A magyar versenyfilmeket is díjazták
Radu Jude Arany Medve-díjat érdemelt, innovatív társadalomportréját a nemzetközi zsűri egyszerre nevezte kidolgozott és vad, okos és gyerekes, geometrikus és vibráló, illetve a szó legjobb értelmében vett pontatlan alkotásnak. „Megtámadja a nézőt, nézeteltérést kelt és senkit nem enged biztonságos távolságba” – jellemezték a filmet értékelésükben a döntéshozók. A film egyén és társadalom viszonyát elemzi, a konfliktus kiindulópontja pedig egy amatőr pornófilm, amelyet egy általános iskolai tanárnő tölt fel a közösségi hálóra, és amely aztán teljesen megváltoztatja az életét.
A Természetes fény magyar-lett-francia-német nemzetközi koprodukció a második világháborúban, a Szovjetunió megszállta vidékein játszódik egy kiismerhetetlen, mocsaras erdőségben. A keleti fronton harcoló alakulatok mellett csaknem százezer magyar katona teljesített szolgálatot a front mögötti területeken. Semetka István – egyszerű magyar földműves – szakaszvezetőként teljesít szolgálatot az egyik gyalogos honvéd alakulatnál, amely a vidéket járva eldugott orosz falvakban illegális partizáncsoportok után kutat. A történet a katonák mindennapjait mutatja be Semetka szemszögéből. A rendező Závada Pál azonos című, 2014-ben megjelent regényének egyik szálából merített ihletet a filmjéhez. Nagy Dénes az első magyar elsőfilmes, aki elnyerte ezt a díjat a Berlinale történetében.
Nagy Dénes filmrendező
Az idei Berlinalén csupán két színész-díjat, legjobb fő- és legjobb mellékszereplőnek járó elismerést ítéltek oda. Ezek közül az egyiket kapta meg Fliegauf Bence Rengeteg – Mindenhol látlak című filmjének egyik mellékszereplője, Kizlinger Lilla. „Felfoghatatlan, nagyon fura és lenyűgöző” – idézi a film alkotóinak MTI-hez eljuttatott közleménye a nyertest, aki Janisch Attila és Nagy Viktor osztályában tanulja a filmrendezést. Fliegauf Bence legújabb szerzői filmje – az első részhez hasonlóan – hétköznapi életünk, párkapcsolataink lázálomszerű útvesztőjébe kalauzol, ahol a szereplők életük talán legnagyobb titkát próbálják megfejteni: a másik embert.
Fliegauf Bence és Kizlinger Lilla
A zsűri nagydíját – egy Ezüst Medvét – Hamagucsi Rjuszuke japán rendező Wheel of Fortune and Fantasy című alkotásáért ítélték oda.
A legjobb főszereplőnek járó Ezüst Medvét Maren Eggert kapta meg az I'm Your Man című német filmben nyújtott alakításáért.
A legjobb forgatókönyvért járó Ezüst Medvét Hong Szangszú, az Introduction című versenyfilm rendező-forgatókönyvírója kapta.
A kiemelkedő művészi hozzájárulásért Yibrán Asuad, az A Cop Movie című mexikói film vágója kapott Ezüst Medvét.
A koronavírus-világjárvány miatt a Berlinalén egyelőre a szakmai közönségnek mutatták be a filmeket egy ideiglenes streamingszolgáltatás, a Berlinale Media Service (BMS) révén. A nagyközönség a Berlinale Summer Special című rendezvénysorozatban láthatja a fesztiválra beválogatott filmeket, a nyilvános vetítéseket június 9-től június 20-ig tartják meg, ha a járványhelyzet megengedi.
Magyar sorozatterv is fődíjat nyert a szakmai fórumon
Fődíjjal ismerték el a 71. Berlinale rangos szakmai fórumán Enyedi Ildikó filmrendező és Krigler Gábor producer közös projektjét: a nyolcrészesre tervezett Balaton Brigád című kémthriller tíz európai sorozatterv közül nyerte el a Berlinale Co-Pro Series nevű rendezvényének Séries Mania Project Exchange Award elnevezésű fődíját.
Az eseményre a világ minden tájáról több száz tervet neveznek minden évben, ezek közül a Berlinale kurátorai tízet válogatnak ki, amelyeknek alkotói szakmai közönség előtt rövid prezentációban mutathatják be projektjüket. A cél, hogy nemzetközi partnerekre, koproducerekre, forgalmazókra, csatornákra találjanak sorozataik megvalósításához.
Az elismerés azért is különleges, mert ez volt az első alkalom, hogy egy sorozat tervét is nevezték a fórumra, a magyar projekt pedig rögtön el is vitte a fődíjat. Ez a sorozat számára meghívást jelent a Séries Mania fórumba, amit augusztus 30. és szeptember 1. között tartanak a franciaországi Lille-ben.
A sorozat a hidegháború alatt, 1986-ban játszódik. A német titkosszolgálat (Stasi) különleges egysége a Balatonnál nyaraló keletnémet turisták megfigyelésére szakosodott. A brigád meghasonlott vezetője saját, elhidegült családját is kénytelen megfigyelni, miközben maga is a disszidáláson gondolkodik, és furcsa kapcsolatot alakít ki egy magyar belügyessel.
„A különleges tóparti, napsütötte környezet, a karakterek komplexitása, valamint a friss és a retró érzést remekül magába foglaló hangvétel miatt választottuk ezt a történetet. A kosztümös kémdráma olyan történelmi korszakba repíti vissza a nézőt, amiről minden európai azt gondolja, hogy kiválóan ismeri” – mondta Laurence Herszberg, a Séries Mania alapítója és igazgatója.
A Balaton Brigád című thrillersorozat producere Krigler Gábor, vezető rendezője pedig az Arany Medve-díjas, Oscar-jelölt Enyedi Ildikó.