov (Bulgária); M35: Alin Duca (Kanada); M40: Sebestyén István (Nagybányai Electrosistem); M45: Marton János (Kolozsvári Compass); M50: Szlatényi Ferencz (Magyarország); M55: Tölgyesi Tibor (Magyarország); M60: Hegedűs Ábel (Magyarország); M65: Aldis Lapins (Lettország); M70: Gombkötő Péter (Magyarország); M75: László F. Csaba (Pro Orientare Társaság Kolozsvár); M80: Alexander Friedman (Izrael).W10: Anete Stabina (Lettország); W12: Ráduly Réka (VSK Csíkszereda); W14: Roman Alexandra (Nagybányai Electrosistem); W16: Agnija Caune (Lettország); W18: Dyaksova Andreya (Bulgária); W21E: Andra Anghel (Krajovai ESK); W35: Gergely Enikő (Compass); W40: Zsigmond Erika (Compass); W45: Iulia Cioban (Dudu); W50: Cservény Judith (Compass); W55: Tzvetelin Kamenarova (Bulgaria); W60: Natalia Deconescu (Egyesült Államok); W65: Hegedűs Ágnes (Magyarország).Open könnyű: Peter Errington (Nagy-Britannia). Open technikai hosszú: Adrian Bostan (Románvásári/Romani Altius). Open technikai rövid: David Bentsson (Svédország).A második és harmadik napi összetett eredmények alapján az elit korosztályokban a következő pódium alakult ki:

M21E: 1. Ivajlo Kamenarov (Bulgária); 2. Vaszilij Fomicsiov (Moldovai Köztársaság); 3. Sergiu Fala (Moldovai Köztársaság).W21E: 1. Andra Anghel (Krajova); 2.Néda Ágnes (TranSilva); 3. Kirti Rebane (Észtország).A verseny nagy sikernek örvendett a külföldiek körében is, akik közül sokan azt ígérték, hogy szívesen visszatérnek még a jövőben Kolozsvárra.Fedőkép: Az elit kategória pódiuma