Alexandru Nazare az Ecofin-ülésen: csökkent az ország leminősítésének a kockázata (FRISSÍTVE)

A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára, és a kormány deficitcsökkentő csomagja kellőképpen megalapozza az államháztartás egyensúlyának megteremtését, amelyet részletekbe menően megvitattak az Európai Bizottsággal is - jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.

A tárcavezető az ülést követően rámutatott, biztosította az ország európai partnereit arról, hogy a kormány felelősségteljesen felvállalja a fiskális konszolidációt. 'Célunk elkerülni az uniós források befagyasztását és az ország leminősítését, ami kedvezőtlenül befolyásolná a nemzetközi pénzügyi piacokhoz való hozzáférést' - mondta.

A minisztérium közleménye szerint Nazare ismertette az Ecofin ülésén annak a deficitcsökkentő csomagnak az intézkedéseit, amelyért a Bolojan-kormány hétfőn felelősséget vállalt a parlamentben. A miniszter ugyanakkor arról biztosított, hogy a költségvetés kiadási és bevételi oldalát egyaránt érintő intézkedéseket további reformok követik majd, hogy a fiskális konszolidáció ne veszélyeztesse a román gazdaság növekedési potenciálját.

Az Európai Bizottság (EB) alelnöke, Valdis Dombrovskis gazdaságért és termelékenységért felelős uniós biztos úgy értékelte, hogy a román pénzügyminiszter által ismertetett csomag fontos előrelépést jelent a túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos ajánlások teljesítése felé, de felhívta a figyelmet arra is, hogy mindegyik intézkedést 'gyorsan és maradéktalanul' gyakorlatba kell ültetni.

A szaktárca közleménye szerint Romániának október 15-ig kell meghoznia a szükséges intézkedéseket az államháztartás egyensúlyának megteremtéséhez. Keddi ülésén az ECOFIN jóváhagyta az Európai Unió Tanácsának Romániát érintő korábbi ajánlásait. Ezek szerint az országnak gondoskodnia kell arról, hogy költségvetési kiadásainak növekedési üteme 2025-ben ne haladja meg a 2,8 százalékot, 2026-ban a 2,6 százalékot, 2027-ben a 4,6 százalékot, 2028-ban a 4,4 százalékot, 2029-ben a 4,2 százalékot, 2030-ban pedig a 4 százalékot.

Az ajánlások gyakorlatba ültetésének menetéről félévente (tavasszal és ősszel) jelentést kell majd tennie az országnak - közölte a pénzügyminisztérium.

FRISSÍTÉS: Elégedett a pénzügyminiszter

Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő csomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata - nyilatkozta a tárcavezető a Digi24 televíziónak adott kedd esti interjúban.

Elmondta, senki sem tudja teljes bizonyossággal állítani, hogy sikerült elkerülni a román gazdaság leminősítését, de szerinte mindenképpen erős jelzés a három nagy hitelminősítő intézet számára, hogy az Európai Bizottság méltányolta a kormány deficitcsökkentő csomagját, jónak tartja ezt az irányt, az uniós pénzügyminiszterek tanácsa pedig jóváhagyta a túlzott deficit megszüntetésére vonatkozó ajánlásokat. 

"Nem hiszem, hogy az augusztusban-szeptemberben sorra kerülő értékelések nyomán rontanának a román gazdaság kilátásain" - mondta a miniszter, hozzátéve azonban, hogy bár a közvetlen veszélyt vélhetően sikerült elhárítani, még sokat kell dolgozni a költségvetés egyensúlyának megteremtéséért és a Romániával szembeni bizalom helyreállításáért.