Politikai csörte az USR-s tanácsosok és az alpolgármester között
A polgármester javaslatára szokatlanul korán, 9 óra 30 perckor ült össze a kolozsvári városi tanács pénteken: az önkormányzati képviselők közel negyven napirendi pontot vitattak meg, amelyek túlnyomó többségét Emil Boc polgármester és Oláh Emese alpolgármester kezdeményezte.
Napirend előtti felszólalásában a városvezető a nagyobb infrastrukturális projektek állapotáról tájékoztatta az önkormányzati képviselőket. Emil Boc elmondta: a városháza hatáskörébe tartozó Közterület-fenntartó Vállalat (RADP) munkásai hozzálátnak a Borháncsi út és a Györgyfalvi/Constantin Brâncuşi út közötti 380 méter hosszú bekötőút megépítéséhez. – Ez jelentős, ugyanis hozzájárul a metropoliszövezeti terelőút megvalósításához. A projekt értéke 2,3 millió lej. Ha minden jól megy, akkor az átadásra december 31-ig sor kerül, de lehet, már Mikuláskor közlekedhetünk az aszfaltozott bekötőúton – mondta Emil Boc.
A városvezető bejelentette: szintén a metropoliszövezeti terelőút tervének részeként négysávosról hatsávosra bővítik a Kolozsvár és a Szászfenes közötti országutat. Szóba került a Széchenyi tér átfogó felújítása is, amely kapcsán az USR-s városi tanácsosok felvetették az illegálisan felépített Cristian szálloda problémáját. Boc kijelentette: az önkormányzat tehetetlen az ügyben, valamennyi jogi utat végigjárta. Mint ismeretes, Gheorghe Funar polgármester idején a helyhatóság bódé építésére adott engedélyt, ám a városháza illetékeseinek cinkosságával a befektető szállodát építtetett a járdára.
Parázs vitát váltott ki a Supercom hulladékkezelő vállalat jelentős, 50 százalékos tarifanövekedésre vonatkozó kérése. Pontosabban a tanácsosok felhatalmazták Emil Boc polgármestert arra, hogy a regionális hulladékgazdálkodással foglalkozó ADI Eco Metropolitan társulás vezetőtanácsi ülésén járuljon hozzá a módosításhoz. Mint ismeretes, tavaly az ár 10 százalékkal nőtt.
A hulladékkezelő vállalat képviselője bejelentette: a háztartási hulladék elszállítása tonnánként 123 lejjel, az újrahasznosíthatóé pedig tonnánként 364 lejjel drágul. Hozzátették: faluhelyen a díjszabás tonnánként 6 lejjel csökken a háztartási szemét és 75 lejjel növekszik az újrahasznosítható hulladék esetében.
A tarifanövekedéssel kapcsolatban elhangzott: jelentősen nőtt az elszállítandó hulladék mennyisége, drágultak az üzemanyagok, a kenőanyagok, az alkatrészek, illetve nőttek a bérköltségek. Tudatták: a cégen belül a bruttó átlagkereset 5700 lej körül mozog, csupán két alkalmazottnak van 10 ezer lej körüli fizetése.
Az ellenzéki tanácsosok kifogásolták a jelentős tarifanövekedést és a szerződésben foglaltak be nem tartásával vádolták a Supercom vállalatot. – Még mindig nem léptették életbe a hulladék lemérésének rendszerét, hogy mindenki valóban csak annyit fizessen, amennyi hulladékot termel – vetették fel, majd a panasztételek számára is rákérdeztek. A vállalat képviselőjének a válasza meglepő volt: az elején akár napi kétszáz panaszossal is számolniuk kellett. A legtöbb arra vonatkozott, hogy a szemetet nem szelektíven szállítják el. – Sokszor nem a megfelelő tárolóba gyűjtik a háztartási vagy az újrahasznosítható hulladékot. Ekkor másik hulladékszállító kocsinak kell a helyszínre mennie s begyűjtenie azt a háztartási hulladékot, amelyet az újrahasznosítható kukába tettek, ezért sokan azt hiszik, összevegyítjük a különböző fajta szemetet – mondta Radu Chircă, a Supercom műszaki igazgatója. Hozzátette: a sárga színű hulladéktárolókba már nem tesznek újrahasznosítható üvegeket, pillepalackokat vagy alumíniumdobozokat, ezért a cégnek jelentős jövedelemkieséssel kell számolnia, ehhez mérten pedig drágítania.
Az önkormányzati képviselők 17 szavazattal hozzájárultak a drágításhoz, amely – amennyiben az Eco Metropolitan társulás vezetőtanácsa is hozzájárul – a következőképpen alakul: újrahasznosítható hulladék elszállítása városon: 2,40 lej/személy/hónap, áfamentesen (korábbi ár: 1,32 lej); háztartási és lebomló hulladék: 5,15 lej/személy/hónap, áfamentesen (korábbi ár 3,25 lej); újrahasznosítható hulladék elszállítása faluhelyen: 2,83 lej/személy/hónap (korábbi ár 1,40 lej).
A városi tanácsosok ugyanakkor arról is szavaztak, hogy bővül a bicikliút-hálózat a Szent János út mentén, amelynek köszönhetően a kerékpároknak szánt sáv 5,3 km hosszan a Gorbó völgye utca és a Bükki út kereszteződéséig tart. Közölték: a beruházás értéke közel 24 ezer euró, és a helyreállítási terv (PNRR) által biztosított finanszírozásból valósul meg.
„Tavasszal is megfogalmaztuk, hogy összefüggő bicikliút-hálózatra van szükség, gyorsítani kell a fejlesztési folyamatot, ahhoz, hogy otthonos, zöld környezetben éljünk Kolozsváron. Ezért kell helyi és országos döntéshozó fórumokban ott lennünk, hogy támogatni tudjuk a közösségeink fontos projektjeit. A Szent János úton megvalósítandó kerékpárút hozzáférhetőbbé teszi a térséget a kerékpárosok számára, és természetesen hozzájárul ahhoz is, hogy környezetbarát eszközök használatát népszerűsítsük. Emellett pedig növeli a közlekedésbiztonságot mindenki számára, attól függetlenül, hogy valaki napi szinten vagy csak délutáni programként tekint a kerékpározásra” – nyilatkozta Oláh Emese, Kolozsvár RMDSZ-es alpolgármestere.