Botár Edit báb- és díszlettervei a Quadro Galériában
Ahhoz azonban, hogy mindez megvalósuljon és a látogatók elé táruljon, több ember munkájára és kreativitására volt szükség, akik részben társszervezőkként, részben alkotókként két hónapon át egyengették az Apró világok útját.
„A Quadro Galéria előszeretettel foglalkozik az olyan marginális műfajokkal, mint a díszlettervezés, textilművészet, kerámia stb., hiszen ezeken a területeken nagyon izgalmas dolgok történtek a hatvanas, hetvenes, nyolcvanas években. Épp ezért vetettem fel ennek az eseménynek az ötletét, amikor megtudtam Palocsay Kisó Katától, hogy ő vette kézbe a Botár Edit-hagyatékban fennmaradt báb- és díszlettervek sorsát” – részletezte lapunknak a kiállítás létrejöttét Székely Sebestyén György, a Quadro Galéria vezetője. Véleménye szerint nagyon izgalmas anyag állt össze ennek az együttműködésnek köszönhetően, a hagyatékban ugyanis nemcsak díszlet- és bábtervek maradtak fenn, hanem néhány bábu is, ezek „közreműködésével” született meg egy rövid előadás. „Kereszteztük tehát a kiállítás világát a bábok világával, hogy ne csupán egy művészettörténeti feldolgozást tárjunk az érdeklődők elé, hanem alakuljon ki egy gyerek- és családbarát esemény” – fejtette ki Székely Sebestyén György, hozzáfűzve: a bábelőadások a június 18-ig nyitva tartó kiállítás alatt tekinthetők majd meg, ezek időpontja még egyeztetés alatt áll.
Palocsay Kisó Kata (Fotó: Székely Sebestyén György)
Palocsay Kisó Kata egyetemi oktató, bábrendező elmondása szerint két hónapon át dolgoztak a projekten, ebbe beletartozik a bábok restaurálása-tisztítása – amely komoly, de egyben nagyon élvezetes munka volt – és az előadás megszületése is.
A Botár Edit-hagyaték báb-és díszletterveinek egy része és néhány bábu a festőművész fiától került Palocsay Katához, azzal a szándékkal, hogy azokat digitalizálás és rendszerezés után a budapesti Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézetben (OSZMI) helyezzék el. „Első lépéseként Kocsis Tündével és Jakabffy Tamással digitalizáltuk, lefotóztuk, listáztuk a hagyatékot, hogy tudjuk majd átadni a budapesti intézetnek. De aztán jött a karantén, és kicsit leálltunk. Közben Tamás, Tünde és Tárkányi János elkészítette a bukaresti magyar adás számára a Botáranyu című emlékportréfilmet, amelyben a bábok még az eredeti állapotukban voltak. Ezt követően ajánlotta fel Székely Sebestyén György ezt a kiállítási lehetőséget, mondván, jó lenne megmutatni a hagyaték ezen részét itt Kolozsváron is, mielőtt elszállítjuk az OSZMI-ba” – magyarázta a részleteket Palocsay Kata.
Úgy érezte azonban, hogy a projekthez szüksége lesz még két társra, így esett a választása két volt diákjára, Varga Hunor Józsefre és Veres Orsolyára, akik jelen pillanatban a Váróterem Projekt színészei. Az ő közreműködésükkel restaurálta a bábukat – szétszedték, kitisztították, a hiányzó részeket kipótolták –, a fő szempont pedig az volt, hogy életre keltsék őket még egyszer egy kis előadás erejéig. „Így született meg négy pici jelenet, igyekeztünk friss, mai jeleneteket kidolgozni, de kizárólag olyan technikákkal és olyan stílusban, ahogyan abban az időben használták őket. A koncepció az volt, hogy klasszikus bábjáték, paravános játék legyen, és inkább a képzőművészet és a zene találkozására épüljön ez a nonverbális előadás. Ezért esett a választásom egy korabeli zeneszerzőre, Orbán Györgyre, az ő szvitjeiből használtunk fel néhányat, ő ugyanis Kovács Ildikó rendező által együtt dolgozott Botár Edittel azokban az években” – mondta a bábrendező.
Akik tehát ellátogatnak az Apró világok című kiállításra, azoknak többszörös élményben lehet részük, hiszen nem csupán Botár Edit báb- és díszletterveit csodálhatják meg, de alkalomadtán részesei lehetnek a Palocsay Kata által rendezett Színre szín című rövid bábelőadásnak is. Ráadásként pedig „végiglapozhatnak” néhány szuper rajzot, amelyeket Hatházi Rebeka készített, aki Botár Edit vázlatszerű tervei közül kiválogatott négy karaktert különböző korabeli bábelőadásokból és kicsit a saját stílusához igazítva, megrajzolta a figurákat. Fogytak is rendesen a papírbábok, a szervezők ugyanis nem hagyták üres kézzel távozni a látogatókat, mindenki elvihette azt a két figurát, amely a legjobban tetszett neki.
A tárlat június 18-ig tekinthető meg a Quadro Galériában (Samuil Micu/Rózsa utca utca 7. szám), a bábelőadások időpontját a napokban véglegesítik.
A kiállítás anyagát a Puck Bábszínház és a Román Televízió magyar adása által a szervezők rendelkezésére bocsátott dokumentáció egészíti ki.
(Fotók: Călin Ilea)