Gyerekkoncerttel és könyvbemutatóval indított a Mozart fesztivál

A Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium néhány tanulója lépett fel FOTÓ: A SZERZŐ FELVÉTELE
A kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia stúdiótermében megtartott koncerttel vette kezdetét a 33. Mozart fesztivál hétfőn. A koncerten a Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium néhány tanulója lépett fel, majd ezt követően bemutatták azt a román nyelvű kiadványt, amely László Ferenc (1937-2010) zenetörténész, zeneakadémiai oktató, a Román Mozart Társaság alapítója és elnöke összes Mozartról szóló tanulmányát tartalmazza.

– Rendhagyó koncert ez a mai. Máskor a Mozart Fesztivál nyitókoncertjén elismert, tapasztalattal rendelkező művészek léptek fel a kolozsvári filharmónia zenekarával az Egyetemiek Háza nagytermében. Most azonban a kolozsvári zenei főgimnázium tanulóit hallgathatjuk meg. Az idei fesztivál során ez az egyetlen koncert, amelyen csakis Mozart-művek csendülnek fel. Ezek a gyerekek tovább viszik azt a hagyományt és értéket, amit a klasszikus és ezen belül a mozarti zene jelent – köszöntötte az egybegyűlteket hétfőn este, az idei Mozart Fesztivál nyitóhangversenyén Adriana Bera zongoraművész, a Román Mozart Társaság egykori elnöke.

A közel egyórás koncerten meggyőződhettünk arról, hogy a zenei főgimnázium tanulói jó hangszerismereti alapokkal rendelkeznek, és felkészítő tanáraiknak tulajdoníthatóan már van fogalmuk arról, hogyan kell hitelesen Mozart-művet játszani. Még ha produkciójuk nem is volt tökéletes, megjegyezhetjük a fellépők neveit, mert nem kizárt, hogy jó néhány év múlva büszke lesz rájuk a város komolyzenerajongó közönsége. A fellépők sorrendje a következő volt: Stefan Vulea (zongora, 5. osztály), Alexandra Suciu (zongora, 8. osztály), Carla Maria Ichim (hegedű, VIII. osztály), Ilinca Beudean (zongora, 8. osztály), Daria Metea (zongora, 12. osztály), Sara Vădan (hegedű, 10. osztály) és Rozalia Ține (ének, 10. osztály). 

A László Ferenc zenetudós Mozartról szóló tanulmányait tartalmazó kiadvány immár a Román Mozart Társaság harmadik Mozart-tanulmánykötete. Iulia Mogoşan zenetudós elmondta: László Ferenc zenetudós már 2009-ben felvetette egy ilyen kötet megjelentetését, és megbízta Mogoşant a kötet összeállításával. De aztán László Ferenc 2010-ben elhunyt, és a kötet kiadása háttérbe szorult. László Ferenc tisztelői azt akarták, hogy ez a tanulmánykötet a zenetudós halálának tizedik évfordulójára jelenjen meg, ám a 2020-as megjelenést a világjárvány kitörése akadályozta meg. 

– Amikor László Ferenc felvetette nekem a tanulmánykötet összeállításának ötletét, azt is közölte, hogy milyen tanulmányokat tartalmazzon a kötet, és a nem román nyelvű írásait kivel fordíttassam le. Olyan László-tanulmányokról van szó, amelyek európai hírű szakkiadványokban jelentek meg először Magyarországon, Ausztriában, Németországban stb. Szerencsére László Ferenc tisztelői és kortársai felkarolták az ötletet. Adrian Pop zeneszerző meleg hangú előszót írt – tudtuk meg Iulia Mogoşan zenetudóstól.

Zárszóként Adriana Bera zongoraművész elmondta: a zeneakadémia keretében működő doktori iskola folytatja a mozarti életművet bemutató kiadványok publikálását: hamarosan a negyedik Mozart-tanulmányok című kötet is nyomdába kerül.