
A döntés hátteréről szólva az S&P kiemelte: Nicuşor Dan elnökké választása, illetve az Ilie Bolojan vezette új kormány hivatalba lépése véget vetett egy hosszú, bizonytalanságokkal terhelt időszaknak a közpolitikák terén.
A hitelminősítő szerint a bukaresti kormány által júliusban bejelentett költségvetési szigorítások – például az áfa, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése – nyomán a GDP-arányos költségvetési hiány idén 9,3 százalékról 7,7 százalékra, jövőre pedig 6,4 százalékra csökkenhet.
„Ezek az intézkedések nehéz gazdasági környezetben születtek, amelyet lassuló növekedés, magas és emelkedő infláció, valamint jelentős folyó fizetésimérleg-hiány jellemez. Emellett politikai akadályok is nehezíthetik a költségvetési konszolidáció végrehajtását” – áll a jelentésben.
A negatív kilátás annak kockázatát tükrözi, hogy Románia pénzügyi helyzete a következő években továbbra is sebezhető maradhat. Az S&P figyelmeztet: amennyiben az államháztartási konszolidáció üteme jelentősen elmarad az elvárásaiktól, akár két éven belül le is ronthatják az ország besorolását. Erre akkor kerülhet sor, ha például az államadósság gyorsabban nő a vártnál, romlanak a külső finanszírozás feltételei, vagy ha a megszorítások nem hozzák a kívánt eredményt.
Ugyanakkor a kilátások stabilra javulhatnak, ha sikerül érdemben mérsékelni az ország úgynevezett ikerdeficitjét – vagyis a költségvetési és a folyó fizetésimérleg-hiányt egyaránt.
Pénzügyminiszter: fontos a következő reformcsomagok elfogadása
Alexandru Nazare pénzügyminiszter csütörtökön kijelentette, az S&P minősítése is igazolja, hogy a nemzetközi piacok elismerik a kormány stabilizációs és reformtörekvéseit. Rámutatott, a kormány nemrég elfogadott deficitcsökkentő csomagja az S&P szerint „a legjelentősebb költségvetési korrekciós kísérlet” Románia részéről a 2008-as globális válság óta.
A miniszter hozzátette, a költségvetési egyensúly helyreállítása és a gazdasági növekedés felgyorsítása érdekében a soron következő reformcsomagok elfogadása is elengedhetetlenül fontos.
Alexandru Nazare kiemelte Románia adósbesorolásának megerősítése azt jelzi, hogy a kormány kiadáscsökkentő és bevételnövelő intézkedései kezdik helyreállítani a bizalmat az iránt, hogy az ország képes ellenőrzés alatt tartani a pénzügyeit.
Csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe
Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület. Az egyesület elnöke, Adrian Codirlașu szerint a román gazdasággal szembeni bizalom meredek csökkenésének hátterében a bejelentett adóemelések és Románia leminősítésének kockázata áll.
A szervezet havonta készít felmérést a pénzügyi elemzők körében Románia gazdaságának távlatairól. A legutóbbi közvélemény-kutatás szerint a 0-tól 100-ig terjedő skálán júniusban az előző hónaphoz képest 14,9 ponttal 29,9 pontra csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe. A mutatónak két összetevője van, az egyik a jelenlegi gazdasági helyzetet, a másik a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásokat tükrözi. Előbbi mutató májushoz viszonyítva 12,8 ponttal 39,7 pontra, utóbbi 16 ponttal 25 pontra esett vissza.
Az elemzők mintegy 82 százaléka szerint a következő 12 hónapban gyengülni fog a lej az euróval szemben, a szakértők fél év múlva átlagban 5,0961 lejes, egy év múlva 5,1453 lejes euróárfolyammal számolnak.
A CFA Románia szakértői a 2025-ös GDP-arányos költségvetési hiányt 7,5 százalékra becsülik, és 0,9 százalékos gazdasági növekedésre számítanak. Prognózisuk szerint a GDP-arányos államadósság 60 százalékra nő a következő egy évben.