Kodály Zoltán Székely fonóját is előadják
A Székely fonóban központi szerepet játszik a népdal, amely – Kodály 1932-es megfogalmazása szerint – ,,a magyar néplélek művészi megnyilatkozása”, és ezért ,,a magyar zene legszebb templomában, az Operában van méltó helye”.
A Kérő szerepében Balla Sándor debütál, a szereposztás tagjai: Veress Orsolya, Balázs Borbála, Pataki Adorján, Mányoki Mária, Sándor Árpád, Katrinecz Erika, Babos Kinga
A farsangzáró ünnepségen meglepetés-műsorral is készülnek a művészek. Szép Noémi Kriszta népdalénekes, Laczkó Vass Róbert színművész és a Tokos zenekar muzsikás farsangolója olyan hagyományokból merít, amelyek Kodály Zoltán Székely fonójában is tetten érhetők.
„A keresztény ünnepkörhöz kapcsolódó népi szokások rendkívül izgalmas részét képezik a farsangi rítusok, alakoskodások, amelyek jóval sokrétűbbek, mint a közismert farsangtemetés. A nagyböjtre készülődő közösségek hagyományos módon farsang idején tartották a disznótorokat, mulatságokat, népünnepélyeket. Ez volt a párválasztás és a lakodalmak időszaka is, Erdélyben pedig a fonó és a maszkurázás ideje, amelyről már a régi magyar irodalom is szemléletes módon beszámolt. Az Elmúlott a hosszú farsang című összeállítás külön figyelmet szentel ezeknek a párhuzamoknak”, olvasható a közleményben.
(Borítókép: Kodály Zoltán, archív felvétel)