Hagyományos koszorúzási ünnepség zajlott a katolikus temetőben vasárnap, március 13-án a helyi 51 számú Czetz János cserkészcsapat szervezésében. A csendes megemlékezés során a Rózsa Sándor sírjától induló felvonulás során a cserkészek szavaltak, énekeltek. Koszorút helyeztek el az 1848-hoz köthető személyiségek sírjára.
A Téka Alapítvány hétfőn adott helyet a nagy sikerű versszínházi előadásnak. Pilinszky János születésének 100. Évfordulója apropóján mutatta be az Ampelopsis új versszínházi előadását, amely a költő KZ-oratórium című montázs-drámájára épül, számos egyéb verssel kiegészítve. Az Egy oratórium főpróbája című előadás még egy csavart visz a történetbe: nemcsak a Plilinszky-dráma szereplőinek (Öregasszony – Darabont Csenge, Kisfiú – Tamás Lehel, R. M., fiatal lány – Szilágyi Gabriella) szájába ad a drámaszöveget kiegészítő/megtámogató gondolatokat, hanem beemel egy negyedik szereplőt, a Rendezőt is (Tamás Csillát, aki a valóságban is a darab rendezője), s így belátást enged a kulisszák mögé. Az előadást nézve mintha egy főpróbára csöppennénk bele. Ez felerősíti az eredeti mű montázsvoltát, darabosságát, ugyanakkor közelebb is hoz minket, nézőket a darabhoz, hiszen a színészek szerepe színészként viselkedni.
A forradalom emléknapját a Kemény Zsigmond Líceum diákjai több csoportban ünnepelték meg. Az elemisek a piros-fehér-zöld kézimunkáikból raktak ki óriáskokárdát, majd ismét közösen énekelhettek az aulában. Az 5-8 osztályosok rövid műsort adtak elő társaiknak. A nap fő rendezvénye a város főterén kezdődött, ahol a Kaláka és a Kiskaláka néptáncegyüttesek illetve a Téka Népzeneiskola zenészei zenés-táncos flashmobbal lepték meg a helyieket. A Kemény Zsigmond Elméleti Líceum pár diákja szavalt majd rövid ének és táncbemutató után a menet a református templomba indult.
Megkoszorúzták Rózsa Sándor sírját vasárnap
A házigazda, Vajda Dániel, helyi lelkész bátorította igével és szavaival az egybegyűlteket. Az istentisztelet után Rotar Izabella helyi RMDSZ elnök, illetve Antal Géza az RMDSZ megyei ügyvezető elnöke szólt a helyi magyarokhoz.
Az istentiszteletet követően mutatták be a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum 2016-2020-as időszakra vonatkozó évkönyvét. Elsőként az iskola új igazgatónője, Kulcsár Melinda szólalt fel, aki kiemelte a Téka Alapítvány szerepét az intézmény létrejöttében, méltatta elődeinek és kollégáinak a munkáját. Az ötletgazda és főszerkesztő Riti József Attila történelemtanár köszönetet mondott mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy a kiadványt kézbe foghassák az érdeklődők. Fodor Emőke társszerzőként köszönte meg a Téka Alapítvány és az iskola bizalmát, kollégái munkáját. Zárszóként Kiss Lehet baptista lelkész példabeszéde hangzott el, amely ugyancsak a bizalmat, a reményt hintette el a jelenlevők lelkébe.
Az ünnepi műsorfolyam záróakkordjaként március 16-án történelmi kvíz estet szerveztek a Hayak kávézóban. Sebők Tímea vezette a jó hangulatú vetélkedőt, amelyet két korcsoportban hirdettek meg. A szamosújvári ifjúság is bátornak bizonyult, 11 csapat szállt versenybe. Szoros harc után a Felszegi Kincsőből, Felszegi Tündéből és Székely Borbálából álló csapat lett a győztes.
A felnőttek kvíz estje is nagyon jó hangulatúra sikeredett. A 12 pont nem okozott akkora fejtörést, mint A kőszívű ember fiai című műre való visszaemlékezés. A kitartó csapatok kezdeményezésére tervbe vették a kvíz estek rendszeressé tételét, amelyeken nemcsak nyerni, hanem szórakozni, beszélgetni is lehet.
A helyi RMDSZ és tanácsosi csapata (Rotar Izabella, Balázs-Bécsi Enikő, Bihari Levente, Molnár Tibor) a partnerszervezetekkel – Czetz János Cserkészcsapattal, Kemény Zsigmond Elméleti Líceummal, Téka Alapítvánnyal és a helyi történelmi egyházakkal – együtt lélekkel teli, a közösség erejét megmutató ünnepséget szervezett, amelyre nagy szükség volt e bizonytalan időkben. A közösségi médiában elérhető kisfilmjükkel is ugyanezt üzenték: voltunk, vagyunk, leszünk!
Fotók: Riti József Attila