![](/sites/default/files/styles/wide/public/2025-02/kicsi_8.jpg?itok=UxW29sto)
Az RTV Drenthe holland kiadvány szerint a holland kulturális minisztérium a két múzeum által kötött biztosítás teljes értékének 30 százalékát garantálta, így a kártérítés kifizetésére kötelezhető. Következésképpen Románia 5,8 millió eurós kártérítést kap Hollandiától, ha nem találják meg az ellopott kincset.
Ugyanakkor a romániai műkincseknek a hollandiai Drents Múzeumban (Assen) való kiállításának körülményeit vizsgáló miniszterelnöki ellenőrző testület vizsgálódása nyomán arra a következtetésre jutott, hogy jogalkotási hiányosságok vannak a kulturális örökség védelmét illetően, illetve hogy ebben az esetben nem tartották be a kulturális javaknak az ideiglenes kivitelére vonatkozó előírásokat. Az ellenőrzés eredményét továbbították a legfőbb ügyészségnek – tájékoztatott még a kormány.
A kormány csütörtökön tette közzé a Nemzeti Történelmi Múzeumban és a művelődésügyi minisztériumnál végzett vizsgálódás eredményeinek összefoglalóját. E szerint az ellenőrzés egyrészt a kulturális örökség védelmét érintő jogalkotási hiányosságokat, másrészt a kulturális örökéghez tartozó tárgyak országból való ideiglenes kivitelére vonatkozó jogi keret megsértését tárta fel – ismertette a olvasható a közleményben.
A testület megállapította, hogy a román kulturális örökség tárgyait kölcsön kapó holland múzeum által javasolt biztonsági és betörésvédelmi intézkedéseket, illetve feltételeket nem vizsgálták meg szakszerű elemzésekkel, s például a madridi és a római kiállításokhoz viszonyítva ezek az intézkedések kevésbé szigorúak voltak, legalábbis ami a folyamatos őrszolgálatot illeti.
Az is kiderült, hogy a Nemzeti Történelmi Múzeum szintjén nem került az igazgatótanács elé jóváhagyásra a holland múzeummal kötendő megállapodás a kincsek kiállításáról, ami ellentmond az intézmény működési szabályzatának. Ugyanakkor egy sor szabálytalanságot találtak a múzeumok és a gyűjtemények országos bizottsága jóváhagyásai körül is.