– Ez a befektetés lényeges előrelépést jelent Kolozsvár metropoliszövezetének társadalmi-gazdasági fejlődése számára, célja a minőségi közlekedési hálózat kiépítése a metropoliszövezet lakói számára, a megfelelő utazási lehetőségek megteremtése a Kolozsvárra érkezőknek és a Kolozsvárról távozóknak egyaránt – mutatott rá bejegyzésben a polgármester.
Emil Boc Facebook-bejegyzéséből kiderül: először a HÉV beindítását tervezik meg a már létező vasúti infrastruktúra alapján, ezt követné a metró felépítési terve, amely összekötné Gyalut egész a Szamosfalvi úttal.
Jelen szakaszban a Magyarnádas és a Bonchida vasútállomások közötti teljes vasúti folyosót lefedő, gyors közlekedési rendszer megvalósítása tűzték ki célul, ami összesen 43 km hosszú. A vasúthálózat jelenlegi állomásai is részét képezik majd a HÉV hálózatának, és további megállókat építenének ki Kisbácsban, a Törökvágás utcai Tetaromnál, valamint a Szamosfalvi/Aurel Vlaicu utcai hídnál (közismert nevén IRA-hídnál vagy Hóstát negyedi buszállomás hídjánál).
A vasúti állomásokon padokat helyeznek el, várótermeket, WC-ket, jegyvásárlási pontokat – jegyautomatákat és –pénztárakat) létesítenek stb. Az állomásokon ugyanakkor kis kapacitású parkolókat alakítanak ki, és minden megállót összekötnek a helyi közszállítási rendszerrel.
A fejlesztés második szakasza a várost nyugat-keleti irányban átszelő metró felépítésére vonatkozik, amely Gyalut kötné össze az IRA-híddal. A metróvonal megközelítőleg 16 km hosszú lesz.
A tervek szerint először a Szászfenes – IRA-híd közti részt építik meg, amely Szászfenes déli részétől indul, érinti a jövőbeli Regionális Sürgősségi Kórházat, a VIVO! bevásárlóközpontot, a Monostor negyedet, Kolozsvár központját, a város keleti részét, illetve a Szamosfalvi úton található IRA-hidat. A tegnap aláírt szerződés értelmében azt fogják megvizsgálni, megoldható-e, hogy a metró Kolozsváron kívül a föld felett, a városban pedig a föld alatt közlekedjen.
A Szászfenes – IRA-híd vonal elkészülte után kezdik csak el a Szászfenest Gyaluval összekötő vonal megépítését. Míg ez megvalósul, a két település között autóbuszjáratok közlekednének, amelyek biztosítják, hogy a gyalui lakosok is metróval közlekedhessenek. Ugyanakkor tervezik a Gyalut Magyarnádassal összekötő autóbuszjáratok indítását is, hogy a helyiek hozzáférhessenek a HÉV-járatokhoz.
– A közeljövőben kiírjuk a versenytárgyalást a HÉV előmegvalósíthatósági, valamint a megvalósíthatósági tanulmányainak elkészítésére – zárja bejegyzését a polgármester.