A leomló vakolat veszélyezteti a járókelők testi épségét
Az elmúlt években helyi, országos intézmények támogatásával vagy állami költségvetésből, illetve európai források lehívásából származó pénzösszegek segítségével egyre több belvárosi műemlék épületet újítottak fel. A közintézmények állagfelmérésére, tervezésére és kivitelezésére kiírt közbeszerzési és más bürokratikus eljárások viszont igencsak elhúzódhatnak. A politikai instabilitás, valamint a magas rangú köztisztviselők mobilitása eddig több intézményvezetőt megakadályozott abban, hogy nyélbe üsse például a Kolozs megyei prefektúrának otthont adó épület tatarozását. Tudomásunk szerint az elmúlt időszakban több prefektus próbálkozott a kétemeletes belvárosi szecessziós műemlék épület rendbetételével, sikertelenül. A felújítás szükségességét és sürgősségét részletező kérvények állami hivatalok fiókjaiban felejtődtek, a minisztériumok vagy más állami hivatalok munkatársai nem foglalkoztak ezekkel.
Csütörtökön jó hírrel szolgált Tasnádi István Szilárd: hosszas huzavona után a Kolozs megyei prefektúra megkapta az anyagi támogatást ahhoz, hogy felújítsák a területi kormányhivatal székhelyének tetőszerkezetét és védőhálókat helyezzenek az épületre, hogy a leomló vakolat ne veszélyeztesse a járókelők testi épségét. – Idén csupán a tetőszerkezet felújítására vonatkozó tervek elkészítésére lesz idő. A közbeszerzés 45 napot vesz igénybe, ezenkívül több engedélyre is szükség van – fogalmazott a Szabadság-hírportának (www.szabadsag.ro) adott videóinterjúban. Elmondása szerint a tetőszerkezet teljes felújítása, a vakolat eltávolítása és a biztonsági hálók felszerelése körülbelül 3 millió lejbe kerül. – A tervezés mintegy 30 napig tart, a tetőszerkezet felújítása körülbelül egy évet vesz igénybe. Ilyenkor nem kizárt, hogy – mint megannyi más esetben – meglepetések adódjanak – tette hozzá a kormány területi képviselője. – Az épület több helyen beázott, a leomló vakolat miatt az emberek félve közeledtek az amúgy is biztonsági kordonnal körbevett épület felé. Ez nincs rendjén, ezért cselekedtünk – mutatott rá Tasnádi, aki azt is elmondta, hogy miután elvégzik a tetőszerkezet felújítását, következhet az épület többi részének tatarozása, restaurálása.
A Kolozsvári Kereskedelmi és Iparkamara impozáns kétemeletes székházát Huber József építész tervei szerint építették 1910-ben. Az épület talán a legszebb kolozsvári szecessziós ház. A gótikus‚ reneszánsz és mór stílus elemeit kombinálja virágmotívumokkal. Rusztikus földszintjét csak az ajtókeretek díszítik‚ két emeleti szintjén erkélyek és gazdagon mintázott ablakkeretek teszik hangulatossá mindhárom homlokzatát. Fő párkányzatát számos kisebb-nagyobb ólomlemezekkel fedett tornyocska tagolja. Az aránylag nagy területet elfoglaló épület két belső udvart zár közre.
Az épület nagyterme mennyezetének festéke lepattogzott, több helyen vízszivárgás jelei láthatók
A kolozsvári Kereskedelmi és Iparkamarát 1851-ben alapították‚ s a céhrendszert felváltó modern ipar és kereskedelem kialakításának fontos lépése volt. Ettőlfogva ez a szerv képviselte a kereskedők és iparosok érdekeit, és oldotta meg a közöttük felmerülő esetleges nézeteltéréseket. Harcolt a vasút bevezetéséért‚ a vámrendszer egyszerűsítéséért‚ a szakoktatás korszerűsítéséért. Lapokat jelentetett meg. Első elnöke Dietrich Sámuel vaskereskedő‚ alelnöke pedig Rajka Péter gyáros-ezermester volt. Utóbb külön kereskedő és iparos alosztálya alakult. Ide a Deák Ferenc utca 3. szám alól költözött a kamara.
Az épület az első világháború után a Calea Victoriei mintájára történő átszámozáskor kapott homlokzatának megfelelő új házszámot (51. sz.). Ezután is a Kereskedelmi és Iparkamara székelt az épületben s tulajdonjogát megőrizte az államosításig. Az 1940-es évek végén városi néptanács‚ majd a Román Munkáspárt, illetve a Román Kommunista Párt megyei bizottságának székháza. 1986-ban az addig az ólomborítású tornyocskákkal egyező szürke színárnyalatokat váltogató épületet barnásra festették át‚ hogy a mellette lévő pártszállóval összhangban legyen‚ ugyanakkor a főbejárat vakolatkeretét vörös márványra cserélték.
Az épületben 1990-től a prefektúra, valamint a Kolozs Megyei Tanács működött, ez utóbbi 2011-ben átköltözött a Honvéd/Dorobanţilor utcába.