Kolozsi Tibor szobrászművész: az arckifejezés a legőszintébb nyelv

Az elmúlt egy évben készült nagyméretű kisplasztikák – van közöttük, amelyik még a kiállítás előtti napon is csiszolásra várt – az archaikus, mitologikus tematikából merítenek ihletet, a bronzból készült portrék arckifejezésein nemcsak a test, hanem a lélek rezdülései is kivetítődnek.
A Kolozs Megyei Tanács alelnöke, Vákár István képviselte a kiállítás megnyitón az intézményt, amelynek alárendeltségében működik a gyönyörűen felújított műemléképület, és amely hasonló események, rendezvények helyszíne szokott lenni. Magyarország kolozsvári főkonzulátusa részéről Szélesné Herman Ágnes méltatta a kiállító művész alkotásait, a megnyitón Oliv Mircea műkritikus részletesen ecsetelte a munkák létrejöttét, a művész életútját, aki nemrég töltötte be hatvanadik életévét.
Kolozsi Tibor az ősi formák átfogalmazását alkalmazza művészetében. Megszokott, ismert ősi formák elevenednek meg a keze alatt, utazásai során a Nemrut-hegy görög és perzsa istenei gigantikus szobrainak, szobortorzóinak, állatszobrainak látványa, valamint a bronzkori Egyiptom szobrai hatottak rá. Portréi a történelmi-mitológiai tematikát öntik formába, tömbszerű ábrázolásai mellőzik az apró részleteket. A plasztika nyelvén, annak szellemiségében, de új, sajátos egyéni formában élteti át az őstörténet kincsestárát. A formák egyszerűsége valamint az anyag, a bronz jellege dominál munkáiban.
„Ez a kiállítás a hatvanadik évem betöltésére jött létre, és lehetőséget kínál számomra, hogy visszatekintsek művészi pályámra. Az Ősi formák című, új műveket bemutató tárlat olyan mitológiai témákat dolgoz fel, amelyek egyetemesek és időtlenek, olyan emberi érzésekre, motivációkra és örökérvényű kérdésekre utalnak, amelyek mindannyiunkban ott élnek. Mindig is az emberiség alapvető, örök értékeihez nyúltam vissza, azokhoz a kapaszkodókhoz, amelyekhez a művészek az idők során újra és újra visszatértek. Ezek az alapelvek segítenek nemcsak az alkotásban, hanem a kommunikációban is. Munkáim többsége portré, olyan műfaj, amelyben az emberi arc válik esszenciává, s az arckifejezés a legőszintébb nyelvvé. A testtel szemben az arc a leggazdagabb érzelmi és gondolati közvetítő eszköz.
A beépített díszítő motívumok, növényi, szimbolikus elemek vizuális nyelvet alkotnak, amelyen keresztül a szobor életre kel. Párbeszéd alakul ki köztem, mint alkotó, és a forma között. Ez a forma még tovább kommunikál a nézővel.
Bár dolgoztam kővel és fával is, a bronz a kedvenc anyagom. Nemes anyag, amely bőséges lehetőséget nyújt a forma kifejezésére, ellentétben a kővel, amely bizonyos határokat szab” – hangoztatta a művész, akit az emberi érzések világa foglalkoztat a leginkább. „Bízom abban, hogy ezek az alkotások elvezetnek az emberi lét időtlen elemeinek átgondolásához, mindahhoz, ami összeköt bennünket kultúrától és időtől függetlenül” – emelte ki a művész.
Magyarország kolozsvári főkonzulátusa nevében a megnyitón Szélesné Herman Ágnes konzul köszöntötte „az egybegyűlteket ezen a különleges eseményen, amely nemcsak a művészet ünnepe, de maga a helyszín is az. A válaszúti Bánffy-kastély méltó és emelkedett teret ad egy olyan kiállításnak, amely egyszerre idézi fel a múlt időtlenségét és a jelen érzékeny reflexióit. Kolozsi Tibor szobrászművész munkássága különleges helyet foglal el a kortárs magyar képzőművészet térképén. Bronz kisplasztikái egyszerre archaikusak és modern látásmódúak. A bronz, amely egykor harcosokat, isteneket és hősöket örökített meg, Kolozsi Tibor keze alatt finom emberi gesztusokat, gondolatokat és érzéseket hordoz. Mindez különös súlyt kap itt, a történelmi Erdély szívében, ahol a kultúra, a hagyomány és a művészet mindig is szervesen összefonódott. A Bánffy-kastély falai láttak már sok mindent – ma pedig kortárs művészetet fogadnak be, amely méltósággal, de új látásmóddal lép be ebbe a térbe” – zárta beszédét a konzul.
Menjünk, nézzük meg szobrászművészünk, a Barabás Miklós Céh elnökének kiállítását, fedezzük fel mi magunk, mit mesél a forma, mit mond az anyag, mit érezhetünk mi, a szemlélők. Esztétikai élménnyel, érzésekkel és emlékekkel is gazdagodhatunk. A kiállítás július végéig tekinthető meg, előzetes bejelentkezés alapján.