Emil Hurezeanu külügyminiszter közleménye szerint a felek elismerően szóltak a román-magyar kétoldalú párbeszéd dinamikus alakulásáról, megvitatták a kétoldalú együttműködés helyzetét és perspektíváit, valamint az időszerű európai témákat. A találkozón Hurezeanu hangsúlyozta, tartalmasabbá kell tenni a kétoldalú együttműködés alapját jelentő román-magyar stratégiai partnerséget. Kifejezte meggyőződését, hogy a közös munkán és együttműködésen alapuló nyitott, pragmatikus hozzáállás lehetővé teszi a kétoldalú kapcsolatok potenciáljának teljes kiaknázását.
A felek egyetértettek abban, hogy az egyik fontos közös célkitűzés a kétoldalú gazdasági és ágazati együttműködés fejlesztése és elmélyítése a két ország valamennyi állampolgárát szolgáló közös beruházások megvalósításával olyan területeken, mint az infrastruktúra, a közlekedés és az energia.
A román miniszter beszélt az Ukrajna orosz inváziója okozta biztonsági kihívásokkal és azok következményeivel kapcsolatos aggodalmakról, megismételve Románia következetes álláspontját a háború ügyében. Emellett ismertette a Moldovai Köztársaság számára nyújtott román támogatásokat, többek között az energia területén.
A konstancai kikötő a magyar ipar számára is könnyebben elérhetővé vált, gazdaságaink erősödnek, Románia és Magyarország vonzóbbá válik a befektetők számára – írta hétfőn a Facebook-oldalán a Szijjártó Péterre tartott találkozója után Sorin Grindeanu.
A szállításügyi miniszter bejegyzése szerint az immár Schengen-tagállam Románia és Magyarország együttműködéséről tárgyalt a magyar belügyminiszterrel és Szijjártó Péterrel, akikkel megállapodtak a két ország közötti közlekedési összeköttetések javításában, illetve újak kiépítésében.
Grindeanu az utóbbiak között említette a Szatmárnémeti-Óvári gyorsforgalmi út összekapcsolását a M49-es magyarországi autóúttal, az Arad-Nagyvárad gyorsforgalmi út összekapcsolását az M44-es magyarországi autópályával, az Óbéba-Kübekháza közötti út, illetve a Csanád-Magyarcsanád közötti Maros-híd megépítését.
„Ismételten új román kollégát kaptam, úgyhogy izgalommal tekintettem első találkozóm elé Emil Hurezeanu miniszter úrral. Abszolút pozitív benyomásokat szereztem, a céljaink ugyanis azonosak: a lehető legtöbb jót, a lehető legtöbb hasznot kihozni a magyar-román kapcsolatrendszerből mindkét ország, mindkét nemzet számára. Szomszédokként a közép-európai térség stabilitásában, békéjében és fejlődésében vagyunk érdekeltek. Megállapodtunk a közös fejlesztési programjaink folytatásában, a kereskedelem fejlesztésében, az új határkeresztező utak építésében és a még szorosabb energetikai együttműködésben.
27-én Brüsszelben újra találkozunk” – írta a román külügyminiszterrel való találkozó után Szijjártó Péter Facebook-oldalán.
Ugyanitt a magyar külügy leszögezte: Magyarország és Románia együttműködése sikertörténet s az energia, a közlekedés és a határon átnyúló összeköttetések fejlesztése továbbra is közös cél. Emlékeztetett, a két ország közötti földgáz interkonnektoron tavaly 1,7 milliárd köbméter földgáz érkezett Magyarországra, ami nagymértékben hozzájárult a földgázellátás biztonságához.
A romániai offshore gázkészletek kitermelése új lehetőséget ad az együttműködés kibővítésére.
Mindkét ország észszerű, reális energiapolitikát folytat, mindkettő használ nukleáris energiát, és elutasítják, hogy bárki ideológiai ügyet kreáljon az energiabiztonság kérdéséből – erről egyeztettek a mai napon Sebastian Burduja energiaügyi miniszterrel.
Az RMDSZ minisztereivel folytatott találkozóról, leszögezte: nem véletlen, hogy Tánczos Barna és Cseke Attila is kulcspozíciókat kaptak az új román kormányban. Az a tény, hogy ezeket a tárcákat RMDSZ-es miniszterek viszik, bizonyíték arra, hogy az RMDSZ teljesítményét Romániában nagyra becsülik – szögezte le.
„Ez számunkra is jó hír, hiszen a román-magyar együttműködésben számos lehetőség rejlik, és ezek kiaknázása az RMDSZ kormányzati szerepvállalásának köszönhetően újabb lendületet kap. Fejlesztjük a gazdasági együttműködést és a határmenti kapcsolatokat, amihez Románia schengeni csatlakozása most kiváló lehetőséget biztosít” – emelte ki Szijjártó Péter.