– Nicolae Grigorescu művei vezették a romániai aukciós házak toplistáit 2017-ben is, derült ki egy összegzésből. Ön hogy látja a hazai auckiós trendeket, kik a legkelendőbbek? Ezek érvényesülnek a Quadro Galéria által szervezett online aukciókon is?
– Kolozsváron is érvényes az, ami Bukarestben: a modern és klasszikus művészet nagy nevei kelnek el jó áron. Az elmúlt év rekordja nálunk is egy Grigorescu festmény volt, a Petúniák, amelyet 23 ezer euróért tudtunk értékesíteni. Emellett a nagybányai festők művei voltak népszerűek, ezekre az alkotásokra mondhatjuk azt, hogy valamennyire kiszámíthatók, hiszen ezek a nevek a legismertebbek. De kezd jellemző lenni a műtárgypiacon az a törekvés, amire mi például nagy hangsúlyt fektetünk, hogy modernebb munkákra, új nevekre hívjuk fel a figyelmet, ugyanis 10-20 éve a romániai műkereskedelem folyamatosan újraérvényesíti az elmúlt 100 év művészettörténeti kánonját. Úgy vélem, ideje most már újabb neveket is bevezetni a köztudatba, mi például az 1950-es, ’60-as, és ’70- es évek művészetét szeretnénk előtérbe helyezni, olyan művészekre is felhívni a figyelmet, akik a diaszpórában alkottak jelentős életműveket. Ez a törekvésünk kezd egyre jobban beválni, hiszen a gyűjtők is nyitnak ilyen irányba.
Mi online aukciókat szervezünk, mert azt láttuk, hogy jobban működik ez a módszer, egyrészt azért, mert nagyon szétszórt a vásárlóközönségünk, másrészt, mert létezik egy fiatal műgyűjtő-generáció, akik számára kényelmesebb az online vásárlás.
– Kik a potenciális vásárlók a Quadro Galéria esetében?
– Az eddigi nyilvántartásunk szerint 13 országból vásároltak nálunk. A tavalyi árverésen is sok külföldi vásárlónk volt, de köztük sok az olyan személy, akik innen elszármaztak, romániai románok vagy magyarok. Van azonban néhány olyan nem romániai származású gyűtjő is, aki vásárol romániai művészeti alkotásokat.
A vásárlóközönségünk nagyobb része az elmúlt években alakult ki, olyan fiatal romániai műgyűjtők tagjaiból áll, akik sokat utaztak, sokkal tágabb világban orientálódtak. Ennek a generációnak a tagjai kezdtek el vásárolni nálunk, és ebben látunk valamiféle missziót, hogy ezt a réteget fejlesszük, segítsük, támogassuk a gyűjteményük kialakításában.
Sokszor veszünk részt kortárs művészeti vásárokon is, igaz, tavaly nem voltunk, de ezt megelőzően többször jártunk Londonban, Bázelben, idén pedig Madridba megyünk. Ezeken jól szerepeltünk, főleg a londoni vásárokon, fiatal művészek képeit akár 10 ezer euróért is el tudtuk adni, illetve komoly gyűjtemények is érdeklődtek a már múzeumi értékű hatvanas, hetvenes évek művészete iránt. Például Todor Tamás festményeivel mindig jól szerepeltünk Londonban és Bázelben, de neoavantgárd alkotásokat is sikeresen értékesítettünk, jó gyűjteményekbe kerültek a munkák, londoni, ausztráliai vagy szingapúri helyszínre.
– Nemrég váltott székhelyet a Quadro Galéria. Milyen újdonságokra számíthatunk az új helyszínen, milyen tervek vannak?
– Az elmúlt egy évben számos változás történt. Idén lesz tízéves a galéria, és úgy gondoltuk, újra kell fogalmaznunk magunkat: nem azt mondjuk, hogy 10 évvel öregebbek lettünk, hanem hogy 10 éves fiatalok vagyunk. Ez sokféle változást feltételez. A legláthatóbb az, hogy elköltöztünk és létrehoztuk a legkisebb kolozsvári művészeti központot, ahol egyidejűleg lehet modern és kortárs művészetet látni, illetve ahol elérhető áron, jó minőségű, egyedi műalkotásokat lehet vásárolni. Szeretnénk minden művészeti szolgáltatást lefedni, így például könyveket is árulunk.
A felső kiállítóteret, ahol a kortárs művészet kap helyet, hamarosan Todor Tamás festészeti tárlatával fogjuk megnyitni. Emellett folytatjuk azt a kiállítássorozatot, amely a periferikus műfajokat mutatja be. A sorozat része volt Gheorghe Codrea díszlettervező kiállítása, a következő pedig Ciupe Mária textiltárlata lesz februárban. Ciupe Mária a kolozsvári művészeti iskola textil szakán tanított, az 1950-es, ’60-as években ő volt a legjelentősebb kolozsvári textilművész, aki egy nagyon modern, erőteljes életművet hozott létre. Szeretnénk ebben a sorozatban bemutatni fotóművészeti és dizájn alkotásokat, és olyan határterületeket is bevonnánk, mint például az építészet és képzőművészet kapcsolatát, vagy könyv- és folyóirat-illusztrációk, azaz megmutatni a képzőművészet és irodalom kapcsolatát. Ezek közül valószínűleg idén az illusztrációs kiállítást meg is valósítjuk.
Az alsó szinten működő modern Quadro részlegének egyik fontos eleme, ami megkülönböztet minket más galériáktól, hogy múzeumi jellegű kiállításokat szervezünk, ami azt jelenti, hogy kutatás áll a kiállítás mögött, ugyanakkor katalógusokat is megjelentetünk erről. A kutatásokat fiatal művészettörténészekből álló csapatunk egyik része végzi.
Idén a 10 éves fennállásunkat programszerűen szeretnénk pontozni néhány kiállítással, köztük a Ciupe-, illetve az illusztrációs tárlattal, de szervezünk festészeti kiállításokat fiatal művészek számára is. Több terület felé nyitunk tehát, célunk, kilépni ebből az aukciós zónából és főleg művészeti központ lenni.
(Borítókép: Művészeti központtá szeretne válni a Quadro Galéria. Fotó forrása: Quadro Galéria/Facebook)