A június 2–11. között zajló, egyre nagyobb népszerűségnek és nemzetközi érdeklődésnek örvendő fesztiválon tizenkét alkotás száll versenybe a Transilvania trófeáért, ami pedig a számokat illeti, 53 országból összesen 225 film – ebből 188 nagyjáték- és 37 rövidfilm – érkezik a rendezvényre, több mint 1200 hazai és külföldi meghívott lesz jelen, 15 helyszínen követhetők a vetítések illetve a különböző kísérőrendezvények, és 300 önkéntes segíti a csapat munkáját.
Tudor Giurgiu szerint a TIFF egyre fontosabb szerepet tölt be az európai és nemzetközi filmes porondon, idén például az előző kiadásokhoz viszonyítva, sokkal több, főleg európai filmes szakember vesz majd részt a fesztiválon.
Amint arról már beszámoltunk, az idei díszmeghívott Alain Delon, francia színész, rendező, producer lesz, aki a zárógálán veheti át a fesztivál Életműdíját. Delon részt vesz az Egy zsaru bőréért című, 1981-ben bemutatott filmjének vetítésén is. Ugyancsak a zárógálán tüntetik ki Tora Vasilescu színésznőt a TIFF Kiválóságdíjával, negyvenéves színészi karriere elismeréseként.
A Transilvania trófeáért tizenkét film száll versenybe (ezekről május 9-i lapszámunkban már olvashattak), Mihai Chirilov művészeti igazgató szerint az idei versenyprogram az egyik legradikálisabb a TIFF történetében. Hozzáfűzte: újdonságként több komédiát is beválogattak. A díjakról Elizabeth Karlsen producer, Clotilde Courau színésznő, Geoff Andrew filmkritikus és Marian Crişan rendező fog majd dönteni, míg Marcin Pienkowski, a lengyelországi T-Mobile New Horizons fesztivál művészeti igazgatója, Corina Şuteu kulturális tanácsadó, volt Művelődési miniszter, és Jonathan Romney kritikus a Román Filnnapok zsűrijében kapott helyet.
Új helyszínekkel és kategóriákkal is bővül idén a fesztivál. Tavaly szerveztek először rendezvényeket a Szamos-parton, a második szabadtéri helyszín idén még hangsúlyosabb szerepet kap majd, árulták el a szervezők. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem amfiteátruma váltja fel a Művész Mozit, amelyben felújítás miatt nem lehet vetítéseket tartani.
A volt Divatházban zajlik majd a fesztivál egyik legizgalmasabb újdonsága is, az InfiniTIFF programsorozat, amely alatt a filmalkotás új technikáinak bemutatására fektetik a hangsúlyt: a virtuális valóság termében 20 projektet mutatnak be. Az InfiniTIFF alatt vetítenek majd interaktív filmeket is, amelyekben a nézők döntik el a történetszál alakulását, vagy befolyásolják egy-egy szereplő sorsát, illetve román vloggerek (videóblog) által válogatott YouTube-tartalmakat is vetítenek.
Nemcsak a versenyprogramba került be több komédia, ennek a műfajnak külön kategóriát hoztak létre a fesztiválon. Az Alt.Rom.Com. kategóriába alternatív romantikus komédiákat válogattak be a szervezők, ezeket is vetítik majd a Szamos-parton.
Tíz évvel a kolozsvári bemutató után újra a fesztiválon találkozik egy különleges vetítés során a California dreamin’ című film (rendezője a fiatalon, balesetben elhunyt Cristian Nemescu) két főszereplője, Armand Assante és Răzvan Vasilescu. A filmet, a két színész jelenlétében a Főtéri vetítésen lehet majd megnézni, illetve újranézni.
Ezenkívül számos kísérőrendezvény, koncert, és különleges esemény lesz majd a fesztiválon, a részletes programról a www.tiff.ro weboldalon tájékozódhatnak az érdeklődők.
Magyar Nap a TIFF-en
Mint minden évben, idén is egy napot szentelnek a magyar filmeknek a fesztivál programjában, amelyre meghívták Enyedi Ildikó Arany Medve-díjas rendezőt, akinek a Testről és lélekről című alkotását vetítik, vele együtt jelen lesz Borbély Alexandra, a film egyik főszereplője is. Szintén meghívást kapott Hajdu Szabolcs rendező, aki az Ernelláék Farkaséknál című filmjével elnyerte tavaly a Karlovy Vary fesztivál fődíját.
Emellett vetítik Sopsits Árpád tavaly bemutatott A martfűi rém című pszicho-thrillerét, Gigor Attila Well című alkotását, a Bereczki Csaba rendezte Soul Exodust, az Aczél-történetek című produkciót (rendező: Varga Ágota), illetve Az állampolgárt, Vranik Roland rendezésében. A Magyar Nap programjába egyetlen rövidfilmet válogattak be: Deák Kristóf Mindenki című alkotását, amely idén Oscar-díjat nyert.
(Borítókép: A sajtótájékoztató résztvevői, balról jobbra: Mihai Chirilov művészeti igazgató, Tudor Giurgiu fesztiváligazgató, és Cristian Hordilă menedzser. Fotó: TIFF/Nicu Cherciu)