A 20 Grand Slam-serleggel rendelkező spanyol sztár tavaly egyedülálló bravúrként 13. diadalát aratta Párizsban, amikor a koronavírus-járvány miatt májusról szeptemberre helyezték át a viadalt. Az idei salakszezonja alapján joggal bizakodhat, mivel Barcelonában 12-edszer, Rómában pedig tizedszer ünnepelhetett, így 17 év után sem esett meg vele az, hogy trófea nélkül zárja az idényt kedvenc borításán. A 34 éves klasszis elképesztő, 100/2-es győzelmi mutatóval büszkélkedhet a Roland Garroson.
Az ötszörös döntős és 2016-os bajnok szerb Djokovics az idén februárban Ausztráliában megszerezte 18. GS-serlegét, azóta viszont csak egy döntőt vívott – Rómában –, és a „házi” versenyén is csak a legjobb négyig jutott Belgrádban.
A 20-szoros GS-bajnok Roger Federer hosszú kihagyás után egyelőre formán kívül van, míg a szintén svájci Stanislas Wawrinka – a Garros 2015-ös győztese – lábműtétje miatt nem indul.
Nadal, Federer és Djokovics a főtábla azonos oldalára került, azaz továbbjutásuk esetén a döntő előtt összecsaphatnak.
Az esélyesek közé tartozik ugyanakkor a kétszeres döntős osztrák Dominic Thiem, aki 2019-ben a US Open megnyerésével tette fel a koronát eddigi pályafutására. Az ATP-világbajnok görög Sztefanosz Cicipasz tavasszal Monte-Carlóban és Lyonban is diadalmaskodott, a madridi bajnok német Alexander Zverev ugyancsak messzire juthat Párizsban, az ATP-rangsorban második Danyiil Medvegyev viszont gyengén teljesít salakon, ráadásul áprilisban koronavírus-fertőzésen esett át. A Genfben döntős kanadai Denis Shapovalov vállproblémák, a korábbi világelső brit Andy Murray pedig erőnléti gondok miatt kihagyja a párizsi csúcstalálkozót.
Magyar részről Balázs Attila lábsérülés miatt nem utazott el a francia fővárosba, a 29 éves Fucsovics Márton (44. a világranglistán) számára pedig „magasan van a léc”, hiszen tavaly a nyolcaddöntőig menetelt a Garroson. A legjobb magyar teniszező a hazai közönség előtt szereplő veterán Gilles Simonnal (69.) kezd a 128-as főtáblán. Az MTK játékosa eddigi egyetlen találkozójukon, tavaly Kölnben 6:0, 6:3-ra kikapott a jelenleg 36 éves Simontól, aki 14 tornán diadalmaskodott, és volt már hatodik is az ATP-rangsorban.
A nőknél tavaly hiányzott az akkor címvédő ausztrál Ashleigh Barty, továbbá a US Open-bajnok japán Naomi Oszaka és a kanadai Bianca Andreescu is. A távollétükben meglepetésre a lengyel Iga Swiatek diadalával zárult a torna, aki római győztesként ezúttal is jó esélyekkel lép pályára. A 2018-as bajnok Simona Halep vádlisérülés miatt visszalépett. A stuttgarti győztes és madridi döntős Barty mellett a kiugró eredményre bármikor képes Oszaka vagy a madridi első fehérorosz Arina Szabalenka is ott lehet a fináléban.
A nőknél a 23-szoros Grand Slam-tornagyőztes Serena Williams 2017 óta hasztalanul hajszolja a rekordbeállítást jelentő 24. GS-serlegét. A 39 éves sztár gyenge formája miatt vélhetően nem Párizsban éri utol a legendás Margaret Courtot az örökrangsor élén.
A tavaly a főtábla nyitókörében búcsúzott Babos Tímea ezúttal már a selejtezőben „elvérzett” – akárcsak Gálfi Dalma és Jani Réka Luca –, így párosban bizonyíthat címvédőként és négyszeres Grand Slam-győztesként.
Az alanyi jogon főtáblás román lányok közül (a férfiaknál nincs román teniszező, Marius Copil a selejtezőben már az első körben elvérzett) többnek már az első fordulóban nehéz feladata lesz. A 26 éves Patricia Maria Ţig (63.) kifogta Oszakát, ez lesz kettőjük első összecsapása. A 30 esztendős Irina-Camelia Begu (74.) is kiemeltet kapott, mégpedig a 7. favorit Serena Willliamst – eddig egyszer találkoztak, még 2016-ban a római elődöntőben az amerikai 6:4, 6:1 arányban nyert. A 31 éves Sorana Cîrsteának (61.) is favorit jutott, az egy évvel fiatalabb magyar származású, brit színekben versenyző Konta Johanna (20.) ellen lép pályára. Kettejük egymás elleni mérlegében Konta vezet 2–1-re, a brit teniszező 2017-ben a Mamaián Fed-kupa mérkőzésen majd később a dél-angliai Eastbourne-ben simán nyert, viszont tavaly a US Openen a Grand Slam második körében Sorana diadalmaskodott 2:6, 7:6 (5), 6:4 arányban.
További két román teniszező valamivel könnyebb ellenféllel nézhet farkasszemet. A kolozsvári Székely András edzette 28 éves Ana Bogdannak (102.) selejtezős jutott. A 33 esztendős Mihaela Buzărnescu (173.) a három évvel fiatalabb Arantxa Rus (84.) ellen játszik, eddigi két mérkőzésükön 2017-ben a román lány győzött: a wimbledoni Grand Slam-selejtezőben szorosan, később a német Versmoldban rendezett nyolcaddöntőben magabiztosan nyert.
A selejtezős román lányok közül már csak a 26 éves Irina Maria Bara (122.) maradt versenyben. Két szettben, 7:5, 6:3-mal lépett tovább a második körbe a brit Jodie Burrage ellen, ahol éppen a Janit legyőző veterán luxemburgi Mandy Minella következett. Ez a találkozó nagyobb csatában dőlt el, Bara 3:6, 6:3, 6:2-re verte 35 esztendős ellenfelét. Pénteken a 23 éves lengyel Magdalena Frech (153.) ellen lépett pályára a főtáblára kerülésért – kettejük mérlege az összecsapás előtt 2–1-volt Bara javára, aki 2017-ben a svédországi Båstadban és két hete a floridai Bonita Springsben a negyeddöntőben győzött, a lengyel pedig 2020-ban a prágai torna első fordulójában nyert ellene. Bara ezúttal is nyerni tudott (s ezzel ő is főtáblás lett): egy szoros és egy sima játszmában két óra és 7 perc alatt hozta a 7:5, 6:2-vel végződött összecsapást.
Másik két román teniszező „túlélte” az első két selejtezőfordulót, de nem sikerült főtáblára jutnia. A 33 esztendős Monica Niculescu (175.) a kolumbiai tini, Maria Camila Osorio Serrano (98.) ellen lépett pályára, de 79 perc után ellenfele 6:3, 4:3-as vezetésénél betegség miatt feladásra kényszerült. A 22 éves Jaqueline Cristiannak (152.) nem sok esélye volt a két évvel idősebb ukrán Anhelina Kalinyina (139.), 77 perc alatt 6:4, 6:1-re vesztett.
A második selejtezőfordulóban részt vevők 25 600 eurós csekkel vigasztalódhattak.
*