Kolozs megyében 26 kórház veszi át az orvosságokat
Több Kolozs megyei intézmény képviselője írta alá csütörtökön azt az egyezményt, miszerint folyamatos tájékoztató kampányt szerveznek a lakosságnak a lejárt szavatosságú gyógyszerek begyűjtésének fontosságáról, illetve azokról a kórházakról, amelyek átveszik ezeket.
– Az elmúlt években már többször felmerült a lejárt szavatosságú és a felhasználatlan gyógyszerek begyűjtésének fontossága, és a lakosság e célú tájékoztatása. Ezért más megyei intézményekkel karöltve úgy döntöttünk, folyamatos tájékoztatási kampányt indítunk. Mindenkinek tudnia kell, hogy ezeket a gyógyszereket nem szabad a szemétbe vagy például a vízbe dobni, mert rossz hatása lesz a környezetre. Az ilyen gyógyszerek összegyűjtését már törvény szabályozza 2023-tól – kezdte a lejárt vagy felhasználatlan gyógyszerek begyűjtésének fontosságát célzó tájékoztató kampány miatt szervezett sajtótájékoztatót Irina Munteanu, Kolozs megye prefektusa.
Munteanu azt is elmondta: a tájékoztató kampány során kifejezett figyelmet fordítanak a vidéken élő lakosokra, hiszen ők sokkal nehezebb helyzetben vannak, mint a városiak. Nehezebben jut el hozzájuk az információ, és nem mindig működik kórház a vidéki települések közelében. Újságírói kérdésre a jelenlevő intézményvezetők szomorúan ismerték el, hogy vidéken nehezen megvalósítható lesz a lejárt szavatosságú vagy felhasználatlan gyógyszerek begyűjtése, mert csak a kórházak vehetik át azokat. Így a széki lakosoknak Szamosújvárra kell utazniuk, hogy beadják gyógyszereiket az ottani városi kórházba.
– A gyógyszerészek nem nézhetik karba tett kézzel a lejárt vagy felhasználatlan gyógyszerek összegyűjtésének problematikáját. Ezért minden Kolozs megyei gyógyszertárba QR-kódos plakátot függesztünk ki, amelyet leolvasva bárki tájékozódhat a gyógyszer-begyűjtés lehetőségeiről. Ezen kívül egy másik plakáton fel fogják tüntetni azoknak a Kolozs megyei kórházaknak az elérhetőségét, ahol átveszik ezeket a gyógyszereket – tudtuk meg dr. Elena Dinte gyógyszerésztől, a Kolozs Megyei Gyógyszerészkamara elnökétől.
A Kolozs Megyei Egészségbiztosító Pénztár igazgatója, Luminita Chirilă elmondta: október 1-jétől 26 Kolozs megyei – állami és magán – kórházzal kötöttek szerződést a lejárt szavatosságú vagy felhasználatlan gyógyszerek begyűjtését célozva. A kórházak kijelölik az ilyen gyógyszerek tárolásához szükséges helyiséget, megállapítják a gyógyszerbegyűjtés órarendjét, felelőst neveznek ki, aki majd tájékoztatja az egészségbiztosítót a begyűlt gyógyszerek mennyiségéről. Szintén a kórházak feladata, hogy szakcéggel kössenek szerződést, amely majd elszállítja és megsemmisíti a begyűjtött gyógyszereket. A kórházak pénzt is kapnak a begyűjtött gyógyszerek kilogrammjáért, ám ez az összeg nem derült ki a sajtótájékoztatón.
A Szabadság kérdésére Luminita Chirilă elmondta: most zajlik azon egészségügyi intézmények beazonosítása, amelyek eddig nem kötöttek szerződést az egészségügyi biztosítóval, mivel ezek is kötelesek lesznek gyógyszer-begyűjtő helyet kialakítani. Megtudtuk: országos szinten premierszámba megy az ilyen egyezmény megkötése, így Kolozs megye az első ezen a téren is.
Mihai Moisescu, a Kolozs Megyei Közegészségügyi Intézet igazgatója arra figyelmeztetett: még arra is volt példa, hogy a lakosok által eldobott gyógyszereket lelketlen emberek eladták gyanútlan személyeknek. Ezért is tartja fontosnak a lakosok felvilágosítását a gyógyszerek begyűjtésével kapcsolatosan.
Vákár István, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke méltatta a gyógyszerészek áldozatos munkáját, akik a háziorvosok mellett közvetlen kapcsolatba lépnek a páciensekkel, tanácsaikkal sokszor segítik a betegeket, most pedig a tájékoztatási kampányt is szívügyüknek fogják tekinteni.