„Az 1851-es Rigoletto, majd két évre rá A trubadúr és a Traviata operákkal vált egyértelművé: az olasz opera a csúcsra ért. Verdi a legdivatosabb operaszerzővé vált, minden nagyvárosban ő volt műsoron. A zeneszerző a kiválasztott kevesek, Mozart, Wagner és Puccini körébe tartozik: legalább egy tucat műve van állandóan színpadon. Az ok két szóban összefoglalható: dráma és dallam. Isaiah Berlin filozófus, szellemtörténész így summázta Verdi varázserejét: ,»A nemes, egyszerű, töretlenül eleven, természetes teremtő- és szervezőerejű Verdi egy immár nem létező világ hangja. Azért oly népszerű máig mind a kiművelt, mind a legegyszerűbb hallgatóság körében , mert örök érzelmi és tudati tartalmakat fejezett ki a legközvetlenebb módon – akárcsak Homérosz, Shakespeare, Ibsen és Tolsztoj.«”, olvasható a közleményben.
A Rigolettóra ma, február 2-án (karmester: Horváth József, rendező: Selmeczi György), a Traviatára 16-án (karmester: Jankó Zsolt, rendező: Gombár Annamária), A trubadúrra pedig 23-án (karmester: Jankó Zsolt, rendező: Szabó Jenő) kerül sor a Kolozsvári Magyar Operában. Mindhárom előadás este fél héttől kezdődik.
A Traviata különlegessége, hogy Violetta Valery-t a Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas opera-énekesnő, Miklósa Erika alakítja, A trubadúrban pedig Leonora szerepében Egyed Apollónia debütál.
(Borítókép: Jelenet a Rigolettóból. Fotó: Kolozsvári Magyar Opera)