A Locotenent Dimitrie Nicolescu aknászhajót éppen azért vezényelték a térségbe, mert csütörtökön délben a tengeri olaj- és gázszondákat kiszolgáló GSP társaság egyik hajója jelentette, hogy sodródó tengeri aknát észlelt 45 kilométernyire észak-keletre Konstancától.
Az aknászhajó késő délután találta meg a gyanús szerkezetet, de a kedvezőtlen időjárás és a kétméteres hullámok nem tették lehetővé, hogy az aknabegyűjtésre kiképzett búváregység motorcsónakkal megközelítse, beazonosítsa és hatástalanítsa a hajózást veszélyeztető aknát. Bár sötétedés után megtették az előírt óvintézkedéseket, a viharban sodródó akna az aknászhajó hátsó részének csapódott, felrobbant és kisebb léket ütött a merülési szint közvetlen közelében – olvasható a haditengerészet közleményében. Tudatták: a 75 tagú legénység egyetlen tagja sem sérült meg és nincs veszélyben. A hajó nem süllyedt el, a fedélzeten nem keletkeztek súlyos károk, a haditengerészet parancsnoksága pedig egy másik hajót is a helyszínre küldött, hogy segítséget nyújtson és bevontassa a sérült hajót, amelynek – médiaértesülések szerint – károsodott a hajtóműve is.
A közlemény azt is felidézi: az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború kezdete, február 24-e óta ez volt a harmadik küldetés, amikor sodródó akna hatástalanításához riasztottak román aknászhajót. Az első aknát március végén észlelték, a Midia-foktól 75 kilométernyire, a másodikat pedig a turisztikai szezon közepén, július végén, alig 3 kilométerre Eforie partjaitól, és mindkettőt sikeresen megsemmisítették. A román haditengerészet szerint a háború kezdete óta 28 tengeri aknát robbantottak fel a Fekete-tenger nyugati térségében: három ilyen műveletet Törökország, kettőt Románia, egyet Bulgária és 22-t Ukrajna hajtott végre.Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) március 19-én jelentette be, hogy az ukrán haditengerészet elaknásította Odessza, Ocsakiv, Csornomorszk és Pivdennyi kikötőjét. Az FSZB szerint a több mint 420 tengeri aknából néhány elszabadult a vihar miatt, és fenyegeti a fekete-tengeri hajózást.Az Adevărul lap által március végén megszólaltatott román katonai szakértők kizártnak annak a lehetőségét, hogy vihar letépte volna a horgonyokról az ukrán kikötőket védő tengeri aknákat. Feltételezésük szerint két – a térségben észlelt – orosz kotróhajó szedte fel, és hagyta sodródni a tengeri aknákat, amikor biztonságos útvonalat próbált felszabadítani egy esetleges partraszálláshoz az orosz hadihajók számára.