Takaros faluképre törekszik az önkormányzat
Július elején megérkeztek az előnyös áron vásárolt kukák, azóta a helyi tanácsosok által összeírt jegyzékek alapján már elkezdték őket hivatalosan használatba adni azoknak, akik eddig nem rendelkeztek hasonlóval. Az 520 darab 240 literes és 50 darab 120 literes szemeteskuka Gál-Jankó Szabolcs községgazda szerint elegendő lesz ahhoz, hogy a község minden háztartása (több mint 1300) rendelkezzen ilyen kukával, a szükségleteket viszont nem biztos, hogy fedezi, ugyanis a nagyobb lélekszámú háztartásokban egyetlen kuka nem elég a kéthetenkénti elszállítás közötti időszakban összegyűlt szemét tárolásához. Az önkormányzatnál tudják, úgy lenne a legjobb, ha minden háztartás kaphatna legalább egy „önkormányzati ingyenkukát”, ezért számítanak esetleg elégedetlenkedőkre is, akik korábban saját befektetésből ahogy tudták, megvásárolták a kukákat, ám most ennyire nyílt lehetőség, és előnyt élvezett a faluközösség közös érdeke, éspedig az, hogy mindenki megfelelően tárolhassa a háztartási hulladékot.
Váralmás kilenc településén minden második csütörtökön szállítják el a szemetet. A községben szelektíven gyűjtik a hulladékot, a szolgáltató ugyanazon a napon viszi el a lakosságnak kiosztott sárga műanyag zacskókban gyűjtött újrahasznosítható hulladékot (műanyagot, papírt, üveget és fémet).
Gál-Máté István polgármester irányítja a kirakodást Forrás: FACEBOOK
A váralmási önkormányzat márciusi tanácsi határozatában szabályozta a komposztálást, a kerttakarításból felgyülemlő zöld hulladék (ágak, fű stb.) tárolását, amelyeknek égetése tilos. A mezőgazdasági és állati melléktermékeket komposztáltatják, aki még nem rendelkezik komposztládával, a polgármesteri hivatalnál díjmentesen igényelhet. A zöld hulladékot illetően az önkormányzatnak szándékában áll minden településen egy meghatározott tárolópontot kijelölni. A márciusi tanácsi határozat értelmében minden tulajdonos köteles a tulajdonában levő ingatlan területét tisztán tartani, a kerítést, kaput, a ház homlokzatát karbantartani, az ingatlan előtt sáncot takarítani, füvet nyírni, fákat metszeni, télen havat takarítani. Közterületen tilos gyomirtót használni, közutakat rongálni, bármilyen anyagokat, mezőgazdasági gépeket közterületen tárolni, parkolni. Utóbbiak esetében az elfoglalt terület négyzetméterére napi 1 lej illetéket szabhatnak ki, a jogszabályok megszegését egyébként 100–1000 lej pénzbírsággal büntethetik. Többször előfordult már, hogy a szabálytalankodókat figyelmeztették, pénzbírságot viszont egyelőre nem róttak ki, az önkormányzat célja ugyanis a gondozott települések megteremtése és az erre irányuló lakossági igény kialakítása, nem feltétlenül a megtorlás. „Mindenki megérdemel egy esélyt, második figyelmeztetés viszont nincs” – fogalmaz a községgazda.
Németországi látogatása során Gál-Máté István polgármester több polgármesterrel, a megyei tanácselnökkel, valamint az üzleti szféra képviselőivel is találkozott és tárgyalt Váralmás község gazdasági helyzetének fejlesztése érdekében.