Virtuális városnézésre is volt lehetőség
Csütörtök délelőtt négy romániai üzletember – Răzvan Atim az UiPath, Florin Filote az eMAG, Oana Bouraoui a Romanian IT és Răzvan Bologa a Bukaresti Gazdaságtudományi Akadémia képviseletében – arról beszélt, hogyan válhatna Románia innovációs, technológiai központtá. A Robin Wauters, a tech.eu újságírója által moderált beszélgetésen a meghívottak abban egyetértettek, hogy Romániának nem kellene minden erőforrását kiszerveznie az országból, hiszen ha ezeket az erőforrásokat itthon kamatoztatná, akkor saját termékeket tudna létrehozni, innovációs központtá tudna válni. A meghívottak szerint ahhoz, hogy ez megvalósulhasson számos változásra van szükség, elsősorban mentalitásváltásra, kormánytámogatásra, valamint biztonságos vállalkozói környezet kialakítására.
A pénteki előadássorozatot Martin Villig, a volt Taxify, jelenleg Bolt néven működő vállalkozás alapítója, valamint Alexandru Iliescu, a brassói Mondly applikáció társalapítója, vezérigazgatója bemutatói indították. A két cég vezetője arról számolt be, hogyan vált apró vállalkozásuk globális szereplővé.
A Bolt a városi közlekedés-ipar egyik globális szereplője, az Uberhez hasonló nagyvárosi utasfuvarozó hálózat, amely néhány hete nyitott más iparágak felé, mint szállítás, ételkihordás, ezért a Taxify nevet Boltra cserélték, derült ki Martin Villig előadásából. A cég egyik alapítója szerint a saját autók ideje lejárt, a jövőben a Bolt által nyújtott szolgáltatások, a telekocsik, valamint a közszállítás fog teret nyerni. Mint elmondta, az EU-ban 1000 főre 505 autó jut, egy család tulajdonában általában 2-3 kocsi van. Azonban a személygépjárműveket a tulajdonosok naponta maximum egy órát használják, az autók többnyire valahol leparkolva állnak.
Villig szerint az lenne a normális, ha családoknak egy autójuk lenne, a városi közlekedést pedig nagyvárosi utasfuvarozókkal, tömegközlekedéssel oldanák meg. Hozzátette: az utasfuvarozás óriási iparág, tízszer akkora, mint az internetes szolgáltatások ipara. Annak kapcsán, hogy egy ekkora ágazatban, hogyan lehet globális szereplővé válni elmondta: jó szolgáltatással, sok munkával, komoly munkatársakkal. – Ők például abban térnek el versenytársaiktól, hogy olcsóbb szolgáltatást nyújtanak az utasoknak, és több pénzt juttatnak a sofőrjeiknek – tette hozzá Martin Villig.
A Mondly nevű oktatási digitális platformon 33 különböző nyelvet lehet megtanulni, a hat éve létrehozott fejlesztést eddig többtíz millióan használták már – mondta el Alexandru Iliescu. A Facebook által tavaly az Év applikációja díjjal kitüntetett fejlesztés számos szempontból eltér a többi piacvezető nyelvoktató applikációtól. Az egyik legfontosabb különbség, hogy míg a többi alkalmazás gépi hangot használ a nyelvoktatásban, ők emberek hangját használják, mondta el vezérigazgató.
Kolozsvári előadásában a Mondly vezetője a platform két újításáról, a virtuális valóságot és a kiterjesztett valóságot használó funkciókról is mesélt. Ezekben a valóságokban a felhasználó egy chatbottal beszélget, a chatbot kérdéseket tesz fel neki, kijavítja a hibáit, válaszol a tanulónak. A kiterjesztett valóság funkciónak csak a demóverziója készült el eddig, viszont ez a kezdetleges változat is óriási sikert aratott a Kolozsváron összesereglett szakemberek körében. – A virtuális és kiterjesztett valóság megváltoztatja azt, hogy hogyan látjuk a világot, a tanulás módját – mutatott rá a vezérigazgató.
Pénteken további két előadást hallgathattak meg az érdeklődők. Björn Sören Gigler, az Európai Bizottság munkatársa a nyílt hozzáférésű adatok fontosságáról tartott előadást, míg Birinyi Erik az Erdélyi Nemzetközi Ifjúsági Csúcstalálkozóról számolt be, amelyet a Transylvania College, a Cambridge Nemzetközi Iskola kolozsvári intézményének diákjai szerveztek.
Az eseményt Emil Boc, Kolozsvár Polgármestere, Maria-Manuela Catrina, a Kommunikációs és információs minisztérium államtitkára zárta. „Két napig Kolozsvár lehetett az európai startupok középpontja. A rendezvény eredményei sokáig hatással lesznek a városra, a régióra, Romániára, de egész Európára is” – mondta Emil Boc.
A záróeseményen kihirdették a csúcstalálkozó pitch-versenyének győztesét is, az 1500 eurós díjat Mihai Dârzan, a Ringhel nevű vállalkozás vezetője kapta.