Az idei TIFF egyik új szekciója a Kell-e politikailag korrekt lenni, avagy sem? címet kapta, a kategóriába tíz, nagy port kavaró filmet válogattak be, köztük igazán sokkoló produkciókat. Mihai Chirilov szerint ilyen az Emberek, tér, idő és emberek című Kim Gidok rendezés is.
– Kim Gidok legújabb filmjét, az Emberek, tér, idő és emberek című produkciót a Berlinalén mutatták be, ám jelenleg kiközösítik a nemzetközi fesztiválokról, de a TIFF-en vetítjük. Azok, akik ismerik Kim Gidok rendezői munkásságát (A sziget, Piéta), nem mulaszthatják el a találkozást ezzel a filmmel. – mondta el a filmről a művészeti igazgató.
Az Emberek, tér, idő és emberek vetítése: május 27., vasárnap 21 óra, Diákművelődési Ház; június 3., vasárnap 20 óra, Florin Piersic (volt Köztársaság Mozi) Mozi.
– Még egy sokkokó film lehet a szekcióban a Pieles (În pielea mea/Bőrök), Eduardo Casanova spanyol rendező debütfilmje. Egy igazi Almodóvar-i rendezés. Ajánlom még a Vakáció című Isabella Eklof rendezést, amelynek egy váratlan jelenete teljesen összezavarja a nézőt.
A Vakáció vetítése: május 26., szombat 22:30 óra, Florin Piersic Mozi, május 27., vasárnap 17:30 óra, Cinema City (Iulius Mall). A Pieles vetítése: május 31., csütörtök 17:30 óra, Cinema City (Iulius Mall); június 3., vasárnap 18 óra, Diákművelődési Ház.
A Határok nélkül nevű szekcióba szintén beválogattak egy igazán sokkoló filmet: Lucien Castaing-Taylor és Verena Paravel rendezőpáros Caniba című dokumentumfilmj az emberekben megbúvó kannibál-ösztönöket térképezi fel. Mihai Chirilov elmondta: a filmet a Velencei Filmfesztiválon látta először, a vetítés alatt több alkalommal érezte, hogy el kéne hagyni a termet.
– Ez egy morális vita arról, hogy meddig mehetsz el egy film alkotása közben vagy egy különleges karakter bemutatása során. Vajon ez reklámozza ezt a témát avagy sem? Azoknak ajánlom, akik szeretik megkérdőjelezni határaikat bármilyen téren – összegezte.
A Caniba vetítése: május 25., ma 17:30-tól, Győzelem Mozi; május 28., hétfő 12:30 óra, Sapientia EMTE Tordai úti épülete.
A versenyfilmek közül három alkotást emelt ki a filmeket válogató Mihai Chirilov: a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon két díjat is nyert Adina Pintilie Touch me not (Nu mă atinge-mă/Ne érj hozzám) című filmje, Anna Kruglova orosz rendező a Scythe Hitting Stone (Izbiți de soartă/Sorssújtottak) című debüt nagyjátékfilmjét és a Paraguay-Uruguay koprodukcióban készült Örökösnők című Marcelo Martinessi rendezést.
A Touch me not bátran feltérképezi az intimitás és a hiteles emberi kapcsolatok iránti igény fogalmát. A berlini bemutatót követően óriási vihart kavart a német fővárosban.
– Az egyik meglepetésem az idén Anna Kruglov: egy olyan film, amiről nem hallottam semmit, egy ismeretlen alkotótól. Hivatalosan nevezték a TIFF-re, eddig még nem mutatták be nagy fesztiválokon, pedig én merem a rendezőnőt egy másik kiemelkedő orosz rendezőhöz, a sajnos elhunyt Alekszej Balabanovhoz hasonlítani. Nagyon kegyetlen film, amilyet csak az oroszok tudnak készíteni, és hatását csak erősíti a tény, hogy egy nő a rendező – méltatta a Sorssújtottak című alkotást Mihai Chirilov művészeti igazgató.
Az Örökösnők szerinte azért roppant izgalmas, mert még sosem mutattak be a TIFF-en ezekben az országokban készített filmet. Marcelo Martinessi ellátogat a fesztiválra, debütfilmje a berlini filmfesztivál meglepetésdíjazott alkotása volt.
A Touch me not vetítése: május 30., szerda 19:30 óra, Győzelem Mozi; június 1., péntek 18:30, Diákművelődési Ház. A Sorssújtottak vetítése: május 28., hétfő 22:30, május 30., szerda 17:30, Győzelem Mozi. Az Örökösnők vetítése: május 26., szombat 20 óra, május 30., szerda 12:30 óra, Győzelem Mozi.
A filmfesztivál alatt a Hub33-ba költöznek a prágai Shockproof Filmfesztivál szervezői, ahol bemutatják az általuk összeállított Carte Blanche Shockproof Filmfesztivál szekció filmjeit. Közülük hármat emelt ki a TIFF művészeti igazgatója.
– Ajánlom Harmony Korine Trash humpers című kultuszfilmjét. Nagyon egyedi film, amelyet VHS technológiára írtak, így megpróbáljuk mi is VHS kazettáról vetíteni. Egy film, amelyet kommentáltak, több jelenetét reprodukálják a moziteremben. Csak annyit szeretnék ehhez még hozzátenni, hogy a csehek kértek tőlünk a vetítésre négy szemetest. Aki tudja mit jelent a trash humpers, sejtheti, hogy mi fog történni... – mondta el Mihai Chirilov.
A Trash Humpers vetítése: május 31., csütörtök 18:30, Hub33.
Mihai Chirilov kiemelte: az Emlékek a Szovjetunióból szekcióba beválogatott hat alkotást is ajánlja mindenkinek.
Tudor Giurgiu is ajánlott két filmet: Monica Lazurean-Gorgan Dacii liberi című alkotását, amelynek az ősbemutatója lesz a TIFF-en, illetve a România neîmblânzită című dokumentumfilmet.