
– A színház az én országom, egy hatalmas, határok és előítéletek nélküli ország – mondta beszédében Isabelle Huppert francia színésznő a szombat esti gálán. – Hogy mit jelent számomra a színház? Mást. Párbeszédet a mással – tette hozzá.
A színésznővel vasárnap Cristian Mungiu rendező beszélgetett színészetről és filmről. A rendezvényen Isabelle Huppert kifejtette: véleménye szerint a filmeket mindig eredeti hanggal, feliratozva kellene nézni, nem szinkronizálva. A díjazott beszélt arról is, hogy szeret a forgatások alatt improvizálni, a legtöbbet Gerard Depardieu oldalán improvizált.
Szintén csillagot kapott a temesvári származású Ioan Holender, a bécsi Állami Operaház volt igazgatója is. – Nagyszeben és ez a színházi fesztivál bebizonyította, hogy minőséggel, munkával, becsületességgel, szerénységgel a mi országunkban – ami, olyan amilyen – mégiscsak lehetséges valami. Biztos, hogy ez az ország legfontosabb kulturális rendezvénye, minőség, nemzetközi szint és a jelen lévő személyiségek tekintetében. A szebeni fesztivál ismertsége nemzetközi szinten talán még nagyobb. De hát ilyenek vagyunk mi: amink van, azt nem értékeljük, de a másét igen. Ami kintről jön, az fontos, amit mi csinálunk, az kevésbé – nyilatkozta Ioan Holender a gálán.
A világ egyik legelismertebb táncosa, Mihail Barisnyikov is átvette szombaton a díjat, emellett két előadást is megtekintett, a Ravel – Bolero: Cântecul dansului és Bunicuţe dansatoare című produkciókat.
A romániai fiatal színészeknek vagy színművészeti egyetemeken tanuló diákoknak is lehetőségük lesz Alexandra Maria Lara romániai származású színésznő németországi színházi iskolájában tanulni – közölte Emil Hurezeanu, Románia németországi nagykövete a szombati gálán, amikor a színésznő nevében átvette a fesztivál Virgil Flonda-díját.
– Hatalmas örömmel adom át a színésznőnek ezt a díjat, hiszen Alexandra Maria Lara arra készül, hogy átvegye apja színházi iskoláját, amelyet nemcsak a németországi fiatal színészek és diákok számára, hanem a romániaiak számára is meg akar nyitni – mondta Emil Hurezeanu.
George Banu színikritikust pénteken díjazták fesztiválon.
– Válaszolnék újra arra a kérdésre, amelyet nemrég tettek fel nekem: melyik az a színházi karakter, amely szívesen lettem volna? Ez egy lényeges kérdés, amelyre azt feleltem: Horatio lennék, mert Horationak lenni azt jelenti, hogy találtál egy Hamletet. És nekem nem egy Hamletem volt, hanem több Hamletem, amelyek közül az egyik például Eugenio Barba. És most, ebben a korban elmondhatom: az én teljesítményen abból fakad, hogy a barátaimmal közösön elértük azt, hogy a színház nemcsak egy kulturális tevékenység legyen, hanem egy kellemes hely – nyilatkozta George Banu, aki a díjat az említett barátjától, Eugenio Barba rendezőtől vette át. A díjátadót követően a rendezővel és a színházkritikussal Nicola Savarese professzor beszélgetett.
(Borítókép – Az idei kitüntetettek, balról jobbra: George Banu, Hideki Noda, Wajdi Mouwad, Isabelle Huppert, Mihail Barisnyikov, Ioan Holender. Mellettük Constantin Chiriac fesztiváligazgató és Irina Margareta Nistor filmkritikus. Fotó: FITS/Dragoș Dumitru)