Kerekes Adelhaida: pontos módszertani utasításokra van szükség
– Az oktatási miniszter elképzelése az, hogy az 1–7 és 9–11. osztályosokat hamarosan online teszteljék. Azonban az ehhez szükséges módszertan még nem érkezett meg a megyei tanfelügyelőségre. Ezért azt gondolom: a felmérést úgy bonyolítják majd, hogy a diákokat egy laptop vagy táblagép elé ültetik az ugyanazon osztályba járó diáktársaikkal együtt, akik szintén azt a tesztet oldják meg. Úgy tudom, hasonló tesztelés Nyugat-Európában is zajlik jó eredménnyel. A teszteken elért jegyeket most nem fogják beírni a naplóba. Az online szabványtesztelés célja az, hogy ugyanazért a teljesítményért ugyanazt a jegyet kapják az iskolások, függetlenül attól, hogy városi vagy vidéki iskolába járnak. Ugyanakkor minden tanulónak tisztában kell lennie, mit kell tudnia ahhoz, hogy egyik vagy másik osztályzatot elérje – nyilatkozta a Szabadságnak Kerekes Adelhaida Kolozs megyei főtanfelügyelő-helyettes.
A szakembertől megtudtuk: a minisztériumi utasítás alapján a megyei tanfelügyelőség választotta ki a kísérletben részt vevő iskolákat. Kolozs megyében nincs magyar nyelvű tanintézet a kísérletben részt vevő intézmények között. Minden megyéből kötelező módon részt vesz egy-egy tanítóképző, egy megyei jogú város legnagyobb gyereklétszámmal rendelkező általános iskolája, egy kisebb város legnagyobb gyereklétszámmal rendelkező líceuma, a vidéki tanintézetek közül pedig a legnagyobb létszámú általános iskola és líceum stb. Így esett a választás a kolozsvári Gh. Lazăr Tanítóképzőre és a I. Agârbiceanu Általános Iskolára, a tordai Teodor Murăşanu Általános Iskolára, az aranyosgyéresi Pavel Dan Elméleti Líceumra, a szászfenesi Gh. Şincai Általános Iskolára, a gyalui Gelu Voievod Elméleti Líceumra és a Pecsétszegi Általános Iskolára.
Amennyiben az online felmérést az ország minden iskolájára kiterjesztik, Kerekes Adelhaida jónak tartaná, ha az azon megszerzett jeggyel a gyerek „elérne” valamit.
Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter szerint az elemisták tesztelése harminc, míg a nagyobb gyerekek tesztelése hatvan percig tartana. A tesztek arra is jók lesznek, hogy a gyerekeket hozzászoktassák a PISA-tesztekhez, amelyen a romániai iskolások mindig gyengén teljesítenek. A tanulókat román nyelvből és matematikából, míg a líceumba járó gyerekeket történelemből is tesztelnék. Ugyanakkor a miniszter azt is bejelentette: a nyolcadikosok szakaszzáró vizsgájának és az érettséginek a tételei tökéletesen illeszkednek ahhoz a helyzethez, amelyet a világjárvány okozott.
Ami a tanügyminiszter azon kijelentését illeti, hogy a jövő tanévben csak egyetlen tanulmányi átlag legyen minden tantárgyból, Kerekes Adelhaida kifejtette: az elgondolás előnye az, hogy a pedagógusnak hosszabb idő áll a rendelkezésére az osztályozásra, illetve a gyereknek is, hogy jobb osztályzatot érjen el. Viszont erre vonatkozólag sincs semmilyen konkrét minisztériumi rendelet, tehát egyelőre senki sem állíthatja azt, hogy a következő tanévtől ez az ötlet életbe is lép.
A romániai pedagógusok az elmúlt napokban névre szóló írásos felszólítást kaptak az adóügyi igazgatóság területileg illetékes kirendeltségétől, amiben felszólítják őket a magánórából szerzett jövedelem bevallására, majd megadóztatására. A nyilatkozatokat – az egyéni vállalkozókhoz (PFA-hoz) hasonlatosan – május 25-ig kell benyújtani. Ugyanakkor azoknak a pedagógusoknak is be kell nyújtani május 25-ig a becsült jövedelemre való nyilatkozatot, akik tavaly még nem, de idén már tartottak vagy szándékoznak tartani magánórát. Az adóügyi értesítő nem tartalmaz semmilyen utasítást arra nézve, hogy mit kell tenniük azoknak a pedagógusoknak, akik nem tartottak és nem is szándékoznak magánórát tartani.