
A katolikus Vance, aki családjával utazott Olaszországba a húsvéti hétvégére, részt vett a Szent Péter-bazilikában a nagypénteki szertartáson. Az alelnök, aki 2019-ben vette fel a katolikus vallást, feleségével, Ushával és három kiskorú gyermekével érkezett a szertartásra.
A tüdőgyulladásból lábadozó Ferenc pápa orvosai tanácsára korlátozza nyilvános megjelenéseit. A katolikus egyházfő, aki tizenkét éves pápasága egyik fő kérdésévé a bevándorlókkal való törődést tette, élesen bírálta a Trump-kormányzatnak az amerikai bevándorlók milliónak kitelepítésére vonatkozó tervét.
Vance a tervek szerint a Vatikánban szombaton hivatalos találkozót tart Pietro Parolin bíborossal, vatikáni államtitkárral, azonban a pápa várhatóan nem vesz részt a találkozón. Az amerikai alelnök a tervek szerint részt vesz a vasárnapi misén is a Vatikánban.
Az amerikai alelnök Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel találkozva pénteken Rómában kijelentette: optimista az Oroszországgal az ukrajnai háború lezárásáról folyó tárgyalások kapcsán. Olaszországi látogatása végeztével JD Vance Indiába utazik tovább. Narendra Modi indiai kormányfővel folytatandó tárgyalásain várhatóan nagy szerepet kap a vámok kérdése.
"Ha nem jön létre a béke, Trump valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: “oké, ennyi volt”
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, “akkor azt hiszem, (Donald Trump) az elnök valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte egyébként Marco Rubio amerikai külügyminiszter, hozzátéve: “az elkövetkező napokban el kell dönteni, hogy megvalósítható-e” a béke Ukrajnában.
„A következő napokban meg kell határoznunk, hogy (a béke) megvalósítható-e vagy sem”, és „ha nem lehetséges, akkor tovább kell lépnünk valami másra”, mert „az Egyesült Államoknak más prioritásai vannak” – idézte az AFP hírügynökség az amerikai diplomácia vezetőjét, aki a párizsi Le Bourget repülőtéren adott nyilatkozatot újságíróknak.
Rubio csütörtökön Emmanuel Macron államfő és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott oldalán egész napos megbeszélés-sorozaton vett részt a francia elnöki hivatalban Kijev szövetségeseivel az ukrajnai helyzetről.
„Úgy gondolom, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország segíthet nekünk, előrébb viheti a dolgokat, és közelebb vihet minket a megoldáshoz. Nagyon hasznosnak és konstruktívnak találtam az ötleteiket” – fogalmazott Marco Rubio az előző napi párizsi megbeszélésekről.
A külügyminiszter megjegyezte azt is, hogy Donald Trump amerikai elnök „rengeteg időt és energiát szánt” a közvetítésre, hozzátéve, hogy a békemegbeszélések fontosak ugyan, azonban „sok más fontos dolog is van, amelyek legalább ennyi, ha nem több figyelmet igényelnek”.
A francia elnöki hivatal tájékoztatása szerint a mintegy harminc országból álló „önkéntesek koalíciója” Franciaország és az Egyesült Királyság vezetésével egy jövőbeli békemegállapodás részeként Kijevnek nyújtandó „biztonsági garanciák” létrehozásán dolgozik, beleértve egy esetlegesen Ukrajnába telepítendő katonai erőt, amelynek célja a békekötést követően a tűzszünet garantálása és Oroszország újabb támadásainak megakadályozása. A koalícióban való részvételhez az európai országok egy része azonban amerikai biztonsági hálót követel, míg Moszkva jelezte, hogy számára vörös vonalat jelent egy többnemzetiségű katonai kontingens jelenléte Ukrajnában.