Ördögtérgye a népi kultúra és a fiatalok szolgálatában

Kettős évfordulót ünnepelt a néptáncos közösség Kolozsváron: idén negyed évszázada alakult meg az Ördögtérgye néptáncegyüttes, illetve idén húsz éves a Népzene- és Néptánctalálkozó, amelynek a Diákművelődési Ház adott otthont. November 21-23. között, a születésnapok okán, a szervezők számos új, változatos programmal várták az érdeklődőket. Mi az esemény utolsó napján, szombaton néztük meg, hogyan is kell ünnepelni néptáncos módra.

Örökre ördögtérgyés

Miután az Ördögtérgye néptáncegyüttes idén ünnepli 25. szülinapját, az egyesület úgy döntött, itt az ideje papírra vetni a csoport történetét, emlékeit, működését. Ennek nyomán jött létre a 25 Éves az Ördögtérgye című emlékkötet, amelyet az együttes egyik vezetője, Miklós Márta szerkesztett. A táncháztalálkozó utolsó napján került sor a kötet bemutatására. A szerkesztő elmondta: ez az első nagyszabású könyv, amely a tánccsoport és az egyesület munkáját foglalja össze.

A kötet elején az együttes történetét ismerhetjük meg röviden, s mivel az Ördögtérgye logója a körforgást szimbolizálja, Miklós Márta is hasonló motívum mentén építette fel a történeti áttekintést. Elmondása szerint a virág életéhez hasonlította az egyesületet, így született meg a négy egység: sarjadzás, virágzás, hervadás, új hajtások. A sarjadzás a megalakulás, összeszokás és az első fellépések időszaka, amely 1999-től 2002-ig tart. A virágzás a 2003 márciusától 2020 januárjáig tartó periódust fedi le: az egyesület első, egész estés műsorától egészen a Covid-19 járvány okozta lezárásokig, ezután és emiatt következett be a hervadás. A kijárási korlátozások és a távolságtartás megakadályozta az egyesületet, hogy állandó székhelyén, a Diákművelődési Házban találkozzon és próbáljon, az online térre szorult a kapcsolattartás a tagok között. Ez azonban véget ért, és elkezdődött az új hajtások korszaka 2022. Tavaszán, és ez máig is tart. Az Ördögtérgye az utánpótlás-nevelést is kifejezetten fontosnak tartja, ez a kezdeményezés 2001 októberében indult, először csak időszakos táncoktatásként, aztán, a nagy sikerre tekintettel, állandó része maradt a csoportnak, ezért kapott külön fejezetet a kötetben.

A hagyományos népi divatbemutató idén sem maradt el

Az ünnepi emlékkönyvben olvashatunk nagy és sikeres műsorokról, az együttes és az egyesület által szervezett eseményekről, Miklós Márta szerint azonban a legszebb része mégis a Milyen is ördögtérgyésnek lenni? című fejezet, amelyben egykori és jelenlegi tagok egyaránt írnak arról, hogy mit jelent, jelentett számukra ehhez a közösséghez tartozni. „Az Ördögtérgye velünk aludt. Vele keltünk, vele feküdtünk”. „A jelenlétünk garantálta a fergeteges hangulatot és a magas szakmai színvonalat is”. „A csapat nem csak attól volt csapat, hogy a próbákon találkoztunk, hanem mindenhol”. „Ha az ember valaha ördögtérgyés volt, az egy örök érvényű dolog”.

Ahol a modern divat a népi motívumokkal találkozik

A Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó hagyományos pillanata a népi divatbemutató, ez idén sem maradt el. Ez alkalommal öt alkotó munkáit tekinthették meg az érdeklődők a bemutatón. Először Cserey-Both Zsuzsa nemezelt mellényeit, lájbijait öltötték magukra a modellek. Az alkotó szerint szerencsés, hogy pont a nemezelésbe szeretett bele, hiszen ez egyszerre több érzékszervre is hat. Varga Enikő, aki a gyermeknevelési szabadság alatt kezdett komolyabban foglalkozni a varrással, táncházas szoknyákat, kötényeket és egyszerűbb viseleteket hozott, a kifordítható, mindkét oldalán viselhető szoknya sem maradt ki a sorból. A Nolin kiegészítők alkotói, Târzioru Karolina és Fazakas Noémi Kolozsváron ismerkedtek meg és a néptánc szeretete mellett az alkotás is összeköti őket: égethető gyurmából készítenek ékszereket és egyéb kiegészítőket, amelyek a népi motívumok mellett modern, minimalista jegyeket is hordoznak. A népi divatbemutatót Székely Melinda alkotásai zárták, aki édesanyjával működtet varróműhelyt 2005 óta. Kollekciójának ihletője a széki népviselet, ezt azonban a modern szabású ruhák kiegészítéseként, díszítésként használta.

Válaszúti táncokat tanítottak az érdeklődőknek 

Ünneplés táncházas módra

Szombat este gálaműsorral ért véget a 20. Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó. Miklós Sándor, az Ördögtérgye együttes vezetője és egyesületi elnöke, valamint Flavius Milășan, a Diákművelődési Ház igazgatója köszöntötték a gálaműsor közönségét. Felhívták a figyelmet a népi kultúra fontosságára, annak népszerűsítésére és a fiatalok szerepére ebben a folyamatban. Milășan az együttes születésnapja alkalmából átadott egy plakettet Miklós Sándornak, kifejezve a művelődési ház háláját azért, hogy az Ördögtérgye évtizedek óta a kultúra és a fiatalok szolgálatában áll.

A köszöntők után, szavak helyett a tánc beszélt. A műsor első felében meghívott néptáncegyüttesek (Délikert Möndörgő, Cuháré, Kaláka, Mérai Cifra, Sapientia Táncművészeti Kar, Szarkaláb, Szeret, Zurboló) és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem népzene szakos hallgatói léptek fel, ízelítőt adva magyarországi és romániai népi zenékből, táncokból. A marossárpataki táncoktól, a nyírségieken keresztül, a kalotaszegin át a kibédi zenéig, sok más régió népi kultúrájából is ízelítőt kapott a közönség. Nehéznek bizonyult ülve élvezni a műsort, a nézőtéren többen lábbal vagy kézzel követték a színpadon látottakat, néhányan fejmozgás kíséretében dudorászták az ismert és kevésbé ismert népi rigmusokat. 

Rövid szünet után, a gálaműsor második felében az Ördögtérgye Néptáncegyüttes Körforgásban című, jubileumi előadására került sor. A produkció a romániai folklór több szegletét is lefedte, magyar és román nyelvű nóták egyaránt felcsendültek. Az együttes tagjai számtalanszor viseletet váltottak, az előadás szerkezete a körforgásra épült, a különböző táncok is eszerint követték egymást. A műsor végén régi és új, alapító és friss ördögtérgyések együtt mulattak és táncoltak, igazi táncház hangulat kerekedett a színpadon. Az együttes születésnapját és jubileumi műsorát a közönség tapsovációval köszöntötte.