„Minél több időt töltök a földön, annál inkább látom, hogy semmi sem egyszeri”

Semmelweis és Radnóti a Kolozsvári Állami Magyar Színházban

Az előadás koncert és színház határán mozog, a Qjúb formáció eddigi talán legszínháziasabb produkciója
Változatos műsorkínálattal várja nézőit a Kolozsvári Állami Magyar Színház, ahol a film, a színház, a zene és az irodalom szerelmesei is megtalálhatják az érdeklődési körükhöz leginkább illő programot. November 22-én délután 5 órakor a színház nagytermében az Oscar-díjért versenyző Semmelweis film vetítésén vehetnek részt az érdeklődők, majd ezt követően este 8 órakor Vecsei H. Miklós és a Qjúb Ázott hajában hét halott bogár ragyog című koncertszínházi előadása Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni belső világát eleveníti meg. Az előadás után Juhász Anna, irodalmár tart rendhagyó irodalomórát Radnóti Miklósról. Az estét közönségtalálkozó zárja. A kolozsvári fellépés apropóján Vecsei H. Miklóst kérdeztük az Oscar-díjra jelölt filmről, a Radnóti-előadás koncepciójáról, jövőbeli tervekről.

– A film a bemutatását követően nézőszám rekordokat döntögetett. Milyenek voltak a visszhangok, hogyan fogadta a közönség? 

– Koltai Tanár Úr és alkotói csapata nagyon komoly művészi dilemmával találkozott már az előkészítés legelején: hogy pontosan, kiknek is készítsen filmet. A művészemberek 99%-a magának dolgozik, és azt hiszem, ez rendben is van így, bíznunk kell benne, hogy mások is néznek majd arra, amerre mi szeretnénk. De idősebb, tapasztaltabb mestereink tudnak azonosulni a társadalmi igényekkel is. Így egyszerre tud készülni a film a társadalom minden szegletének, és egyszerre az alkotók szenvedélyéből és örömére. Azt hiszem ez a helyzet állt elő ennél a filmnél a Tanár Úrnak hála, és ez hozta ezeket a szinte hihetetlen nézettségi adatokat. 

 Oscarra jelölték a filmet, milyen esélyt adsz neki? Tudomásod szerint milyen szempontokat vesznek figyelembe ilyenkor? 

– Minden ország jelölhet filmet. Magyarország a Semmelweis filmet jelölte. Én örülök ennek, természetesen, de nem tudom, mennyire lesz létjogosultsága, izgatottan várom. 

– Mennyire „engedted el” ezt a szerepet, merthogy bevallásod szerint nagy érzelmi ráhatással járt ez a feladat. 

– Az ember mindig a saját lelkével tölti fel – úgymond – a szerepét, feltépi régi sebeit, próbál reflexíven jelen lenni a hibáival is. Hónapokon keresztül ez a folyamat megpróbáló tud lenni, de jó esetben egy idő után kezd megszületni egy új lélek ezen érzések összességéből. Ez az általam alakított szereplő lelke, ami a forgatás időtartama alatt fontosabbá válik, mint az enyém. Ez az egyik legizgalmasabb érzés, és éppen ezért fájdalmas aztán az elválás, azaz a forgatás vége. 

– Miért esett a választás most épp Radnóti Miklósra? 

 Radnótit több millió társával együtt idén 80 éve lőtték tömegsírba. Félelmetesen kevés időnek tűnik. És most újra itt van körülöttünk a háború, a világ több pontján. Nehezen fogja fel az ember. Talán nem is tudja. Szerettem volna foglalkozni azzal, hogy mit ad nekünk a háború, hogyan változtatja meg az embert, a kapcsolatait, a testét, a lelkét. Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni részletesen dokumentált élete gyönyörű lehetőség volt nekünk erre. Egy évet töltöttünk velük, és ahogy utóbb írtam, most ők lettek a legfontosabbak. 

– Mesélj az előadás koncepciójáról, a címválasztásról, és a Radnótihoz kapcsolódó Poket kiadványokról. 

 Az előadás koncert és színház határán mozog, a Qjúb formáció eddigi talán legszínháziasabb produkciója. Ezért is tudtuk bemutatni a Budapest Nemzeti Színház nagyszínpadán, ami fontos és hálás visszaigazolás ennek a kísérleti alkotóközösségnek. Az „Ázott hajában hét halott bogár ragyog” szerintem egy gyönyörű Radnóti-sor, amiben benne vannak ők ketten, de benne van az elmúlás, az álom és a természet is. Radnóti az úgynevezett Bori noteszbe írta utolsó verseit, amelyek nélkül a magyar kultúrtörténet egészen másmilyen lenne. Nem csak a versek, hanem a keletkezés körülményei miatt is. Egy költő, aki a saját sírjának szélén is ír. Ezeknek a kéziratoknak, és az úgynevezett abdai dokumentumoknak hozzuk pontos másolatát Poket-kiadvány formájában.

 Mi a közös számodra József Attilában, Nemes Nagy Ágnesben, Cseh Tamásban, Csoóri Sándorban, Pilinszkyben és Radnótiban?

 Minél több időt töltök a földön, annál inkább látom, hogy semmi sem egyszeri, hogy minden ismétlődik. És minél többet foglalkozom az ő életükkel, mítoszokkal és szakrális szövegekkel, annál fontosabbá válik, hogy megtaláljam korunkat, hogy melyik másik időszaknak az ismétlését éljük. Felteszek ma egy kérdést, és ők válaszolnak. És ők mind-mind fontos válaszadók, akik segítenek megtalálni a helyünket.

 Mik a jövőbeli tervek? Kinek az életművével foglalkoztok legközelebb a Qjúb csapattal?

A tíznapos turné erről is fog szólni, hogy kitaláljuk, mivel fogunk foglalkozni a jövőben. Remélem, tudjuk egy irányba folytatni.