Borítókép: Halász Bence az ezüstérmet ünnepli (fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
A vb- és Eb-bronzérmes dobó jól kezdett a döntőben – amely a vihar miatt félórás csúszással kezdődött –, elsőre 78,20 méterig hajította a kalapácsot, ezzel a nyitó sorozat után a harmadik helyen állt az olimpiai bajnok lengyel Wojciech Nowicki (78,95) és az ukrán Mihajlo Kohan (78,48 m) mögött.
A szakadó esőben Halász 78,26-tal folytatta, majd Nowicki elsőként került 80 méter fölé (80,90), míg honfitársa, az ötszörös világbajnok Pawel Fajdek második kísérletét is elrontotta.
Halász, aki a júliusi eugene-i világbajnokságon dobta túl először a 80 métert (80,15), harmadikra megjavította egyéni csúcsát és 80,92-vel átvette a vezetést. Nowicki egy centit rátett a 80,90-re és egy centiméterrel állt a magyar kalapácsvető mögött, Fajdek pedig 78,43-mal feljött a negyedik helyre.
A következő körben, amikor már csak az első nyolc maradt versenyben, a tokiói játékokon második norvég Eivind Henriksen 79,45-tel előrelépett harmadiknak. Nowiciki 80,66-tal folytatta, míg Halász kísérlete érvénytelen volt.
Az ötödik sorozatban Nowicki kereken 82 méterrel, a világ idei legjobbjával az élre állt. A szombathelyi versenyző ekkor 78,46-ot dobott, a hatodik körben már nem változott a sorrend.
„Szerencsére itt voltak nálam az esőgumik. Azt már előzetesen mondtam, hogy én szeretem az esőt, most sem volt ez másként. Az persze nem jött jól, hogy a kezdés előtt húsz percre megfogtak minket, de úgy gondolom, hogy sikerült ezen felülkerekednem. És szerintem ma ez volt a döntő – nyilatkozott Halász Bence, mielőtt elvitték az eredményhirdetésre. – Nagyon örülök az egyéni csúcsnak, elképesztő, hogy ez most így sikerült. Úgy gondolom, hogy ebben is maradt, utána nem is álltam le, próbáltam javítani. Nowicki a világ idei legjobbjával nyert, ebből is látszik, hogy milyen színvonalas verseny volt.”
Halász Bence a magyar csapat második érmét szerezte az atlétikai Eb-n Madarász Viktória után, aki harmadik lett 35 kilométeres gyaloglásban.
Krizsán Xénia csütörtök este a hatodik helyről várhatta az utolsó tusát, a 800 méteres futást, amely az erősségei közé tartozik, a tokiói olimpián például megnyerte ezt a számot. Krizsán ezúttal a harmadik helyen ért célba a kétkörös távon 2:10.90 perccel, idei legjobbjával. Ezért 951 pontot kapott, összesítésben pedig az ötödik helyre lépett előre 6372 ponttal, egyben a tavalyi ötkarikás játékok óta először fejezett be egy hétpróba-versenyt. Krizsán az első szám után még csak a 13. helyen állt, de fokozatosan javított, a fedett Eb-bronzérmes atlétának a mostani a második legjobb szabadtéri Eb-eredménye a 2016-os negyedik hely után. Az aranyérmet a nagy esélyes belga Nafissatou Thiam szerezte meg, aki így már egyformán kétszeres olimpiai, világ- és Európa-bajnoknak mondhatja magát.
Wagner-Gyürkés Viktória – aki korábban főleg 3000 méter akadályon versenyzett – kilencedik lett 5000 méteren, 15:16.11 perccel ismét megjavította egyéni rekordját. Román részről a nap egyetlen döntőse, a távolugró Rotaru-Kottmann Alina elsőre 6,26 métert ugrott, ezzel nem került be a legjobb nyolc közé, és a 11. helyen végzett.
Ami a további finálékat illeti, Jakob Ingebrigtsen megvédte címét 1500 méteren is; a táv olimpiai bajnoka és favoritja már az elején élre állt, végig vezette a mezőnyt, az utolsó kanyarban pedig még gyorsítani is tudott, így magabiztos előnnyel, ráadásként Európa-bajnoki csúccsal győzött. Sikerének értékét növeli, hogy 5000 méter után ezúttal is meg tudta védeni címét azt követően, hogy a rövidebb távon a júliusi eugene-i szabadtéri világbajnokságon és a márciusi belgrádi fedett pályás vb-n is „csak” második lett.
Az ugrószámok közül női távolban a fedettpályás vb-aranyérmes szerb Ivana Vuleta nyert, az ezüst az olimpiai bajnok, címvédő és szabadtéri világbajnok német Malaika Mihambo nyakába került. Férfi magasugrásban ugyanaz volt a sorrend, mint a Gyulai Memorialon, az olimpiai bajnok olasz Gianmarco Tamberi ünnepelhetett.
A ma délelőtti selejtezőkben mindhárom magyar váltó – 4x100-as és 4x400-as női, 4x400-as férfi – kiesett, a magasugró Szabó Barbara szintén búcsúzott: 1,78 méteren kezdett a selejtezőben, ezt elsőre vitte, az 1,83-as magasságon viszont már nem jutott túl. Daniela Stanciu viszont az 1,78-at és az 1,83-at is elsőse átugorta, de az 1,87 már nem sikerült, ez pedig így nem volt elég a fináléba jutáshoz.
A férfi gerelyhajítás selejtezőjében két román volt érdekelt, Denis Adrian Both az első dobásból elért legjobbjával, 74,62 méterrel búcsúzott, Alexandru Mihăţă Novac viszont ugyancsak elsőre dobott 77,68 métere döntőt ért, összességében a 7. eredménnyel lett finalista.