Milyen filmeket ajánl Mihai Chirilov és Tudor Giurgiu?
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezői már korábban bejelentették, kik lesznek a rendezvény idei díszmeghívottjai – Nicolas Cage és Michel Gondry –, ám eddig azt nem árulták el, mikor lehet velük találkozni.
Nicolas Cage május 31. és június 2. között látogat Kolozsvárra. A hollywoodi sztár a június 1-jén, szombaton este 9 órakor kezdődő Ál/Arc című film főtéri vetítését megelőzően veszi át a TIFF Transilvania Trófeáját, amelyet az egyetemes filmművészethez való hozzájárulásáért adományoz a fesztivál a színésznek. A filmet John Woo rendezte, a főbb szerepeket pedig Cage és John Travolta játsza. A színésszel június 2-án is lehet találkozni, vasárnap délben a Platinia Hotelben tart közönségtalálkozót.
Michel Gondry rendező a fesztivál első napján, azaz ma nyitotta meg 13 órakor az általa tervezett Amatőr Filmek Üzemét a Lomb utcai Kreatív Iparágak Kiválósági Központjában. A francia rendező szintén tart közönségtalálkozót a TIFF alatt, rajongói június 1-jén, szombaton 12.30-kor a főtéri TIFF Loungeban faggathatják az Oscar-díjas filmes szakembert.
Gondry három filmjének vetítésén is jelen lesz: május 31- én, 18.30-kor a Diákművelődési Házban Az álom tudománya, június 1-jén, szombaton 15 órától a Győzelem moziban, a Tekerd vissza, haver!, június 1-jén 18 órától pedig a Florin Piersic moziban, az Egy makulátlan elme örök ragyogása vetítésén.
Arany medvés és vitatott meghívottak
Szintén jelen lesz a TIFF-en Nadav Lapid izraeli rendező, akinek Synonyms (Szinonimák) című filmje elnyerte idén a berlini filmfesztivál fődíját, az Arany Medvét. A filmet a rendező és a forgatókönyvíró (Haim Lapid, Nadav Lapid apja) jelenlétében mutatják be a TIFF-en.
Kolozsvárra látogat Eva és Lukas Ionesco: a romániai gyökerekkel rendelkező francia rendezőnő Vârsta de aur című önéletrajzi jellegű filmjének főszerepét fia, Lukas alakítja.
Az Olaszországban hatalmas vihart kavaró Il Sindaco, Italian Politics 4 Dummies (Olasz politika együgyűeknek) című filmet is elkísérik Kolozsvárra alkotói. A dokumentumfilmet rögzítő újságíró, Ismaele La Vardera mellett az alkotás redezői, Davide Parenti és Claudio Canepari is részt vesznek a fesztiválon.
A többszörösen díjazott rendező, forgatókönyvíró és producer Veit Helmer The Bra (A melltartó) című filmét hozza Kolozsvárra, a rendezőt a főszereplők, Irmena Chichikova és Maia Morgernstern is elkísérik. Szintén TIFF-ezik a Locarnóban háromszor díjazott Denis Côté rendező, aki nemcsak Ghost Town Anthology című, a Berlinale versenyszekciójába beválogatott filmjével lesz jelen, hanem TIFF-zsűri tagként is.
Mit ajánlanak a szervezők?
A TIFF-et beharangozó sajtótájékoztatón a seregszemle főszervezői, Mihai Chirilov művészeti vezető és Tudor Giurgiu fesztiváligazgató kiemelt néhány filmcímet a beválogatott 200 közül.
Mihai Chirilov szerint elmulaszthatatlan az idei felhozatalból Sebastian Lelio Gloria Bel című filmje, amely az Oscar-díjas rendező 2013-ban megjelent Gloria című produkciójának újrafeldolgozása. Lelio csak azért készítette el újra a filmet, hogy Julianne Moore-ral dolgozhasson.
Szintén kiemelte Rodrigo Sorogoyen El reino című politikai játszmát bemutató alkotását, amely szerinte akár Romániában is játszódhatna. Kihagyhatatlannak tartja továbbá Zhang Yimou Shadow című, lélegzetelállító harcjelenetekkel teli alkotását – a kínai rendező 2018-ban Életmű-díjat vehetett át a Velencei Filmfesztiválon.
Két kategóriában – a legjobb idegen nyelvű film és a legjobb operatőri munka – jelölték Oscar-díjra a Mű szerző nélkül című, német–olasz koprodukcióban készült Florian Henckel von Donnersmarck-rendezést.
Egyetlen filmet rendezett a nemrég elhunyt Hu Bo kínai író, első és egyben utolsó nagyjátékfilmjének bemutatóját sajnos már nem érte meg. A 234 perces, maratoni vetítésen látható An Elephant Sitting Still című produkció 2018-ban elnyerte a Berlinalén a FIPRESCI-díjat, sorolta a további filmcímeket a művészeti vezető.
Mihai Chirilov kiemelte, számos komédia van az idei programban, szerinte az olaszországi All You Need Is Crime című Massimiliano Bruno-rendezést nem szabad kihagyni. Az okostelefonos generáció tagjai is előtérbe kerülnek a TIFF-en, az ő életükre „reagál” a This Is Not Berlin című mexikói film (rendező: Hari Sama) vagy az oroszországi Acid (r.: Alexander Gorchilin).
Sokkoló filmek is lesznek idén, mondta Mihai Chirilov, ezek közül a versenyszekcióba beválogatott három alkotást, A szívek királynője, a System Crasher, valamint a Monos című filmeket emelte ki.
Tudor Giugiu fesztiváligazgató két dokumentumfilmet ajánlott a nézőknek: a Simfonia fabricii Ursus (Az Ursus gyár szimfóniája, r.: Jasmina Wójcik), amelyről többet nem árult el, valamint a rákbetegség családra gyakorolt hatásáról és a halál utáni létről szóló Hope Frozen című filmeket (r.: Pailin Wedel).
(Fotó: TIFF/Facebook/Remus Toderici)