Ötszáz lépcsőfokon a felhők közé a Csalhó-hegységben

Ezerkétszáz méteres szintkülönbséget gyűrtünk le a Tóka-csúcsig

Ötszáz lépcsőfokon a felhők közé a Csalhó-hegységben
Tudtuk: messze van Kolozsvártól és nagyon sok turista által kedvelt hely a Csalhó-hegységben található Tóka-csúcs. Az oda-vissza több mint 600 kilométeres autózást viszont korántsem bántuk meg: Erdély fővárosában élőkként nagyon ritkán látogatjuk e környéket, s ráadásul egyáltalán nem mindennapi dolog lépcsőkön megtenni a csúcsra vezető út utolsó, legmeredekebb szakaszát. Az élmény újszerűsége feledtette velünk az ötórás autóutat, még a szokatlan túra utáni izomláz is üdítően hatott ránk: csupán azt bántuk, hogy annak másnapján már képtelenek voltunk kimenni egy legalább ugyanannyira szép másik hegycsúcsra – még akkor se mentünk volna, ha oda mozgólépcső segítségével lehetett volna feljutni…

Az 1904 méter magas hegycsúcson lévő, néhány évvel ezelőtt számítástechnikai és távközlési eszközök karbantartására szakemberek által felszerelt lépcsők látványára ismeretlen forrás alapján akadtuk rá a világháló szövevényes világában. A hely lenyűgöző – mormogtuk egymásnak –, egyszer majd menjünk el. Az „egyszer” az október 28-30. közötti hétvégére esett.

Kétségtelen: a Csalhó (románul Ceahlău), amelynek nagy része nemzeti park, a Keleti-Kárpátok egyik leglátványosabb, s egyben legmagasabb hegysége. Horváth Alpár a csíkszeredai Pallas-Akadémia kiadónál megjelent Erdély Hegyei sorozatának a Csalhó-hegységre vonatkozó kötete szerint a Beszterce menti hegyvidék központi helyzetű tagjaként mintegy 1300 méterrel emelkedik a környező völgyek fölé, és a vele szomszédos hegységeket is pár száz méterrel uralja.

Égbe nyúló sziklaszirtek (A szerző felvételei)

Nyugaton a Csalhó-hegységet a Péntek-nyereg (1090 m) köti össze a Hagymás-hegységgel, délen a Békás völgye választja el a Tarkő-hegységtől, keleten a Beszterce folyón kialakított Békási víztároló képez határt az Esztena-hegység felé, míg északon, a Kis-Beszterce völgyén túl a Besztercei-havasok emelkedik.

A Csalhó egy 6 km hosszan Észak–Dél irányban elnyúló, 1–2 km széles plató formájában emelkedik 1800 méter fölé. Közepe táján a Lespez (Kőlapok)-csúcs 1805 m, a Bâtca lui Ghedeon-csúcs 1845 m magas. A plató azonban délre enyhén emelkedve az Ocolașul Mare (Nagy-Aklos)-csúcsban eléri az 1907 métert, északra pedig a Toaca (Tóka) piramis alakú csúcsában az 1904 métert.

Balszerencsés lesz a szemetelő

Régi és jó szokásunkhoz híven már pénteken délután elhagytuk a kolozsvári betondzsungelt: már 16 órakor autóban vagyunk. A pénteki gépkocsiforgalom nem segít abban, hogy betartsuk az érkezésre megszabott időpontot: Tordáig szinte egy órán keresztül araszolunk. Az autópálya aztán valamennyire felgyorsítja a haladást, ám ahhoz, hogy az egyik felvett utasunkat elvigyük a kért településre, Marosvásárhely központján kell átmennünk, innen pedig Szászrégen következik. Utána északnak vesszük az irányt, majd Déda után kelet felé haladunk, elhagyjuk Hargita megye határát és még a Békási-tó előtt jobbra térünk. A szerpentines úton elhagyjuk a híres üdülőtelepet, Durăut, majd röviddel 22 óra után megérkezünk az Izvorul Muntelui elnevezésű turistaházhoz. A távolban a Békási víztározó is látszik

Bár már október vége van, nem egyedül vagyunk az épületben. Az elhelyezkedés és néhány falat után gyorsan nyugovóra térünk: szombaton 1100 méteres szintkülönbséget kell legyűrnünk, mi több, az utolsó szakaszon lépcsőfokok segítségével jutunk majd el a csúcsra.

A reggeli lustálkodás miatt negyedórás késéssel indulunk el a turistaháztól. Természetesen az őszi túrázásokat sem a sietésnek kell jellemeznie, ám tempósan kell haladnunk, hogy a csúcson elkerüljük a tömeget. Bianka korrektsége még késleltet picikét: ragaszkodik ahhoz, hogy a Neamţ Megyei Tanácsnak kifizessük a fejenként 6 lejes látogatási díjat. A jegyeket kibocsátó házikó éppen a turistaház melletti kiindulópontnál található, itt vettük szemügyre a térképeket is. Nem maradunk sokáig, s máris NT rendszámtáblájú személygépkocsik érkeznek.

Mihelyt belépünk az erdőbe hatásos feliratra bukkanunk: „Csalhó Nemzeti Park. A hulladék elhagyása balszerencsét eredményez”. Azaz: a természetben szemetelő személy peches lesz. Remélhetőleg ez picikét gondolkodóba ejti mindazokat, akik nem „vérbeli” hegymászók és csak alkalomadtán látogatnak ilyen helyekre. S amint azt később láthattuk, bőven van belőlük. Ami egyrészt örvendetes, ugyanis felhagynak a szedentáris életmóddal, kimozdulnak a „dobozból”, mozognak, friss levegőt visznek tüdejükbe. Másrészt viszont sokan nem érzik magukénak a természeti környezetet, nem védik, szemetelnek. Természetesen neveltetésük is nagymértékben közrejátszik abban, hogy nem az eme célra kialakított helyeken hagyják a szemetet, hanem szerteszét dobálják. A hulladék látványa elszomorító, dühítő; ilyenkor szoktuk mondani: a kocaturisták inkább maradtak volna otthon!

Megállok néhány másodpercre: teljes csend. Még a madarak sem énekelnek. A „csendterápiát” egy ág reccsenése szakítja meg, folytatjuk az utunkat.

Felhőtenger – mágia

Az erdőben araszolunk felfelé, utunkat a kék csík turistajelzés kalauzolja. Meredek az emelkedő, alig néhány kilométer alatt 1100 méteres szintkülönbséget kell legyűrnünk.

Az egyik pihenőnél a völgybe nézek: a dombok övezte völgyeket befedik a felhők. A fehér takaró látványa mindig vonzott, mágikus hatása van rám. Lehet, ezért is látom olyan ritkán ezt az időjárási jelenséget… Az őrző-védő felhőtenger alatt „tengődők” minden bizonnyal másképpen érzik, a borús ég miatt elégedetlenek lehetnek, ám fentről fenséges a látvány még akkor is, ha a látóhatárt fák övezik.

A Dochia turistaháznál barátságok kötődnek...

Fokozottan védett területhez érkezünk: Poliţa cu Crini. Szakemberek szerint ez a hely tudományos és botanikai természetvédelmi terület, szerencsére az emberi jelenlétnek csupán „halvány” jeleit látjuk.  A Piatra cu Apă nevű helyen még a Iesenii3 által elrejtett geoládát is megtaláltam, víznek viszont nyoma sem volt. Innen viszont csodálatosan látszottak az égbe nyúló, a Csalhó-hegységre annyira jellegzetes sziklák.

Helikopterrel sört és teát

Végre kiérünk a Dochia-menedékházhoz és panzióhoz, ahol azonnal lerohanom a bárost: adjon gyorsan teát. Szándékosan nem fogyasztottam addig folyadékot, hogy a gyönyörű csodálatos kilátással „vegyítsem” az üdítő nedűt.

Az első csésze teát a pultnál azonnal megiszom, s míg a fiatal fiú újratölti, megkérdezem: milyen módszerrel látják el a menedékházat. Megtudom: ide csak gyalogszerrel, hátizsákokban lehet szállítani a szükséges italokat és ételeket, ám az utóbbi években bevett szokás a helikopteres megoldás. Azt is elmondja, bár október vége van, minden szoba foglalt.

Olyan izmokat mozgatott meg, amelyekről nem is tudtuk, hogy léteznek...

Összesen három csésze teát fogyasztok el, majd a panorámafotó „kellékeként” nyakon csípem a menedékház bakmacskáját, Bianka már azzal fotózza le magát. Lehet viszont, valójában a panoráma a háziállat kiegészítője…

Rövid séta után elérünk a Tóka (Toaca) csúcsra vezető lépcsőkhöz: több mint 500-at kell megmásznunk. Két rövid pihenővel érek a csúcsra, gyönyörű a kilátás: felhők alattunk és felettünk. Sajnos az esztétikai élményt negatívan befolyásolják a hangoskodó turisták és a kis hangszóróból zenét bömbölgető fiatalember. Ő nem a csendért, a látványért jött ide, hanem zenét hallgatni…

Természettel, szép tájakkal feltöltődve indulunk vissza, s a Jgheabul cu hotar és a  Stânca Dochiei nevezetű helyek érintésével meredek ereszkedőn érjük el a patakot: tudjuk, közel vagyunk a völgyhöz.

Összesen kilenc és fél óra túrázás (19 km, 1200 méter pozitív és negatív szintkülönbség) után visszaérünk az Izvoru Muntelui turistaházhoz: azok az izmaink is fájnak, amelyekről nem is tudtuk, hogy léteznek…