Panasszal fordult a kormánypártok vezetőihez a román-magyar szolidaritás egyesület

Panasszal fordult a kormánypártok vezetőihez a román-magyar szolidaritás egyesület
A December 15. – A román-magyar szolidaritás napja egyesület kezdeményezői panasszal fordultak a kormánypártok vezetőihez, kérve Marian Neacsu kormányfőtitkár menesztését amiatt, hogy elutasította a civil szervezet nevét - tájékoztatta az MTI-t Kincses Előd ügyvéd, alapító tag.

A Nicolae Ciuca kormányfőnek, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének, Marcel Ciolacunak, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökének és Kelemen Hunornak, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökének címzett, április 11-én keltezett beadványt elektronikus úton továbbította az alapító tagok nevében Kincses Előd ügyvéd. Ebben a kezdeményezők felvázolják az egyesület bejegyzésének több mint egyéves kálváriáját, és hivatali visszaéléssel, az egyesülési jog és a szólásszabadság megsértésével vádolják Románia kormányfőtitkárát. Azt állítják, hogy Marian Neacsu arrogánsan és lenézően viselkedett velük, ami összeférhetetlen az általa betöltött tisztséggel. Ezért menesztését kérik a kormányfőtől, és a kormánypártok állásfoglalását is kérik a kérdésben. Emlékeztetettek, hogy az egyesület létrehozását a kommunista diktatúrát megdöntő 1989-es forradalom évfordulóján, 2021. december 15-én jelentette be Tőkés László. A többi alapító tag: Gabriel Andreescu emberi jogi aktivista, Kincses Előd ügyvéd, Florian Mihalcea, a Temesvár Társaság elnöke és Szilágyi Zsolt, Tőkés László volt kabinetfőnöke. A civil szervezet bejegyzése azóta sem valósult meg, mivel már az első lépést, a név elfogadtatását elgáncsolta a kormányfőtitkárság - ismertetik a beadványban.
    Rámutatnak, hogy Marian Neacsu kormányfőtitkár túllépte hatáskörét, amikor névváltoztatásra kérte a kezdeményezőket, arra hivatkozva, hogy az általános álláspont szerint nem 1989. december 15. a román forradalom kitörésének napja. Emlékeztetnek: az alapító tagoknak azért kellett a kormányfőtitkársághoz fordulni, hogy az ellenőrizze, jogszerű-e a névben szerepló "román" kifejezés használata. A kormányszerv hosszas huzavona után januárban elutasította a kérést, és a név "december 15" elemét kifogásolta. Ezt azzal indokolta, hogy a hazai köztudatban december 16 él a forradalom kezdőnapjaként, így más dátum félreértésre adhat okot, és névváltoztatást kért.
    Az egyesület alapítói az 1989. december 15-én Temesváron, Tőkés László személye körül megvalósult román-magyar összefogásra kívánnak emlékeztetni, és a maguk valóságában kívánják láttatni az akkori történéseket, mivel véleményük szerint egyre több a félremagyarázás a történelmi eseményről.

Borítókép: Temesvár (fotó – Újvári Dorottya)