- A szamosújvári RMDSZ hosszas fontolgatás után döntött úgy, hogy nem indít saját polgármester-jelöltet. A Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) határozata értelmében minden olyan településen javallott a jelöltállítás, ahol a magyarság eléri a 15 százalékot. Szamosújváron 16 százalék körüli a helyi magyar lakosság számaránya. Milyen érvek szóltak a jelöltállítás ellen?
- Akárcsak négy évvel ezelőtt, idén sem indítunk saját jelöltet, inkább a tanácsosi listára összpontosítunk. Arra ösztönözzük a szamosújvári magyarokat, hogy képzett és kitartó tanácsos-jelölt csapatunkat támogassa. Reménykedünk abban, hogy a jelenlegi háromhoz képest most legalább négy tanácsost sikerül bejuttatnunk a 19 tagú városi önkormányzatba a helyi szervezet részéről.
Valóban, több tárgyalást is folytattunk annak érdekében, hogy korrekt és megalapozott döntés szülessen, ezt követően döntöttünk úgy, hogy mégsem indítunk saját jelöltet, és hogy hatékonyabb, ha a tanácsosi listára koncentrálunk – ezt a döntést a választmány majdnem 90 százaléka támogatta.
Jelenleg van egy független magyar polgármesterjelölt a volt RMDSZ-es tanácsos, Kasza Tamás személyében. Azt gondoltuk, hogy ilyen körülmények között a szamosújvári magyar szavazókat nemhogy mozgósítaná, hanem inkább megzavarná, ha RMDSZ-színekben is indul egy magyar jelölt.
- Felmerült-e, hogy az RMDSZ a függetlenként induló Kaszát támogassa? Nem lenne az első ilyen eset, lásd Marosvásárhely példáját…
- Egyetértés van a választmányban arról, hogy Kasza Tamás tanácsosként jól képviselte a magyar közösség érdekeit, nagyon aktív tagja volt a helyi önkormányzatnak, elválásunk konfliktusmentes volt. Egykori kollégánk azonban úgy gondolta, hogy ha függetlenként indul, román szavazatokat is szerezhet, és így nagyobb eséllyel pályázhatja meg Szamosújvár polgármesteri tisztségét. Mi értékeljük a szervezetünkben kifejtett munkáját, döntését pedig tiszteletben tartjuk. Kasza Tamás indulása független jelöltként nem érinti hátrányosan a szamosújvári RMDSZ-listát, ugyanis a polgármesteri tisztségen kívül nem pályázik függetlenként tanácsosi mandátumra is.
Ami pedig az egyeztetéseket illeti, mi tartjuk magunkat ahhoz az RMDSZ-elvhez, hogy a választásokat megelőzően semmiféle támogatási egyezséget nem kötünk egyetlen jelölttel, párttal sem. Persze, természetes lett volna, hogy egy magyar jelöltet támogassunk, de Kasza Tamást pártként nem tudjuk felvállalni, a szabályzat ezt nem teszi lehetővé. Hogy más megyében hogyan jártak el, az az illető szervezet dolga, Kolozs megyében ez így működik. Egyetlen egyezség született köztünk és Kasza Tamás között, mégpedig erkölcsi természetű: arról, hogy nem fogunk egymás ellen kampányolni. A továbbiakban a szamosújvári magyar közösség lelkiismeretére bízzuk annak eldöntését, hogy melyik polgármester-jelöltre szavaz.
A konzultációk során különben megoszlottak a vélemények arról, hogy biztosítsuk-e támogatásunkról a független magyar jelöltet, vagy sem. Az igazság az, hogy nem világos, nyerünk-e azzal, hogy a független Kaszát támogatjuk, vagy veszítünk. Bízom abban, hogy a szamosújvári magyar közösség fel tudja mérni, mi szolgálja az érdekét és ennek szellemében voksol szeptember 27-én.
A szamosújvári magyarokban tudatosítani kell, hogy nagy a tét. Csakis akkor lehet befolyásunk a tanácsban, ha minél nagyobb számban kerülünk be. Az elmúlt négy évben az RMDSZ számos rendezvényt szervezett, programot indított, ezek közül sok hiánypótlónak számított. Általuk olyan közönséget is meg tudtunk szólítani, amelyek addig nem álltak közel az RMDSZ-hez. Ezért csak azt tudom mondani, legyünk összetartóak, tegyük félre sérelmeinket, ha léteznek, tudatosuljon az, hogy nem szabad engedni semmiféle külső megosztó erőnek. Menjünk el szavazni úgy, hogy az a magyar közösség érdekét szolgálja, mert ez felülír mindent.
- Milyen vállalásai vannak az elkövetkező négy évre a szamosújvári RMDSZ-nek?
- Szeretnénk folytatni a már elkezdett munkát: az épített örökség megőrzése, promoválása - Szamosújvárnak rendkívüli turisztikai potenciálja van, amit eddig nem tudtunk kihasználni. Egyházaink, oktatási és kulturális intézményeink támogatása, a fiatalok segítése például különböző EU-s projektek megpályázásában, aminek segítségével olyan tervekbe kezdhetnek, amelyek itthonmaradásukat szolgálják. Ha mi nem vagyunk a tanácsban megfelelő számban, akkor nem lesz többé beleszólásunk például az egészségügy, vagy a város fejlesztésére vonatkozó elképzelésekbe.
- Milyen román pártokkal sikerült együttműködnie az RMDSZ-nek a tanácsban az elmúlt négy évben?
- Több esetben is sikerült megszereznünk támogatásukat, például az iskola nevének átíratásában, a magyar líceum ugyanis felvette Kemény Zsigmond nevét. Valahányszor pénz kellett az iskola működési költségeire, megszereztük, de ezek nem is etnikai ügyként merültek fel. Ami viszont a „magyar ügyeket” illeti, büszkén mondhatom, hogy az utóbbi négy évben a szamosújvári magyarság nagyon nagy támogatást kapott az önkormányzattól, többet mint bármikor az utóbbi 30 évben. Nem feltétlenül az „RMDSZ-nek adott pénzek” ezek, hanem a magyar közösség javát szolgáló rendezvényekre kiutalt összegek, amelyekhez természetesen sok közbenjárás kellett az RMDSZ tanácsosai részéről. Persze vannak dolgok, ahol nincs áttörés, és amelyben, úgy tűnik, konszenzus van a román pártok részéről. Ilyen a magyar felirat is. Hiába indítványoztuk, hogy helyezzenek el olyan táblát, amelyen a helység neve a város valamennyi testvértelepülése nyelvén legyen kiírva- többek közt magyarul és örményül is – a tanácsosok ezt az ötletet a valóságtól elrugaszkodottnak tartották…