Strasbourgban vitatták meg az ifik a diverzitással kapcsolatos kérdéseket
Immár tizenkettedik alkalommal szervezte meg a franciaországi Strasbourgban székelő Európa Tanács (Council of Europe) a Világfórum a demokráciáért (World Forum for Democracy) elnevezésű „zászlóshajó” rendezvényét (november 6–8. között), amelyen az Európa valamennyi szegletéből érkezők mellett afrikai, ázsiai, észak- és dél-amerikai résztvevők is voltak. Idén a központi téma a következő volt: Demokrácia és sokszínűség – Át tudunk-e lépni a megosztottságon? A rendezvényen több alkalommal az ukrajnai háború ellen emelték fel szavukat a résztvevők. A nemzetközi összejövetel során a szexuális kisebbségek jogai zene és tánc formájában is előtérbe kerültek.
Motiválnak, erőt adnak a fiatalok
Mindenkinek erőt adnak, mindenkit motiválnak, mi több, jövőbe mutató ötleteket adnak a fiatalok. Nem volt ez másképpen az 1949-ben a kontinensünkön kirobbanó háborúk megelőzésére létrehozott Európa Tanács által immár 12. alkalommal szervezett Világfórum a demokráciáért elnevezésű nemzetközi rendezvényen sem.
A többnyire különböző országok egyetemeinek politikatudományi karán tanuló, esetleg politikai vagy környezetvédelmi jellegű civil szervezetek képviseletében jelen lévő ifik számonkérték az európai és a világ más tájékán tevékenykedő politikusok tevékenységét, rámutattak a hibákra, illetve ötletekkel rukkoltak elő a jövőt illetően.
Az idei szervezők kinyilatkoztatott célja a demokrácia és a diverzitás közötti „átjárhatóság” és a különböző formájú és szintű megosztottság kérdéskörének a megvitatása volt.
A nem európai uniós intézményként működő Európa Tanács által szervezett rendezvény november 6-i megnyitóján elhangzott: a demokrácia ereje abban rejlik, hogy képes elfogadni és kiegyensúlyozni a különbségeket a társadalom egészének szolgálatában. A sokféleség a rugalmasság, az alkalmazkodóképesség és a kreativitás forrása. Ugyanakkor politikai haszonszerzésre is felhasználható, polarizálva a véleményeket és elmélyítve a megosztottságot.
A társadalmi-gazdasági, nemi, etnikai, nemzedéki és egyéb egyenlőtlenségek megosztó retorikát gerjesztenek, és választási döntéseket váltanak ki, amelyek egyre törékenyebbé teszik a demokráciákat és egyre több populista vagy autokrata politikus hatalomra kerülését eredményezik.
Populizmus, megosztottság, kirekesztettség
„Olyan évben, amikor a világ lakosságának mintegy felét az urnákhoz hívták, a Világfórum a demokráciáért 2024-es kiadása a félretájékoztatás és a sokszínűség köré csoportosuló megosztó politikai narratívák jelentette kritikus veszélyekkel foglalkozik, többek között a választási kampányok keretében.
A fórum arra összpontosít, hogy a választási folyamatok hogyan kristályosíthatják ki akaratlanul a társadalmi megosztottságot, és hogyan biztosíthatnak termékeny talajt a populizmus előretörésének.
E kihívás sürgősségére való tekintettel a fórum megvizsgálja, hogyan lehet a polgárok körében jobban megértetni a populizmus által az alapvető jogokra és szabadságokra jelentett kockázatokat” – közölték a szervezők.
Három kulcstéma
Idén a világfórum három fő téma köré csoportosult: az elsőt a választások és értékkülönbségek képezték, a voksolás ugyanis a demokratikus élet sarkalatos, kulcsfontosságú mozzanata. Bár a választási kampány során felszínre törnek és kiéleződnek a mélyen gyökerező értékkülönbségek, a voksolás tulajdonképpen a demokrácia elengedhetetlen részét képezi.
A fórum során tartott plenáris üléseken a résztvevők mélyrehatóan megvizsgálták a választási gyakorlatokban rejlő lehetőségeket és az új ötleteket, amelyekkel leküzdhető a kétoldalú gondolkodás és elősegíthető az egység a sokszínű társadalmakban.
A másik téma a félretájékoztatási hálózatok nyilvánosságra hozása. A résztvevők megjegyezték: különösképpen az online dezinformáció igen hatékony eszköz a közvélemény manipulálására, a viszálykodás szítására és a demokratikus intézményekbe vetett bizalom aláásására.
Összeveti az infókat az app
A fórum résztvevői elemezték a dezinformációs kampányok mechanizmusát, a demokratikus folyamatokra gyakorolt hatásukat, és innovatív stratégiákat tártak fel e fenyegetés elhárítására. Ilyen volt például az egyik csapat által bemutatott okostelefonra telepíthető applikáció, amely a mesterséges intelligencia segítségével a háttérben azonnal összeveti a felkínált információt a megbízható internetes források által megjelentetett hírekkel.
Ugyanakkor arra is képes, hogy például a háborúban álló felek által nyilvánosságra hozott adatokat összeveti az ellenfél szolgáltatta információkkal.
A harmadik fő téma a demokratikus megújulásért történő polgári szerepvállalás volt. A szervezők megítélése szerint számos demokrácia az állampolgári elkötelezettség válságával küzd. A demokratikus szervezetek előfeltételei annak, hogy a civil társadalom képes legyen gerjeszteni az állampolgári elkötelezettséget.
A fórumon értékelték azt is, hogy a demokratikus intézmények milyen mértékben tükrözik a változó népességet, és a lakosság sokszínűsége megfelelően képviselteti-e magát a közéletben, az üzleti életben, a kultúrában, a sportban és a mindennapok más területein.
Ugyanakkor megvizsgálták a polgárok bevonásának és döntéshozatalának új formáit, amelyek segíthetnek teret teremteni a konstruktív párbeszédnek, elősegíthetik a megértést és a fiatalok elkötelezettségét, valamint konszenzust teremthetnek a szűk érdekeken túllépő és a közjót szolgáló politikai megoldásokra.
Konkrét kezdeményezések
A döntéshozatal új formáival kapcsolatban az egyik csapat konkrét esetet mutatott be: Franciaország több városában az egyébként is sűrűn szervezett lakossági fórumok mellett az aktív polgári kezdeményezéseket megfogalmazó és előterjesztő polgárok a városi tanácsosokkal, önkormányzati képviselőkkel közösen hozzák meg a lakónegyedre vagy akár a városra vonatkozó döntéseket.
Pontosabban a különböző online platformokon, a közösségi médiában a polgárokat aktívan bevonó csoportokat működtetőknek beleszólásuk van a közügyekbe, azaz bizonyos közérdekű kérdésekben szervezett vitákon egyféle mandátummal ruházzák fel a közösségi képviselőket, városi tanácsosokat, polgármesteri tanácsadókat vagy más önkormányzati képviselőket.
A megnyitóünnepséget megelőző A tények ideje (Time for facts) elnevezésű „bemelegítőn” Staffan I. Lindberg, a Göteborgi Egyetem kutatója kijelentette: jelenleg Magyarországon és Olaszországban is populista pártok vannak hatalmon.
– A populizmus továbbra is igen erős társadalmi bázisra számíthat. Megállapítható ugyanakkor, hogy bár például ezekben az országokban a populizmus továbbra is erős, hosszabb időtartamot elemezve mégis az válik egyértelművé, hogy stagnál – jelentette ki Lindberg.
ET-főtitkár: a demokrácia a kezetekben van!
Megnyitóbeszédében az Európa Tanács (ET) főtitkára, Alain Berset a fiatalokhoz szólva kijelentette: a demokrácia a kezetekben van!
– Az amerikai választások is megmutatták, mennyire megosztottak a társadalmak. A populizmus és a nacionalizmus visszahúzza a demokráciát. Kedves fiatalok, társadalmunkban működnie kell a fékeknek és az ellensúlyoknak. Lényegében arról van szó, hogy a demokrácia a kezetekben van – fogalmazott a főtitkár.
A három nap során a résztvevők csapatokban, úgynevezett laboratóriumokban vitatták meg a fórum szervezői által előterjesztett kérdéseket: A fiatalok bevonása a társadalmi sokszínűség előmozdításának kulcsa?; Az álhírek és a félretájékoztatás elleni küzdelem – szabadságjogaink megerősítése érdekében; Polarizált demokrácia, beteg demokrácia?; Hogyan lehet helyi szinten előmozdítani a sokszínűséget?; Hely az asztalnál: a marginalizált csoportok szerepének erősítése a közbeszédben; A marginalizált hangok felerősítése: sokszínűség a gyakorlatban; A nők képviseletének javítása és lehetőségeik maximalizálása, a nemek közötti egyenlőség útja; Nincs helye a gyűlöletnek – Beszéljünk együtt!; Hogyan tudjuk garantálni a sokszínűséget és a választásokba és a demokratikus folyamatokba vetett bizalmat?; A demokratikus polgárságra és a sokszínűségre nevelés: mit lehet tenni?
Brazil kezdeményezés a nyertes
A demokrácia előmozdítása érdekében az úgynevezett laboratóriumokban megvitatott ötletek közül a résztvevők a Hogyan tudjuk garantálni a sokszínűséget és a választásokba és a demokratikus folyamatokba vetett bizalmat? elnevezésű csapatmunka során bemutatott brazil kezdeményezést választották ki a fórum legjobbjának, így a Michelle Souza Bravos által létrehozott és működtetett Aurora Institute for Human Rights gyakorlatba ültetett, Az enyém, a tiéd, a mi szavazatunk (Mine, yours, our vote) kezdeményezés nyerte az idei Demokrácia Innovációs Díjat (Democracy Innovation Award), amelyet Bjørn Berge, az ET főtitkárhelyettese adott át.
Megtudtuk: a projekt különböző származású és identitású fiatalokat céloz meg, különösen azokat, akik először szavaznak. Elsődleges célja, hogy a polarizálódás kontextusában elősegítse a felelős szavazásról, a politikáról, a demokráciáról és az emberi jogokról folytatott tiszteletteljes párbeszéd kultúráját.
Emellett a kezdeményezés elősegíti a közösséggel való törődést, hangsúlyozva a kiszolgáltatott tagok jóléte figyelembevételének fontosságát.
A kezdeményezés a sokszínűséget és a befogadó politikai képviseletet is támogatja, azzal a céllal, hogy befogadóbb és részvételi demokráciát hozzon létre. A kezdeményezés magában foglalja az emberi jogi oktatásra összpontosító párbeszédes foglalkozásokat, és elindított egy podcastot A mi szavazatunk címmel, valamint egy digitális falfestményt.
Afgán, kenyai és norvég résztvevők is
Lapunk több, így afgán, kenyai, norvég vagy akár magyar résztvevőkkel is szóba állt. A fórumról alkotott véleményük egyértelműen pozitív volt, ám nehezményezték, hogy a plenáris előadásokon nagyon kevés fiatal kapott szót.
A demokráciát fenyegető veszélyekkel kapcsolatban a fiatalok korántsem borúlátóak: valamennyien kiemelték, hogy bár sok esetben a helyzet reménytelennek tűnik (Iránban, Afganisztánban a nők jogait sárba tipró, fundamentalista rezsimek vannak hatalmon, Európa több országában populista párt vezeti az államot, mi több, az Amerikai Egyesült Államokban nehezen megjósolható politikát életbe léptető elnök kerül hatalomra), őket továbbra is a derűlátás, a megoldások keresése, illetve az ifiket megmozgató és a demokratikus intézményekhez közelebb hozó kezdeményezések motiválják.
Villamossal... egy másik országba
A demokrácia, az Európai Unió és a szabad mozgást biztosító jogok kapcsán külön élmény volt helyi tömegközlekedési eszközzel átkelni államhatáron. Nem ám a szokványos autóbuszról vagy vonatról van szó, hanem helyi villamosról (!): a strasbourgi tömegközlekedési vállalat, a CTS meghosszabbította a járat pályáját, így a környékbeliek átugorhatnak vásárolni a németországi Kehl városába.
Többtucatnyi országban jártam, ám ilyesmit sehol sem tapasztaltam.
Az élményről már évekkel ezelőtt írtam, rögtön a mobilitási szolgáltatás beindulásának évében, hiszen immár 11 esztendeje veszek részt az Európa Tanács világfórumán. Most viszont a villamos vonalát meghosszabbították, s nem csupán a szomszédos ország városának vasútállomásáig, hanem a polgármesteri hivatalig is el lehet jutni a strasbourgi D villamossal.
A francia város helyhatósága a német féllel közösen azt tervezi, hogy az elkövetkező években a francia villamos a németországi Kehl városának külnegyedeit is elérhetővé teszi…