MIÉRT-konferenciát szerveznek fiatal vállalkozóknak

A fiatalokat ösztönzik vállalkozásindításra, -fejlesztésre és fenntartásra a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT), a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) és a Csík Terület Ifjúsági Tanácsa (CSTIT) által szervezett május 9-én zajló konferencián, a kolozsvári Bánffy Miklós Operastúdióban. A konferencia célja a fiatalok tájékoztatása a kormány által nemrég meghirdetett Start-up Nation programmal kapcsolatosan. A rendezvényen a vállalatok beindításáról és fenntartásáról nyújtanak tájékoztatást a résztvevőknek. A konferenciára már lehet regisztrálni az esemény Facebook-oldalán. – Harmincöt éve élünk a piacgazdaság előnyeivel és hátrányaival, de még nagyon hiányzik a tapasztalat a vállalkozás terén. A fiatalok esetében pedig hiányzik a pénzügyi tudatosság – mutatott rá sajtótájékoztatón Szilágyi Dóra Emese, a MIÉRT elnöke.

A Magyar Ifjúsági Értekezlet már évek óta nagy figyelemmel követi a fiatal vállalkozók cégindítását. Mindenkit arra buzdítunk, hogy vágjanak bele, és teremtsenek itthon értéket, mert ez a szülőföldön való megmaradás kulcskérdése. Szeretnénk tanítani a fiatalokat, hogy eszközt is adjunk a kezükbe, ne csak elvárásokat. A május 9-i konferencián bemutatjuk a fiataloknak a román kormány által idén is meghirdetett Start-up Nation programot. De ismertetnénk azokat a lehetőségeket is, amelyek a fiatal vagy kezdő vállalkozókat támogatják az itthoni vagy EU-s pályázati rendszerek által – fogalmazott Szilágyi Dóra Emese, a MIÉRT elnöke. Hozzátette: szakértők mondják el a könyveléssel, pályázatírással, cégmenedzsmenttel kapcsolatos információkat, de megszólalnak a döntéshozók is, akik a támogatási rendszerekben jártasak. – Jó tudni, hogy az idei Start-up Nation programban csak azok pályázhatnak, akik részt vettek a kötelező képzésen – jegyezte meg a MIÉRT-elnök.  

– Ezzel a konferenciával a 2017 óta elindított román kormányprogram népszerűsítésére vállalkozunk. Olyan pályázati lehetőségről szeretnénk a fiatalokat tájékoztatni, ami alapjában véve hibás. A Start-up Nation 2025-ös kiírásában is vannak hibák – magyarázta Cilip Árpád, a MIÉRT gazdasági alelnöke. Úgy vélte, a pályázati keretösszeg nem nagy, de két alkalmazottas vállalkozás indításához jó kiindulási pont lehet. – Más lehetőségekről is szeretnénk beszélni, miközben aktuális információkat nyújtunk a fiataloknak. Hogy ne csak a keretösszeget lássák, hanem az legyen a céljuk, hogy hosszú távú és fenntartható vállalkozást hozzanak létre és tartsanak fenn. A május 9-i konferencián hiteles szakembereket, országos szintű partnereket ültetünk le egy asztalhoz, akik ezt a kiírást behatóan ismerik – magyarázta Cilip Árpád. 

– A romániai piac tele van olyan pályázatíró cégekkel, amelyek félinformációkat közölnek. Sok esetében csak ígérik a jó projektet, de nem adják át ehhez a kellő információt. Emiatt a fiatalok sok negatív tapasztalatot szereznek, és félnek belevágni egy hazai vagy uniós pályázat összeállításába – emelte ki Szabó-Csorba Zsuzsanna pályázatíró szakember, RMDSZ-es megyei tanácsos. Hozzátette: azért is szükség van a tájékoztató konferenciára, mert a magyar fiatalok viszonylag alulreprezentáltak a román fiatal vállalkozókhoz képest. 

A Start-up Nation által nyújtott pályázási lehetőségek mellett a konferencia panel- és kerekasztal-beszélgetésein szó lesz szociális vállalkozásokat támogató programról és a helyi akciócsoportok által megvalósítandó vidékfejlesztési programról is. De vannak nagyobb keretű pályázati lehetőségek, amelyekkel az észak-nyugati fejlesztési régió foglalkozik, és ahol akár 200 ezer euróra is lehet pályázni. Az Erasmus+ programban 18-30 éves fiatalok pályázhatnak 1-12 hónapos szakmai gyakorlatra egy másik államba olyan cégénél, amelyhez hasonlót ők is beindítanának. – A fiataloknak át kell adni az ahhoz szükséges ismereteket, hogy hosszútávon fenntartható vállalkozásokat hozzanak létre, és működtessenek, mert arra is volt már példa, hogy az utánkövetési időszak után a vállalkozás megszűnt – jegyezte meg Szabó-Csorba Zsuzsanna.