(Ál)nemzeti sérelmek az Erdélyi iskola szoborcsoport körül
*** A helyszínen készített képsorok ide kattintva érhetők el. ***
A Farkas utca felújítása tavaly januárban kezdődött el, a Színház/Emmanuel de Martonne utca és a Farkas utcai templom közötti térrésszel. Amint arról tájékoztattunk, a Farkas és további nyolc belvárosi utca átalakítására vonatkozó, a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal és a Romániai Építészkamara erdélyi fiókja által meghirdetett nemzetközi tervpályázatot a Mossfern Arhitectura tervezőiroda nyerte meg, amelynek egyik munkatársa a közismert kolozsvári építész, Macalik Arnold. A verseny kiírása előtt az építészkamara és a városvezetés hosszú egyeztetéseket folytatott, körültekintő előtanulmányok és feladat-összeállítás is készült a pályázók számára.
A Farkas utca korszerűsítésére vonatkozó projekt összetett, számos eleme van, az autóforgalom visszaszorításától a faültetésig vagy környezetkímélő közvilágításig. Szerepel benne az is, hogy Emil Racoviţă mellszobrát áthelyezik a nevét viselő iskola előtti helyéről az intézmény udvarára.
Főépítész, polgármester jóváhagyta a talapzat nélküli tervet
A Petru Maiort, Gheorghe Şincait és Samuil Micut megjelenítő, 1973-ban készült, Erdélyi iskola elnevezésű szoborcsoport talapzatának eltávolítására vonatkozó javaslat – a jelenlegi információk szerint – valamivel később, az építési engedély kibocsátását kérő műszaki dokumentáció (DTAC) szakaszában került be a tervbe, viszont a változatás csakis ennek a dokumentációnak az önkormányzat általi elfogadása után történhetett meg.
A Clujul Civic szervezet Facebook közösségi oldalán közölt összefoglalóra érkezett hozzászólások egyike pontosan erre hívja fel – teljesen jogosan – a figyelmet: a műszaki tervet annak idején a városi főépítész aláírta, és a polgármesternek is el kellett fogadnia.
A Făclia helyi román napilap az elmúlt napokban közölt uszító hangvételű cikkeivel magyarellenes irányba terelte a kérdést, azzal vádolva az egyszerűen csak „Arnold”-nak titulált építészt, hogy tervezőirodájával „tönkreteszi a város szimbólumait”. Nem meglepő az sem, hogy néhány napja a Făclia már arról számolhatott be, hogy kolozsvári személyiségek (többek között a Román Akadémia tagjai) petíciót írtak alá, amelyben követelik, hogy állítsák vissza az Erdélyi iskola szoborcsoport talapzatát, „adják meg az alkotásnak a méltó tiszteletet”.
Román civil aktivista: álszent diskurzus
A Clujul Civic egyesület közismert aktivistája, Adrian Dohotaru Facebook-bejegyzésében felhívja viszont a figyelmet néhány számottevő szempontra. Egyrészt arra, hogy az Erdélyi iskola szoborcsoport kapcsán zajló vitát „az érvek helyett az érzelmek uralják”, és az egész diskurzus – több tekintetből is – álszentnek minősül. Kiemeli, annak idején, pontosan a Clujul Civic által kezdeményezett közvitán ő maga is amellett foglalt állást, hogy jobb lenne, ha a szoborcsoport a talapzaton maradna, de „a tervezők és a műemlékvédő bizottság tagjainak érvei meggyőzték arról”, hogy megfelelő lehet az a megoldás, amely az alakokat járószintre helyezné, Emil Racoviţă mellszobrát pedig az utcáról a líceum udvarára költöztetné.
Romul Ladea eredetileg semmit sem javasolt szobra talapzatáról (Fotó: Rohonyi D. Iván)
Dohotaru szerint bármi legyen is a döntés a talapzatot vagy a Racoviţă-mellszobor elhelyezését illetően, ennek nem érzelmi indíttatásokból, hanem szakmai érvekből kellene fakadnia. „Az évtizedekig nem zavart senkit, hogy az Erdélyi iskola szoborcsoport mellett parkoló van, hogy a Racoviţă-múzeum parlagon álló, elhanyagolt hely – és mindehhez semmi közük nem volt a magyaroknak. Hol volt akkor a patriotizmus?” – vetette fel a kérdést.
Megjegyzi, „a legnagyobb csalódás számára az volt”, hogy Kolozsvár polgármestere a nyilvánosságban terjedő, nacionalista indulatok által vezérelt vita nyomán a tervezőkre és a műemlékvédő bizottságra hárította a felelősséget, amikor „meggondolta magát” a változtatások kérdésében. Az aktivista szerint, ha felmerültek ezek a felvetések, az elöljárónak legalábbis közvitát kellett volna összehívnia a városházán, meghallgatnia az érveket és ellenérveket, mielőtt egyszerűen elrendelte volna a szobroknak az eredeti helyzetükbe/helyükre való visszaállítását.
Kockázatos polgármesteri pálfordulás
Hétfőn egyébként Emil Boc még a Ziua de Cluj portálnak nyilatkozva arra kérte a város polgárait, „legyenek nyugodtak, várják meg türelemmel a felújítási terv befejezését”, mert ez európai uniós alapokból támogatott beruházás és az Európai Unió „csak olyan terveket finanszíroz, amelyek korszerűsítik, javítják a gyalogosövezeteket és bővítik a városi zöldövezeteket”. Szerdára viszont nagyot változott az elöljáró hozzáállása: a román sajtó arról számolt be, hogy Emil Boc „felszólította a tervezőket, az Erdélyi iskola szoborcsoportot állítsák vissza abba az állapotába, ahogyan a felújítás elkezdése előtt volt, a Racoviţă-mellszobrot pedig tegyék vissza arra a helyszínre, ahol eddig állt”. Kifejtette, amint elkészül majd a kutatónak egy „újabb szobra”, a büsztöt az iskola udvarára költöztetik.
A „felszólítás” kíséretében a polgármester nem mulasztotta el megjegyezni azt sem: „arra kéri a tervezőket, és a felújítási folyamat illetékes szereplőit”, „tartsák tiszteletben a város multikulturális jellegét, a kolozsvári köztéri emlékek szimbolikáját, történeti hagyományait”, és „olyan döntéseket hozzanak, amelyek a közösséget összetartó értékeket emelik ki, nem pedig olyanokat, amelyek bomlasztják azt”.
Talapzat nélküli eredeti, „kerti törpe” Racoviţă-szobor
A történethez hozzátartozik, hogy a szoborcsoport talapzatának megőrzése mellett kardoskodók azzal érveltek: a szobrász, Romul Ladea ezt a megjelenített személyiségek alakjaival egységben képzelte el. Adrian Dohotaru megjegyzi: a felújítás tervezői a korábbiakban egyértelműen rámutattak arra, hogy a szobrász nem javasolt semmit a talapzatot illetően annak idején, sőt más, talapzat nélküli alkotásai is ismertek.
Virgil Pop műépítész szerint méltatlan Racoviţához az utcai mellszobor (Fotó: Rohonyi D. Iván)
Megszólalt az ügyben a talapzatot tervező építész, Adriana Matei is, aki sérelmezi, hogy vele nem konzultáltak. A Clujul Civic összegzésében viszont Adrian Dohotaru rámutat arra, hogy ez a talapzat Matei első munkája volt Kolozsváron, érthető az érzelmi kötődése, viszont pontosan az a Vasile Mitrea építész kérte fel rá, aki 2018-ban az illetékes műemlékes bizottság tagjaként kedvezően véleményezte a tervet, hogy a szoborcsoport alakjait az utcaszinten helyezzék el…
A Clujul Civic Virgil Pop műépítészt, a Kolozs megyei műemlékvédelmi bizottság főtanácsosát is idézi, aki a városháza által szervezett egykori közvitán elmondta: a Racoviţă-mellszobrot annak idején terv és engedély nélkül állították fel, és „úgy áll ott, mint egy kerti törpe”.
„A szakmai véleményt kellett volna figyelembe venni, és nem nemzeti kérdéssé alakítani az ügyet” – válaszolta az ügyben a Szabadság megkeresésére Oláh Emese alpolgármester. Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke, az RMDSZ parlamenti képviselője a téma kapcsán közzétett Facebook-bejegyzésében azt írta: „Tetszik nekem az Erdélyi iskola szoborcsoport. Annak idején az Európai Tanulmányok Karának hallgatójaként, amelynek székhelye a közelben van, sok időt töltöttem a szobor környékén. Megrökönyödéssel észleltem, hogy a Farkas utca felújításával kapcsolatos városi esztétikai kérdés a mi városunkban, amely multikulturálisnak tarja magát, szomorú emlékű nacionalizmus felé hajlik, az építészeket és a tervezőket etnikai támadásnak teszik ki. Nem tudom, hogy jobb: talapzattal vagy talapzat nélkül? Melyik a legmegfelelőbb hely Emil Racoviţă mellszobrának? Nem értek hozzá, de azt hittem, hogy az ilyen döntéseket a szakmai érvek alapján hozzák meg. Ez nem sikerült Kolozsváron 2023-ban, tehát még van min dolgoznunk!”
(Borítókép: Rohonyi D. Iván)