Nicușor Dantól kértek segítséget a szakszervezetek a megszorító intézkedések ügyében

Újabb spontán munkabeszüntetésekkel, a hivatalok bejáratánál rendezett bejelentetlen tüntetésekkel tiltakoztak kedden a közalkalmazottak több állami intézménynél az ellen, hogy a kormány sürgősségi rendelettel 300 lejre korlátozta az úgynevezett veszélyességi pótlék havi összegét. Az országos szakszervezeti szövetségek - Alfa Kartell, CNSLR-Frăția, BNS, CSDR és Meridian - kedden az államfőhöz fordultak segítségért a szakszervezetek és a kormány közötti konfliktus rendezéséhez.

A szakszervezetek vezetői egy közös levélben arra kérték Nicușor Dant, hogy szervezzen egy találkozót a felek között, és közvetítsen a tárgyalásokon. Szerintük a konfliktust az okozza, a miniszterelnök elutasítja párbeszédet a szakszervezeti szövetségek képviselőivel a kormány megszorító intézkedéseiről. A levél aláírói nagyszabású tiltakozásokat és általános sztrájkot helyeztek kilátásba, ha az államfő nem tesz eleget a kérésüknek.

A szakszervezeti szövetségek hétfőn rendkívüli találkozót kértek Ilie Bolojan miniszterelnöktől a megszorító intézkedések ügyében. Miután a kormányfő elutasította a tárgyalásokat, a szakszervezeti vezetők jelezték, hogy az államfőhöz fordulnak segítségért.

A bérek és nyugdíjak kifizetésének leállítását a pénzügyisek 

A pénzügyminisztérium alkalmazottai a tárcavezető Alexandru Nazare irodája előtt, a folyosón adtak hangot nemtetszésüknek, amiért az egészségtelen munkakörülményekért járó, az alapbér 15 százalékát (akár 1500 lejt) kitevő pótléknak csak a töredékét fogják ezentúl kézhez kapni. A bukaresti főpolgármesteri hivatal alkalmazottai közül sokan a városháza lépcsőin, "Fizessen, aki hibázott!", "Korrekt reformot akarunk!" feliratú papírlapokat a magasba emelve tüntettek az intézkedés ellen.

A bukaresti ítélőtábla jegyzői is az instancia lépcsőin felsorakozva tiltakoztak a sürgősségi kormányrendelet ellen, azt hangoztatva, hogy nem kiváltságokat követelnek, hanem a törvény által előírt juttatásaik korrekt folyósítását.

Spontán tüntetésekre gyűltek össze a News.ro hírportál szerint kedden a vízügyi hatóság, az állami nyugdíjpénztár és az adóhivatal több megyei kirendeltségének dolgozói is.

Vasile Marica, az állami hivatalokban dolgozók érdekeit képviselő Sed Lex szakszervezet elnöke a bérek és nyugdíjak kifizetésének leállítását helyezte kilátásba, ha a kormány nem vonja vissza a veszélyességi pótlék korlátozásáról szóló rendeletét.

"Romániában le fog állni az élet, nem lesz pénz nyugdíjakra, nem fognak felszállni a repülők, nem lesz pénz a bérek kifizetésére. Napról napra több ember tiltakozik: tegnap mintegy ötezer, ma már nyolcezer ember vonult az utcára országszerte. Hamarosan elérjük a 20 ezret, az emberek nem fognak bejárni dolgozni. Pont aznap fogunk hiányozni, amikor a fizetéseket és a nyugdíjakat kell kiutalni: bezárjuk a hivatalt és hazamegyünk!" - idézte a szakszervezeti vezetőt a hírportál.

A Vrancea megyei vízügyi hatóság alkalmazottai kiragasztották a bejárati ajtóra a béreik listáját, hogy a járókelők is meggyőződhessenek róla, nem ők azok a közalkalmazottak, akik a médiában emlegetett "pofátlan állami fizetéseket" viszik haza.

A szintén sztrájk küszöbén álló statisztikai hivatal adatai alapján a Profit.ro hírportál kedden azt írta: Romániában az állami szektorban az átlagbérek már tíz éve meghaladják a reálgazdaságban fizetett bérek átlagát, de a 2018-2020-as időszakban feljegyzett 30 százalékhoz képest a különbség mostanra 6,7 százalékra csökkent.

Idén áprilisban a magánszférában 5572 lej volt a nettó átlagbér, míg az állami szektorban a nettó bérek átlaga 5948 lej volt, de ennek kiszámításánál nem vették figyelembe a katonák, a rendőrök és a titkosszolgálati ügynökök bérét, a védelmi tárca és a belügy ugyanis nem közli ezeket az adatokat a statisztikai hivatallal - írta Profit.ro

A kormány a GDP 9 százalékát meghaladó költségvetési hiány lefaragása érdekében hozott első intézkedései között július elsejétől korlátozta a veszélyességi pótlékot. Az intézkedéstől 1 milliárd 345 millió lej megtakarítást remélnek.