Embernek és állatnak is súlyos betegséget okozhatnak

A kora tavaszi meleg és csapadék miatt elkezdődött a kullancsszezon, ami emberre és állatra is nagyon veszélyes. A háziorvosok szerint kirándulás, séta alkalmával viseljünk hosszú nadrágot, és hazatérve vizsgáljuk meg a testünket, hogy idejében észrevegyük, ha kullancs csípett meg.
„Senkinek nem ajánlom, hogy otthon kísérletezzen a kullancs eltávolításával, még akkor sem, ha az illető úgy gondolja, elég kézügyességgel és szakértelemmel rendelkezik. Azt sem ajánlom, hogy a kullancsra alkoholt, olajat vagy más anyagot csepegtessenek, mert az oxigénhiánnyal küszködő kullancsból még több baktérium, vírus jut az ember vérkeringésébe. Nem szabad a kullancsot bekenni, megfogni, megnyomni. A legjobb, ha rögtön a járványkórházba vagy a sürgősségre megyünk, mert ott vannak olyan speciális eszközök, amelyekkel a kullancsot el lehet távolítani” – nyilatkozta lapunknak egy kolozsvári háziorvos.
A kullancsok által terjesztett Borrelia-baktériumok okozta betegség a Lyme-kór, amely Európában elég gyakran előfordul. Ha viszont a kullancs előzetesen nem fertőződött meg a baktériummal, akkor a csípése kevésbé ártalmas. A Lyme-kór tünetei között megemlítendő a bőrön megjelenő kiütések, láz, fejfájás és ízületi fájdalom. Ha a betegséget nem diagnosztizálják időben, és nem kezelik megfelelően, akkor a Lyme-kór súlyosabb szív- és idegrendszeri problémákat okozhat.
Ugyanakkor a kullancs által hordozott vírusok miatt a rovar csípése agyvelőgyulladást is okozhat, ami szintén nagyon súlyos betegség. Az agyvelőgyulladás első tünetei a kullancscsípést követő öt–tizennégy nap alatt lépnek fel. A fertőzött belázasodik, fejfájásra, rossz közérzetre és végtagfájdalmakra panaszkodik. Szakemberek szerint csak a fertőzött személyek ötödére jellemző, hogy a fertőzés agyhártyagyulladást okoz. Ezzel együtt a vírus megtámadja a máj sejtjeit és a szívizmot is. De megbénulhatnak a végtagok és a légzésért felelős izmok is.
Van ellene védőoltás, amit különösen ajánlanak azoknak, akik sokat tartózkodnak természetben, erdőben. Mint bármilyen más vakcina, ez sem véd meg teljesen minden oltott egyént. Az optimális védettség eléréséhez rendszeresen alkalmazott emlékeztető oltások szükségesek. A készítmény nem nyújt életre szóló védettséget.
Házi kedvenceinkre is ügyelni kell, mivel a szabadban ők is megfertőződhetnek. Itt is javasolják, hogy forduljunk szakemberhez, azaz állatorvoshoz. – Nem jó, ha az ujjunkkal próbáljuk kiszedni a kullancsot az állatból, mert akaratlanul is megnyomhatjuk a kullancs hasát, és ennek tartalma a sebbe kerül, és az állat megfertőződik. Semmiképp nem ajánlom a kullancs bekenését sem olajjal, sem ecettel. A kullancsveszélytől áprilistól június végéig, majd augusztus végétől októberig kell tartanunk. Nem minden kullancs fertőzött és okoz betegséget, de mindegyikre potenciális veszélyforrásként kell tekintenünk. A kutyák esetében a leginkább elterjedt betegség a babéziózis, amely halálos is lehet. Az állatok is megfertőződhetnek Lyme-kórral. Szerencsére több olyan termék létezik – nyakörv, tabletta, cseppek formájában –, amelyek megakadályozzák a kullancs befúródását – magyarázta az állatorvos.