A világelső spanyol sztár tavaly egyedülálló bravúrként megcsinálta a „decimát” Párizsban, majd a US Openen begyűjtötte 16. Grand Slam-serlegét. Az idei salakszezonban megszerezte 11. elsőségét Monte Carlóban és Barcelonában, majd Rómában is ő győzött. A 31 éves salakkirály 79/2-es győzelmi mutatóval büszkélkedhet a Roland Garroson, ahol tavaly pályafutása során harmadszor szettveszteség nélkül nyert Grand Slam-versenyt – erre rajta kívül csak a legendás Björn Borg volt képes.
A négyszeres döntős és 2016-os bajnok Novak Djokovics gyenge idényt tud maga mögött, miután tavasszal visszatért féléves könyöksérüléséből. A világranglista 22. helyére csúszott szerb néhány korai vereség után Rómában elődöntőt vívott Nadallal, és kérdéses, hogy a Garrosra milyen erőállapotban lesz. A megújulás igényét jelzi a belgrádi játékosnál, hogy szélnek eresztette teljes edzői stábját, még cipőszponzort is váltott, és újra régi trénerével, Marian Vajdával készül.
Ami a hiányzókat illeti, a januári Australian Open óta 20-szoros GS-bajnok Roger Federer ismét kihagyja a salakszezont, a tavaly Wimbledon óta harcképtelen Andy Murray januári csípőműtéte után a füvespályás idényben tér csak vissza. A tavaly U21-es világbajnok és az idei Australian Openen elődöntős dél-koreai Csung Hjeon bokasérülés miatt visszalépett, míg a Párizsban kétszer elődöntős Jo-Wilfried Tsonga térdműtét után lábadozik.
A svájci Stanislas Wawrinka – a Garros 2015-ös győztese – térdproblémái után még messze van a csúcsformától, és ugyanezt mondhatja el magáról a csuklósérülés után februárban visszatért japán Nisikori Kej is. A legjobbak közül a bolgár Grigor Dimitrov idén még nem nyert tornát, az argentin Juan Martín del Potro pedig jobbára kemény borításon jeleskedett. Komoly esélyessé lépett elő ugyanakkor a 21 éves Alexander Zverev, aki a top 20 legfiatalabbjaként harmadik a világranglistán. A németek büszkesége Münchenben és Madridban nem talált legyőzőre, a római döntőben pedig nagy csatában kapott ki Nadaltól. Ugyancsak messzire juthat az osztrák Dominic Thiem, aki kilenc eddigi tornagyőzelméből hetet salakon aratott, ráadásul a madridi negyeddöntőben könnyedén megverte Nadalt.
A nőknél a 23-szoros Grand Slam-győztes Serena Williams szülési szabadsága után még nem versenyzett salakon az idén – összesen 404 napot kihagyott, s jelenleg csak 453. a világranglistán –, a 2012-ben és 2014-ben bajnok Marija Sarapova pedig egy elődöntőig jutott el a tavasszal. A 2016-os győztes Garbine Muguruza Blanco egyelőre gyengélkedik salakon, a szintén volt világelső Angelique Kerber pedig combsérüléssel küszködik, és a 2016-os US Open óta csupán egy tornát nyert meg.
A 2014-ben és 2017-ben döntős világelső, Simona Halep viszont remek formában van, és megszerezheti első GS-címét, mint ahogy favoritként emlegetik a római címét megvédő Jelina Szvitolinát is, aki már negyedik a WTA-rangsorban. A 23 éves ukrán idén három tornát nyert, és nem mellékesen már megérezte a siker ízét Párizsban: 15 évesen junior bajnok lett. Halep az amerikai Alison Riske ellen kezdi a versenyt.
Magyar részről a tavaly a nyitókörben búcsúzott Babos Tímea a világranglista 37-edikjeként ezúttal is alanyi jogon főtáblás, első ellenfele a spanyol Lara Arruabarrena (95.) lesz. A férfiaknál a 60. helyen álló Fucsovics Márton életében először kezd a Garros főtábláján, méghozzá a kanadai Vasek Pospisil (88.) ellen. A selejtezőben Balázs Attila is szerencsét próbált, de csak az első fordulóig jutott.
Első kiemelt lesz a francia nyílt teniszbajnokság női párosversenyében az Australian Openen győztes Babos Tímea, Kristina Mladenovic kettős – a torna honlapja szerint.
A duó előtt azt követően nyílt meg a lehetőség erre, hogy kiderült: az orosz Jelena Vesznyina és Jekatyerina Makarova nem együtt indul a Roland Garroson. Azt, hogy a ranglista második és harmadik helyén álló két játékos szakítása átmeneti vagy végleges, egyelőre nem tudni. Az oroszok a másfél héttel ezelőtti madridi győzelmüket követően – a fináléban éppen Babosékat győzték le – előbb visszaléptek a római párosversenytől, majd Vesznyina a közösségi oldalán bejelentette: Párizsban a tavalyi egyéni győztes lett Jelena Osztyapenkóval indul.
„Meglepett, amikor megkérdezte, indulnék-e vele, de kellemes meglepetés volt, mert azt gondolom, jó párost alkotunk majd” – mondta Osztyapenko. Ő és Vesznyina duója 11. kiemelt lesz a Garroson.
Romániát alanyi jogon további négy nő és egy férfi teniszező képviseli, egy hiányzó van a top 100-as román teniszezők közül: Monica Niculescu lábsérülése miatt visszamondta a nevezést. Mihaela Buzărnescu 31. kiemelt lesz, és neki is amerikai ellenfél jutott Vania King személyében. Irina-Camelia Begu a szlovák Anna Karolina Schmiedlová ellen kezdi meg a szereplését, Sorana Cârstea a 24. favorit ausztrál Daria Gavrilova ellen játszik, Ana Bogdan pedig a cseh Marketa Vondrousova ellen lép pályára az első fordulóban.
Ez a szám akár hétre is nőhet, mivel a selejtezőkben Irina Bara és Alexandra Dulgheru is túljutott a második fordulón (előbbi az orosz Anna Binkovát verte 4:6, 6:4, 6:1-re, utóbbi az ausztrál Lizette Cabrerán jutott túl 6:4, 4:6, 6:0-lal). A főtáblához három győzelem kellene, ehhez Bara az amerikai Caroline Dolehide, Dulgheru a német Tamara Korpatschon kell túljutnia.