Nem indult jól ez a hét, és a folytatás sem emelte a hangulatomat. Az elnökválasztás első fordulójának eredményével nem szeretnék foglalkozni, arról bizonyára mindenkinek van már véleménye, álláspontja.
A hét következő eseménye kis családunkban az volt, hogy másnap reggel, rögtön ébredés után észrevettük, nincs internet-hozzáférésünk. A reggeli készülődés alatt is szoktunk zenét hallgatni, az is a világhálóról megy, ezért egyből láttuk, hogy baj van. Abban reménykedtem, míg visszaérek az iskolából, helyrejön, de nem így lett. Olyannyira nem működött semmi, hogy még egy telefonszámot sem tudtam kikeresni. Amikor végre sikerült betelefonálnom a szolgáltatóhoz, meghatódva tapasztaltam, hogy a robot tudott a bajról, s tájékoztatott, hogy az orvoslásán már dolgoznak. Szíves türelmemet kérte, és megígérte, hogy SMS-ben jelezni fogják, amikor minden visszakerül a megszokott kerékvágásba. Kora délután ez meg is történt, s alig vártam, hogy hazakerüljünk, hogy az elmaradt dolgaimat bepótolhassam. Megérkezve, szomorúan tapasztaltam, hogy az internet továbbra sem működik, ami azt jelentette, dolgozni továbbra sem tudok, és a gyermekek sem tudnak online házi feladatokat oldani. Ismét felhívtam a szolgáltatót, elpanaszoltam a bánatom, mire megnyugtattak, hogy csupán újra kell indítani routert, és minden rendbe jön. A fiammal hozzáláttunk, de nem sok sikerrel. Egy idő után láttuk, nem nálunk van a baj, csakis a szolgáltatónál lehet a gond. Újabb telefonhívás következett, és ez már az a pont volt, amikor a szolgáltatónak bármit mondjon az ember, ők tudják, hogy nálunk van a hiba, hiszen laikusok vagyunk, nem értünk hozzá. Míg mi a logikát és a józan paraszti eszünket követve mindvégig sejtettük, hogy nem a mi oldalunkon van a baj, kategorikusan le lettünk hurrogva. Arra gondolván, hogy talán mégiscsak nekik van igazuk, folytattuk a próbálgatást, a kínlódást. Későre járt, mire ismét betelefonáltam: elmondtam nekik, két bizonyítékom is van arra, hogy nem nálunk van a baj, de ismét határozottan elmagyarázták, nem úgy van az, ahogyan én gondolom. Belefáradtunk, a harcot feladtuk aznap estére, s hozzáláttunk készülődni a másnapi hajlani ébredésre. Este tíz óra elmúlt már, amikor egy ismeretlen szám hívott. Az internetszolgáltató részéről telefonáló srác csak annyit mondott, próbáljam ki most az internetet, mert szerinte működik. És lőn! Meggyógyult! Persze boldogok voltunk, hogy még egy teljes napunk nem fog erre rámenni, de egy bocsánatkérés azért jólesett volna. Felfoghatatlan számomra, hogy nagy cégek, miért nem tudnak elnézést kérni, ha tévednek? Mintha a bocsánatkérés csak a kicsik és a láthatatlanok kiváltságos joga lenne. Pedig semmibe sem kerül, s ha az ügyfél érzi, hogy emberszámba veszik, az egész történet végkicsengése megváltozik. Csakhogy ez nem más, mint az éhes disznó és a makk esete.
Mivel az egész napomat káosz uralta, nem volt kedvem a főzéshez, azt ellenben tudtam, hogy egy tányér meleg leves nagyon jól fog esni. A hűtőmben volt négyféle gomba: csiperke-, shiitake, fafül- és tűgomba. Egy nappal korábban láttam meg őket a bevásárlóközpontban, frissek voltak, ropogósak nem tudtam ellenállni. Egyebet szerettem volna belőlük készíteni, de az időmet, energiámat, kedvemet, türelmemet, mindenemet elvitte az internetszerelés. Elkészítettem tehát életem legegyszerűbb és leggyorsabb gombalevesét, ami maga lett a csoda.
Krémleves lett, de hagytam gombát egészben is, ráadásul a fafülgomba, más névvel júdásfülgomba nem is jó leturmixolva, mert éppen a lényege, azaz a különleges állaga veszne el.
A fafülgomba értékes fehérjéket, ásványi sókat, rostot, kalciumot, foszfort és vasat tartalmaz. Erősíti a szervezet védekező rendszerét, ugyanakkor jótékony hatással van a csontritkulás kezelésére, a koleszterin csökkentésére, valamint a vérszegénység gyógyítására.
A friss és szárított shiitake gomba különlegesebb ízt ad a levesnek mindamellett, hogy nagyon egészséges. A hagyományos kínai és japán népgyógyászatban megfázás, gyulladások, gyomorpanaszok, májbetegségek, köszvény, aranyér, idegi betegségek, szexuális zavarok, fejfájás, érbetegségek, tumorok esetén évszázadok óta alkalmazzák.
Távol-Keleten a tűgombát „bölcsességgombának” is nevezik, hisznek abban, hogy serkenti a szellemi fejlődést, segíti az anyagcserét, és csökkenti a vérzsír szintjét.
Fontos megjegyezni, hogy a fent említett gombák bevásárlóközpontokban szerezhetők be, de a leves természetesen elkészíthető csupán csiperkéből is. Akkor picit más lesz az íze, de attól még nagyon finom lesz. Ideális esetben azért próbáljunk meg két-három fajta gombát összekombinálni: csiperkét, laskagombát, és mondjuk, szárított róka- vagy vargányát. De hogyha nincs kéznél, s mégis szeretnénk egy finom gombalevest enni, akkor ne az legyen akadály, hogy csak egyféle gombához jutunk hozzá.
Hozzávalók:
300 g csiperkegomba
200 g friss shiitake gomba
4 db. száraz shiitake gomba
100 g tűgomba (enokitake)
100 g fafülgomba (friss) vagy 6-8 db. szárított gomba
2 ek. olaj
1 l zöldséges alaplé (kockából is lehet)
200 ml főzőtejszín
zöldhagyma vagy mikrozöld (tálaláshoz)
Elkészítés:
A csiperkét és a friss shiitake gombát szeletekre vágom, az olajon megdinsztelem. Felöntöm annyi alaplével, amennyi éppen elfedi. Hagyom 10 percet főni, majd összeturmixolom. Hozzáöntöm a többi alaplevet, beleteszem a szárított shiitake gombát, valamint a tű- és a fafülgombát. Ezeket egészben hagyom a levesben. Felforralom, további öt percig főzöm, majd hozzákeverem a tejszínt. Meglobbantom, ízlés szerint sózom. Mikrozölddel, zöldhagyma szárával díszítem. Igény szerint pirítóst is kínálok mellé, de aki kalóriacsökkentt változatot szeretne, az fogyassza magában. Így is nagyon laktató.
Az ember nem is gondolná, hogy néhány perc és minimális munka befektetésével ilyen királyi levest lehet főzni. Gombarajongóknak nagyon ajánlom. Rendkívül ízletes, a fafülgomba állagának köszönhetően pedig valódi élménnyé válik a fogyasztása.