A 2010-ben, 2015-ben és 2016-ban a világ legjobb női kézilabdázójának választott Cristina Neagu súlyos térdsérülés, térdszalagszakadás miatt csak a lelátóról figyelhette a találkozót. A találkozót Horváth Péter és Marton Balázs személyében magyar bírók vezették.
A mezőny legjobbja Anna Vjahirjeva volt, aki 17 lövésből 13 gólt dobott, a foghatatlan, mindössze 168 centiméter magas kézilabdás lányt választották a találkozó MVP-jének.
Az olimpiai címvédő és négyszeres világbajnok orosz válogatott mindössze második alkalommal jutott Európa-bajnoki döntőbe, ellenfele, a francia gárda pedig újonc.
A döntő két résztvevője az Európa-bajnokság nyitómeccsén, illetve a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpia döntőjében is találkozott egymással, mindkétszer az oroszok nyertek (a nyitómeccsen 26–23-ra).
A holland női válogatott nyerte az Eb bronzérmét, miután a vasárnap délutáni helyosztón négy góllal legyőzte Románia csapatát Párizsban.
Jobban kezdett, és a 12. perc után egy 4–0-s sorozattal ellépett a holland csapat. Ambros Martín együttese igyekezett tartani a lépést ellenfelével, de a védekezésük nem volt megfelelő, így a szünetben már hétgólos hátrányban voltak.
A szünet után Helle Thomsen holland szövetségi kapitány számos cserejátékosának lehetőséget adott, ekkor egy 5–0-s szériával felzárkózott Románia, de az egyenlítésre nem volt esélye.
A Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO KC holland irányítója, Cornelia Nycke Groot mind az öt lövését gólra váltotta. Honfitársa, Estavana Polman lett a mezőny legeredményesebb játékosa hét találattal.
A Siófok KC román kézilabdázói közül a kapus Denisa Dedu 23 lövésből tizet védett.
Eredmények:
Az 5. helyért: • Norvégia–Svédország 38–29 (22–14).Elődöntő: • Oroszország–Románia 28–22 (16–15) – a román válogatott: Iulia Dumanska (6 kivédett lövés), Denisa Dedu (3 védés) – Aneta Udriştioiu, Laura Chiper 2, Geiger Melinda Annamária, Cristina Laslo 2, Anca Polocoşer, Ana-Maria Drăguţ 4, Eliza Iulia Buceschi 3, Crina Pintea 3, Constantina-Daniela Raţiu, Raluca Băcăoanu, Bianca-Maria Bazaliu 1, Gabriela Perianu 3, Valentina Neli Ardean Elisei 1, Elena-Cristina Florică 2; szövetségi kapitány: Ambros Martín (Spanyolország) • Franciaország–Hollandia 27–21 (12–11).
A 3. helyért: Hollandia–Románia 24–20 (15–8) – a román válogatott: Dumanska (3 kivédett lövés), Dedu (10 védés) – Udriştioiu, Chiper 3, Geiger 2, Laslo 2, Drăguţ, Buceschi 2, Pintea 1, Băcăoanu, Bazaliu, Perianu 2, Ardean Elisei 6, Florică, Maria-Mădălina Zamfirescu 2; szövetségi kapitány: Ambros Martín.
Háfra és Pintea az álomcsapatban
Kihirdették a franciaországi női kézilabda Európa-bajnokság álomcsapatát, amelybe Háfra Noémi és Crina Pintea is bekerült.
A Ferencváros junior-világbajnok balátlövője, Háfra Noémi átlagosan a mérkőzések felét töltötte a pályán, és 57 lövésből 27 gólt dobott, ezzel a magyar csapat házi gólkirálya lett. Háfra a német Emily Bölk, a montenegrói Djurdjina Jaukovics, a dán Anne Mette Hansen és a francia Orlane Kanor előtt végzett az első helyen posztján.
Az álomcsapat érdekessége, hogy hárman is a magyar bajnokságban szerepelnek: a ferencvárosi Háfra mellett a döntőt megelőzően a kapusok rangsorában második helyen álló (hét mérkőzésen 144 lövésből 52-t hárító – 36 százalék) francia Amandine Leynaud, illetve az irányító Stine Oftedal is a győriek játékosa.
De ott folytatja a hírek szerint a román beálló Crina Pintea is, aki nem csupán a góllövőlistán, de a blokkolt lövések tekintetében a mezőny élcsoportjába tartozik.
A torna legértékesebb játékosának az orosz Anna Vjahirevát választották meg.
Háfra klubtársa, Schatzl Nadine a balszélsők között volt jelölt, de ő nem került be az álomcsapatba.
Az európai szövetség szavazásán csütörtöktől szombatig posztonként öt jelöltre lehetett voksolni a torna okostelefonos alkalmazása segítségével. A voksolás eredményénél 40 százalékos súllyal vették figyelembe a szurkolók szavazatait, és 60 százalékkal a szakértők véleményét.
Az Eb álomcsapata:
Kapus: Amandine Leynaud (Franciaország)Jobbszélső: Carmen Martín (Spanyolország)Jobbátlövő: Alicia Stolle (Németország)Irányító: Stine Oftedal (Norvégia)Beálló: CRINA PINTEA (ROMÁNIA)Balátlövő: HÁFRA NOÉMI (MAGYARORSZÁG)Balszélső: Majda Mehmedovics (Montenegró)A legjobb védő: Kelly Dulfer (Hollandia)A torna legértékesebb játékosa (MVP): Anna Vjahireva (Oroszország).A torna gólkirálynői címére Eliza Iulia Buceschi is pályázott, de nem érte be az élen végzett szerb Katarina Slezakot (50 találat); Buceschi 45, Neagu 44 góllal lett második, illetve harmadik a listán.
Súlyosnak bizonyult Cristina Neagu térdsérülése
Súlyosnak bizonyult Cristina Neagu térdsérülése, így a román női kézilabda-válogatott és a Bukaresti MSC balátlövője számára véget ért a szezon.
Neagu térde szerdán a Magyarország elleni mérkőzés 52. percében sérült meg a franciaországi Európa-bajnokság középdöntőjében. Mentőautóval azonnal kórházba szállították, és a ChampSport International sportügynökség csütörtöki tájékoztatása szerint keresztszalag-szakadást diagnosztizáltak nála.
Neagu pénteken a válogatott Oroszország elleni elődöntője és vasárnapi helyosztója mellett a Bajnokok Ligája teljes tavaszi idényéről lemarad. A Bukaresti MSC a Ferencvárossal és a címvédő Győri Audi ETO KC-vel is azonos csoportban szerepel a középdöntőben.
A román válogatott eddigi hat Európa-bajnoki mérkőzésén Neagu töltötte a legtöbb időt a pályán – meccsenként átlagosan csaknem 56 percet –, és 82 lövésből 44 gólt szerzett, ezzel jelenleg a góllövőlista második helyén áll. Súlyos sérülése ellenére a csapatkapitány úgy döntött, nem utazik haza, a torna végéig hazája válogatottjával marad Párizsban.
A sérüléssel végződő mozdulat előtt a védekező Planéta Szimonetta lökte meg Neagut. A magyar játékos csütörtökön a közösségi oldalán kért elnézést ellenfelétől.
„Nagyon sajnálom a szerencsétlen esetet. A pályán ellenfelek vagyunk, de azon kívül sorstársak, senki nem akar rosszat a másiknak. Együtt érzek veled, és kívánom, hogy mihamarabb térj vissza! Remélem, hamarosan újra találkozunk a pályán” – üzente Planéta a román játékosnak.
A zsűri a videobírós visszajátszás után úgy döntött, hogy nem bünteti a magyar jobbátlövőt, mert szabálytalansága nem volt súlyos és nem volt szándékos.
Női vb-selejtező: az osztrákokkal mérkőznek a magyarok
A magyar női kézilabda-válogatott Ausztria csapatával találkozik a jövő decemberi, kumamotói világbajnokság selejtezőjében, amelynek sorsolását szombaton rendezték Párizsban.
A két együttes eddig 56 alkalommal játszott egymással, a mérleg magyar szempontból 43 győzelem, két döntetlen és 11 vereség. A magyarok a 2015-ös dániai vb selejtezőjében is az osztrákokat búcsúztatták, miután Stockerauban 13, Győrben pedig 15 góllal győztek.
A párharcok első mérkőzéseit május 31. és június 2. között, a visszavágókat pedig június 4. és 6. között játsszák. A magyarokat az első kalapból sorsolták, így biztosan idegenben kezdenek, és a visszavágót játsszák majd hazai közönség előtt.
A kilenc európai párharc győztesei részt vehetnek a 2019. november 29. és december 15. között esedékes 24 csapatos világbajnokságon, amelynek biztos résztvevője a címvédő francia válogatott, valamint az Európa-bajnokságon a legjobb négy közé – a franciák mellett – bejutó orosz, holland és román nemzeti együttes.
A világbajnokság győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, a 2–7. helyezettek pedig selejtezőt játszhatnak.